Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Afganistan hükümeti ve NATO misyonu, ilk üç ayda Taliban’dan daha fazla sivil öldürdü

Dünyadan 26 Nisan, 20:04'de eklendi


Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan hükümeti ve destekçisi NATO’nun Emin Destek Misyonu bünyesindeki internasyonal güçlerin, Taliban ve yönetime başkaldıran öteki gruplardan daha çok sivil öldürdüğünü deklare etti.

Fotoğraflar: Reuters

İlk kez bu şekilde bir tabloya rastlandığı vurgulanan açıklamaya gore ilk üç ayda 581 sivil yaşamını yitirdi, 1192 şahıs yaralandı. Bu, sivil ölümlerinde 2013’ten beri kaydedilen en düşük sayı.

Afgan hükümeti ve hükümete destek veren güçler 305, Taliban 227, öteki gruplar ise 49 sivilin ölümüne niçin oldu.

13 yıl süreyle Afganistan’da bulunan Internasyonal Güvenlik Yardım Gücü’nün (ISAF) arkasından, 2015’te NATO adına görevi devralan Emin Destek Misyonu ilk üç ayda 146 sivilin ölümüne niçin oldu. Buna hükümet güçlerinin öldürmüş olduğu 159 şahıs eklenince sayı 305’e terfi etti.

Ölümlerin çoğuna hava saldırılarının niçin olduğu belirtilen BM açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Senelerdir devam eden çatışmalarda siviller yaralanıyor ve ölüyor. BM verilerine gore şimdiye kadar Taliban en oldukca can alan örgüttü. Sadece bu yıl durum değişti. Internasyonal güçler ve Afgan hükümeti daha çok sivil öldürdü.”

ABD başkanının Afganistan sulh elçisi Zalmay Halilzad, Twitter’da, BM verilerine gönderme yapmasa da sivillerin ölümünden derin üzüntü duyduğunu belirterek, “Akan kanı durdurmanın tek yolu ateşkes” diye yazdı.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.