Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Agnès Varda anısına ‘Mekânlar ve Yüzler’ belgeseli tekrar gösterimde

Sinema 12 Nisan, 14:49'de eklendi


Fransız Yeni Dalga akımının öncüsü Agnès Varda (1928-2019) 29 Mart’ta yaşamını yitirdi. Varda’nın anısına sokak sanatçısı JR ile ortaklaşa yönettiği sanatı, yaratıcılığı yücelten belgeseli “Villages, Visages” (Mekânlar ve Yüzler / 2017) tekrardan sinemalarda gösterime girdi.

Cumhuriyet’ten Aslı Selçuk’un haberine göre, 65 senedir çalışan yönetmen ve fotoğrafçı Agnès Varda, 33 yaşındaki sokak sanatçısı, fotoğrafçı JR ile gerçekleştirdiği son belgeseli “Visages, Villages”ı (Mekânlar ve Yüzler / 2017) şu şekilde tanımlıyor:

“JR ve ben hayal gücümüzü özgür bıraktık. Bir şeyler düşünüp insanlara sorduk. Hayal gücümüzü eviniz üstünde sergileyebilir miyiz diye? Bu projedeki temel düşünce çalışırken hep insanlarla olmaktı. Bu yüzden hep grup fotoğrafları var. Hem sizlerle bir alışverişte bulunmak hem de kendi deli fikirlerimizi düşünmek istedik”.

Devasa fotoğraflara imza atan 33 yaşındaki sokak sanatçısı JR ile toplumda söz sahibi olmayan, farkedilmeyen insanların en büyük savunucusu 89 yaşındaki anası Agnès’i karşılaştırmak Rosalie Varda’ya ilişik. “Mekânlar ve Yüzler”, iki yaratıcının ortak emek harcaması. Kendi ilgilerinin ustası olmaya alışmış bu iki yaratıcı sonunda ortaya benzersiz, emsalsiz bir yapıt çıkarıyor.

26 yaşlarında çekmiş olduğu ilk filmi “La Pointe Courte”tan (Paralel Yaşamlar / 1954) beri tek başına çalışan Varda, ilk kez ortak bir proje yapmış oldu. Doğaçlama bir proje bu. JR, Havre kentine gitmek istiyor, Agnès ise şehirlerden kaçıyor. Köylere, yüzlere, mütevazi manzaralara doğru yol alıyorlar, değişik yöntemlerle çalışıyorlar.

“İkimizi özetleyen bir belgesel. Net göremeyen flu gören bir yönetmenim, ikilemi vurgulamayı seviyorum. Sense insanların bakışını arıyorsun fakat kendi bakışını saklıyorsun” diyor Agnès siyah güneş gözlüklerini asla çıkartmayan JR’a. JR’ın ısrarıyla Agnès zayıf noktalarından, yaşlılığından söz ediyor. Su katarlarından birine JR, Agnès’in kırışmış gözünün fotoğrafını, küçücük ayak parmaklarını yapıştırıyor. Agnès’in geçmişi söyleşi ettikleri madencilerin, postacıların, çiftçilerin geçmişleriyle iç içe giriyor, karışıyor.

Madencilerin nahiyesinde evinin yıkımına direnen, madenci babasının evini terketmeyen direnişçi Janine’le tanışıyoruz. Janine “Burada bir sürü anım var. Beni buradan atamazlar” diyor. Babasının iş dönüşünde ona getirmiş olduğu yağlı ekmekten kalan parçanın ne denli leziz bulunduğunu konu alıyor Agnès’e.

Cherence Köyü’ne geldiklerinde Agnès burayı hatırlıyor. Yazar Nathalie Sarraute’u ziyarete geldiği köy burası. Eski usul ziraat bitmiş artık her şey tek başına makinelerle yapılıyor. “Çiftçinin 800 hektarı var, ne büyük bir yalnızlık bu” diyor Agnès. Bonnieux’de Emilie ile Emile’in büyük aşk öyküsünü torunlarının oturmuş olduğu evlerinin duvarına yapıştırıyorlar. Arkema fabrikasında tüm işçilerin grup fotoğrafını çekip duvara koyup “Her yüz bir hikâye anlatır” diyor Agnès ile JR. Hayalet kent Pirou-Plage’a yaşam ve enerji getiriyorlar.

Boynuzsuz ve boynuzlu keçilerin yaşamış olduğu kasabaya gidiyorlar. Boynuzsuz keçilerin sahipleri onları ürün olarak gördükleri, kavga ederken yaralanmamaları için doğumdan derhal sonrasında keçilerin boynuzlarını yakıyorlar. Geleneksel şekilleri kullanmayı sürdüren, keçilerinin boynuzlarına dokunmayan ziraatçi hanımla söyleşi etmeyi yeğliyorlar. Duvarların, evlerin, ahırın, silonun, su deposunun, katarın hatta bir sığınağın üstüne fotoğraflar yapıştırıyorlar. Sainte Marguerite’te Agnès, falezden plaja düşen sığınağın üstüne kendisine modellik icra eden meşhur fotoğrafçı Guy Bourdin’in fotoğrafını yerleştiriyor.

Fotoğrafçılar Henri Cartier-Bresson ile Martine Franck’ın mezarlarını ziyaret ediyorlar. Le Havre’da liman işçileriyle çalışırken birlik ve dayanışma ruhunun en sağlam örneğini görüyorlar. Agnès ile JR’ın yüzleri başka köylerin, kasabaların halklarını birleştiriyor. Belgeselin finalinde “Sık sık ölümü düşünüyorum fakat ölümden korkmuyorum. O son an ulaştığında korkabilirim. Sabırsızlıkla temenni ediyorum” diyor Agnès Varda.

Agnès Varda ile JR’ın yönettiği, Jeanine Carpentier, Clemens Van Dungern, Marie Dolvet, Jean-Paul Beaujon, Nathalie Schleehauf, Vincent Gils, Pony, Patricia Mercier, Mamie JR, Nathalie-Christophe Maurouard, Sophie-Denis Riou, Morgane-David Riou’nun oynadığı “Villages, Visages” (Mekânlar ve Yüzler / 2017) 10 Nisan’da tekrardan gösterime girdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.