Ana SayfaSeyahatAfrika’dan gelen leylekler, Dicle...

Afrika’dan gelen leylekler, Dicle Vadisi’nde kuluçkaya yattı

[ad_1]

Diyarbakır’da, Dicle Vadisi’ndeki yüksek gerilim hatlarında yuvaları bulunan leylekler, çiftleşme periyodunun arkasından kuluçkaya yattı. Dicle Üniversitesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, kar yağışıyla beraber yavru sayısında bu yıl artış beklediklerini söylemiş oldu.

Afrika’da, Nil Nehri kıyısında kışı geçiren leylekler, baharla beraber Dicle Vadisi’ne göç etti. Leylekler, çiftleşme sonrası Diyarbakır- Bismil karayolu üstünde, 200 metre aralıklarla bulunan, yüksek gerilim hatlarını taşıyan demir direklere kurmuş oldukları yuvalarda yumurtlayıp, kuluçkaya yattı.

Afrika’dan gelen leylekler Dicle Vadisi’nde kuluckaya yattiLeylekler, Dicle Nehri kıyısında sulak alanda beslenip, yavruların yumurtadan çıkmasını bekliyor. Yazı burada geçirecek olan leylekler, yeni aile bireylerinin ergenleşmesiyle, sonbaharda tekrardan Afrika’ya göç edecek.

1554852016 291 Afrika’dan gelen leylekler Dicle Vadisi’nde kuluckaya yattiYAVRU SAYISINDA ARTIŞ BEKLENTİSİ

Dicle Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, 2003’ten bu yana kar yağışının, doğaya ve leyleklere olan etkisiyle ilgili gözlem yaptıklarını söylemiş oldu. Yuvalarında havadan da görüntülenen leylekler ile yumurtalarını sayıp, kayıt altına alan Prof. Dr. Kılıç, bu yılki yağışla beraber yavru sayısında artış beklediklerini belirtti.

1554852016 272 Afrika’dan gelen leylekler Dicle Vadisi’nde kuluckaya yattiProf. Dr. Kılıç, “Diyarbakır Bismil leylek kolonisi, Türkiye’nin mühim leylek kolonilerinden biri. Bir mühim özelliği daha var. Burada fazlaca daha çok yavru yetiştirilir. Bu yönüyle Türkiye averajının üstünde yavru elde ediliyor. 2003’ten beri biz burada emek verme yürütüyoruz. Ortalama 200 metre aralıklı elektrik direklerinde birer leylek yuvası var. Ortalama 15 senenin üstünde bir gözlemimiz var. Bu emek verme da bu yönüyle Türkiye genelinde bir ilktir. Oldukça mühim sonuçlar var. Kar yağışının, leyleklere ve doğaya olan tesirini inceliyoruz. Bir paralellik var. Tabiatta kar yağışı bolsa, o yıl yavru sayısında ciddi artış var. Bu yıl de muhtemelen bunu göreceğiz. Bu senenin bir başka garip özelliği çıktı ortaya. Daha ilkin Şubat ortalarında geliyorlardı. Muhtemelen bu yıl soğuk ve yağışların etkisinden dolayı Mart başından itibaren görmeye başladık. Bazı yuvalarda kuluçka iki haftaya, bazılarında ise daha yeni başlangıç var. Bu da beklediğimiz sapmalardan biridir” diye konuştu.

1554852016 496 Afrika’dan gelen leylekler Dicle Vadisi’nde kuluckaya yatti[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Sizde olmasını isteyeceğiniz 21 telefon kılıfı

Geçtiğimiz günlerde yabancı web sitesi boredpanda takipçilerinden ilginç telefon kılıflarını paylaşmalarını...

Kamp yapacaklara altın değerinde 5 ipucu

Şehir hayatının yoğun trafiği ve yaz mevsiminin gelmesiyle beraber artan seyahat özlemini...

Dünyanın en çok Bitcoin sahibi 10 hesap

Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto'dan Grayscale'e, ABD Hükümetinden Winklevoss İkizleri'ne, en çok...

Efsane Yönetmen ‘Stanley Kubrick’ten New York fotoğrafları!

Tüm zamanların en büyük film yönetmenlerinden biri olarak tarihe geçen Stanley...

Tartışı-Yorum

Düşünebildiyseniz ölün!

Dünyayı gözlerle görmeyin, kaybedersiniz. Kulaklarla işitmeyin, kaybedersiniz. Burnunuzla koklamayın, kaybedersiniz. Uyku, hayatın anlamını (varsa eğer) insana gösterebilecek en kestirme yoldur. Bir rüya gibidir yaşamak, bu cümleyi tekinsiz metnime şiirsellik getirsin diye söylemiyorum, gerçekten öyledir.Zaman sınırlaması yoktur, zaman kimin zamanı, neyin zamanı, zaman ne ya? Biz değil miyiz...

Press Haber üretimlerinize yer veriyor

Üniversiteden yeni mezun olduğumuzda ve iş için kapıları çalmaya başladığımızda önümüze çıkan en büyük sorun ‘deneyim’ oldu. Her medya şirketi deneyimimiz olup olmadığını sordu ve varsa daha önceki çalışmalara ait referansları istedi. Ne yazık ki okulda gazetecilik anlamında “Uygulama Gazetesi” dışında başka bir pratik yapma olanağı bulunmuyordu....

Cumartesi Anneleri: Gözaltındaki kayıpların hikayesi

Kadir Gürhan“Kayıplar” ve “yargısız infazlar” denilince akla ilk gelen Latin Amerika ülkeleridir. Bu ülkelerde askeri cunta yönetimleri “gözaltında kayıplar” ve “yargısız infazlarla” kendisine muhalif olan tüm kesimlere karşı bir korku ve sindirme politikası uyguladı. Hayatın bir parçası haline gelen bu uygulamalarda kaybedilenlerin çoğunu; öğrenciler, öğretmenler, sendikacılar (örgütlü...