Ağaçların ‘sosyal ağlarının’ haritası çıkarıldı

0


Ağaçların ‘toplumsal ağlarının’ haritası çıkarıldı

İsviçre’den ve ABD’den araştırmacıların ortak yürüttüğü bir çalışmada ağaçların kökleri yardımıyla birbiriyle bağlantı kurduğu karmaşık bir toplumsal yapıya haiz olduğu ortaya çıkarıldı. Araştırma, 70’den fazla ülkedeki 1,2 milyon ormanı kapsayan veri tabanına dayanıyor.


DUVAR- İsviçre’nin Zürih kentindeki Crowther Laboratuvarı ve ABD’deki Stanford Üniversitesi tarafınca yürütülen bir araştırmada her orman ve korunun altından ağaçları ve bitkileri birbiriyle bağlayan köklerden, mantarlardan ve bakterilerden oluşan karmaşık bir ağ yapısı olduğu ortaya çıkarıldı. Nature dergisinde piyasaya çıkan araştırmada, Küresel Orman İnisiyatifi’nin 70’den fazla ülkedeki 1,2 milyon orman, 28 bin türü kapsayan veri tabanı kullanıldı.

Ortalama 500 milyon senelik bu ağ web için kullanılan “world wide web – dünya genelinde ağ” terimine atıfla “wood wide web” diye adlandırılıyordu. Şimdi de internasyonal bir çalışmayla, bu bilinmeyen dünyaya hakim olan “mikorizal mantar ağının” ilk küresel haritası çıkartıldı.

Milyonlarca direkt orman gözlemi ve yerdeki simbiyotik bağlarını kullanan araştırmacılar, ilk kez bu mantar ağlarını aşağıdan yukarı görselleştirebilen modellemeler yapmış oldu.

Araştırmacılardan Prof. Thomas Crowther, “İlk kez ayaklarımızın altındaki dünyaya dair küresel ölçekte bir bakış elde ettik” dedi. Araştırma, mikorizal ağların iklim değişikliğinin etkilerini kısıtlamada ne kadar mühim bulunduğunu ve iklim değişikliğinin etkilerine karşı ne kadar büyük tehdit altında olduklarını da gösterdi. Profesör Crowther “MR çekmenin bizlere beynin iyi mi çalıştığını görmemize destek olması şeklinde, toprağın altındaki bu mantarların küresel haritası, küresel ekosistemlerin iyi mi çalıştığını gösteriyor” dedi.

Crowther şu şekilde devam etti:

“Belli tipteki mikroorganizmaların dünyanın belirli yerlerinde yaşadığını tespit ettik ve bunu anlayarak belli türdeki mikroorganizmaları iyi mi tekrardan inşa edebileceğimizi ve iklimin iyi mi değiştiğini anlayabiliriz. Bu ağın büyük kısımlarını kaybediyor olmamız, sıcaklıların ve karbon salımının arttığı kısır döngüyü büyütebilir, iklim değişikliğini artırabilir.”

.

Mikorizal mantarlar, bitkilerle simbiyotik (ortak yaşar) bir ilişki geliştiriyor.

İki ana grup mikorizal mantar var: Ev sahibinin köklerine nüfuz eden arbüsküler mikorizal mantarlar (AM) ve nüfuz etmeden ağaç kökünü kaplayan ektomikorizal (EM) mantarlar.

Genel anlamda kuzeydeki ılıman alanlarda bulunan EM mantar atmosferde daha oldukca karbon depolanmasına destek oluyor ve bu tür mantarlar iklim değişikliğinin etkilerine karşı daha duyarlı.

Genel anlamda tropik bölgelerde bulunan AM mantar ise süratli karbon geri dönüşümüne destek oluyor.

Araştırmaya gore ağaçların yüzde 60’ında EM mantar var, sadece sıcaklıklar arttıkça bu mantarlar ve bağlı bulundukları ağa türleri azalacak ve yerini AM mantar alacak.

Crowther “Toprakta dev miktarlarda karbon depolanmasına destek olan bu mantar türleri kayboluyor ve yerlerine atmosfere karbon püskürten mantarlar geliyor” dedi.

.

Bu durum, iklim değişikliğini hızlandırma potansiyeli taşıyor.

2100 yılına dek karbon salımında azalma eğer olmazsa EM yüzde 10 azalabilir ve ağaçların yaşamı buna bağlı.

Araştırmanın neticeleri, mikorizal ağlarına bağlı olarak dünyanın neresine ne tür ağaçlar dikilmesi gerektiğine destek olarak Bileşmiş Milletler’nin bir trilyon ağaç kampanyası şeklinde tekrardan ağaçlandırma çalışmalarına destek olabilir. (Kaynak: BBC Türkçe)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here