Adem Geveri: Van’daki ölümlerde İnfaz şühpesi var

0
adem geveri, pkk, siyaset, van, çatışma, hdp,

Van’da bugün öldürülen 12 kişinin ölümü ile ilgili HDP Van Milletvekili Adem Geveri “İnfaz Şüphesi var” dedi.

 

Van’ın Edremit ilçesinde öldürülen 12 kişiye ilişkin Bas Haber’e konuşan HDP Van Milletvekili Adem Geveri, ‘infaz izine rastlandığını’ ifade etti. Van Valisi İbrahim Taşyapan’ın konuya ilişkin yaptığı açıklamada PKK gerillaları ile emniyet güçleri arasında çatışma çıktığını söylerken, HDP’li Geveri ise “gerillaların kafasına sıkılan kurşunların infaz şüphesi yarattığını” belirtti.

 

Van Baro Başkanı Murat Timur: Kafalarda kurşun izleri var

Van-Edremit karayolu üzerindeki Kocaeli Parkı karşısındaki bir eve dün gece PKK gerillaları girdiği gerekçesiyle düzenlenen operasyonda çatışma çıktığı, çıkan çatışmada 1’i polis 12 PKK’linin hayatını kaybettiği belirtildi. Konuya ilişkin Bas Haber’e konuşan Van Baro Başkanı Murat Timur öldürülen PKK gerillalarının kafalarında kurşun izi olduğunu söyledi. Timur, emniyet güçlerinin yerine gitmelerine izin vermediğini söyleyerek, “Birçok cenazede kafanın farklı kısımlarında kurşun girişleri gördük. Ne yaşandığını bilmiyoruz. Olay yeri incelemesinde bulunmak istedik ancak izin verilmedi. Dolayısıyla çatışma yaşanıp yaşanmadığını bilmiyoruz. Otopsi işlemleri burada yapılmadığı için ölüm nedeni konusunda tespit yapmak zor ama cenazelerin kafa kısmında kurşun giriş çıkış izi vardı.  Olay yerine sokulmadık incelemeyi takip edemedik” dedi.

 

İlgili Haber: Van’da biri polis 13 kişi öldü

adem geveri, pkk, siyaset, van, çatışma, hdp,

HDP Van Milletvekili Adem Geveri: İnfaz ihtimali güçlü

Öte yandan HDP Van Milletvekili Adem Geveri de konuya ilişkin Bas Haber’e yaptığı açıklamada, PKK gerillalarının infaz edilme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Cenazelerin koktuğu bilgisini aldıklarını da aktaran Geveri, “İnfaz ihtimali güçlü.12 gerillanın birlikte Van’ın merkezinde ve istihbarat kurumuna yakın bir yerde bulunmaları normal değil. Aldığımız bilgilere göre cenazeler kokmuş durumda ve sadece 3’ünün cenazesi dışarıda görülmüş, 9 cenaze de içeride görülmüş. Dolayısıyla silahlı kişilerin evin içinde bu şekilde öldürülmeleri infaz şüphesini akıllara getiriyor” şeklinde konuştu. Van’da kimlik tespitinin yapılmasına izin verilmemesinin akıllara yeni sorular getirdiğini de aktararak açıklamasına şu cümleler ile son verdi: “Van’da otopsi imkanı olmasına rağmen cenazeler Malatya’ya götürüldü. Bu da akıllara soru işaretleri getiriyor ve bir şeylerin saklandığı anlamına geliyor. Bu kadar insan nasıl orada toplanabildi ve bu şekilde toplu halde katledildi bu da belirsiz ve soru işaretleri mevcut. Otopsi sonuçlarını bekleyeceğiz ondan sonra meselenin ne olduğu belki daha iyi anlaşılır.” (BasNews)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here