12.9 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 27, 2021

Adıyaman: “Bütün sağlık çalışanlarının sesi olmayı başardığımızı umuyorum”
Türk Tabipleri Birliği  (TTB) 72. Büyük Kongresi’nin ilki Ankara Bilkent Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. “Salgınlara ve Savaşlara Karşı Mücadeleye Devam” sloganıyla iki gün sürecek kongre, divan oluşturulmasının ardından TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman’ın konuşmasıyla başladı.

Sinan Adıyaman konuşmasında, “COVID-19 pandemisinin yaşandığı bir ülkede, başta hekimler olmak üzere bütün sağlık çalışanlarının sözü, sesi, çığlığı olmayı başardığımızı umuyorum. Görev sürem doldu ama buradayım. Yanı başınızda ve omuz başınızda olmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

“Salgın süreci ne yazık ki iyi yönetilemedi”
TTB Genel Başkanı Sinan Adıyaman, konuşmasında ellerinden geleni yaptıklarına değinerek, salgın sürecinin iyi yönetilemediğinin altını çizdi. Adıyaman, “Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluğu ve koordinasyonunda sürecin tüm bileşenlerinin katılımıyla ve şeffaf olarak hayata geçirilmesi gerektiğini defalarca vurguladık. Salgın sürecinin ne yazık ki iyi yönetilemediğini salgınla mücadelede adım atılırken bilimsel yöntemlerle hareket edilmediğini bunun da vaka ve ölüm sayılarının yeniden artmasına neden olduğunu gördük” diye konuştu.

Divan kadınlardan oluşuyor 

TBB kongresinde, İstanbul Sözleşmesine dikkat çekmek adına divan  başkanı İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip oldu. Dr. Saip,  kongre divan kurulu kadınlardan oluşturdu.

Kongrenin ilk gününün sonunda anı fotoğrafı çektiren kadın hekimler, “İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” çağrısında bulundu.

Tehditler devam ediyor

TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Bülent Nazım Yılmaz, 2 faaliyet raporunu sunarak,  “Bundan 40 yıl sonra örgütümüze yine aynı tehdit yapılıyor. Hem de COVID-19 ve 100’ün üzerinde sağlık emekçisinin yaşamını yitirdiği bir ortamda” ifadelerini kullandı.

Yılmaz kongrede, yurtdışına gitmek isteyen sağlık çalışanlarına da değinerek şöyle konuştu:

“Şu tabloya bakın ki 2019 yılında bin 42 arkadaşımızın TTB’den yurt dışında asistanlık yapmak çalışmak için belge istemiş. Yaklaşık dört tıp fakültesi mezununu birden hiç kaygılanmadan kuşkuya kapılmadan sıradan bir olaymış gibi yurt dışına gönderiyoruz ve onlar bizden belge istiyoruz. Eylül ayı itibariyle yaklaşık 700 arkadaşımız yurt dışına çalışmak için belge istemiş. Hem de COVID-19 salgın sürecinden TTB’den iyi hal belgesi almaya çalıştı.”

TTB Genel Başkanı değişecek

Kongrenin ikinci günü, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası önündeki öğrenci kantininde yapılacak. TTB Başkalığından çekilen Sinan Adıyaman yerine başka bir başkanın seçilecek. Kongrede Adıyaman, TTB’nin tüzüğü gereği başkanlığa aday olamayacak. (MÖ)

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/adiyaman-butun-saglik-calisanlarinin-sesi-olmayi-basardigimizi-umuyorum/


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,296BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler