Ana SayfaKültür SanatSinemaAgnès Varda anısına ‘Mekânlar...

Agnès Varda anısına ‘Mekânlar ve Yüzler’ belgeseli tekrar gösterimde

Fransız Yeni Dalga akımının öncüsü Agnès Varda (1928-2019) 29 Mart’ta yaşamını yitirdi. Varda’nın anısına sokak sanatçısı JR ile ortaklaşa yönettiği sanatı, yaratıcılığı yücelten belgeseli “Villages, Visages” (Mekânlar ve Yüzler / 2017) tekrardan sinemalarda gösterime girdi.

Cumhuriyet’ten Aslı Selçuk’un haberine göre, 65 senedir çalışan yönetmen ve fotoğrafçı Agnès Varda, 33 yaşındaki sokak sanatçısı, fotoğrafçı JR ile gerçekleştirdiği son belgeseli “Visages, Villages”ı (Mekânlar ve Yüzler / 2017) şu şekilde tanımlıyor:

“JR ve ben hayal gücümüzü özgür bıraktık. Bir şeyler düşünüp insanlara sorduk. Hayal gücümüzü eviniz üstünde sergileyebilir miyiz diye? Bu projedeki temel düşünce çalışırken hep insanlarla olmaktı. Bu yüzden hep grup fotoğrafları var. Hem sizlerle bir alışverişte bulunmak hem de kendi deli fikirlerimizi düşünmek istedik”.

Devasa fotoğraflara imza atan 33 yaşındaki sokak sanatçısı JR ile toplumda söz sahibi olmayan, farkedilmeyen insanların en büyük savunucusu 89 yaşındaki anası Agnès’i karşılaştırmak Rosalie Varda’ya ilişik. “Mekânlar ve Yüzler”, iki yaratıcının ortak emek harcaması. Kendi ilgilerinin ustası olmaya alışmış bu iki yaratıcı sonunda ortaya benzersiz, emsalsiz bir yapıt çıkarıyor.

26 yaşlarında çekmiş olduğu ilk filmi “La Pointe Courte”tan (Paralel Yaşamlar / 1954) beri tek başına çalışan Varda, ilk kez ortak bir proje yapmış oldu. Doğaçlama bir proje bu. JR, Havre kentine gitmek istiyor, Agnès ise şehirlerden kaçıyor. Köylere, yüzlere, mütevazi manzaralara doğru yol alıyorlar, değişik yöntemlerle çalışıyorlar.

“İkimizi özetleyen bir belgesel. Net göremeyen flu gören bir yönetmenim, ikilemi vurgulamayı seviyorum. Sense insanların bakışını arıyorsun fakat kendi bakışını saklıyorsun” diyor Agnès siyah güneş gözlüklerini asla çıkartmayan JR’a. JR’ın ısrarıyla Agnès zayıf noktalarından, yaşlılığından söz ediyor. Su katarlarından birine JR, Agnès’in kırışmış gözünün fotoğrafını, küçücük ayak parmaklarını yapıştırıyor. Agnès’in geçmişi söyleşi ettikleri madencilerin, postacıların, çiftçilerin geçmişleriyle iç içe giriyor, karışıyor.

Madencilerin nahiyesinde evinin yıkımına direnen, madenci babasının evini terketmeyen direnişçi Janine’le tanışıyoruz. Janine “Burada bir sürü anım var. Beni buradan atamazlar” diyor. Babasının iş dönüşünde ona getirmiş olduğu yağlı ekmekten kalan parçanın ne denli leziz bulunduğunu konu alıyor Agnès’e.

hakkında Agnes Varda anisina ‘Mekanlar ve Yuzler’ belgeseli tekrar gosterimde Agnès

Cherence Köyü’ne geldiklerinde Agnès burayı hatırlıyor. Yazar Nathalie Sarraute’u ziyarete geldiği köy burası. Eski usul ziraat bitmiş artık her şey tek başına makinelerle yapılıyor. “Çiftçinin 800 hektarı var, ne büyük bir yalnızlık bu” diyor Agnès. Bonnieux’de Emilie ile Emile’in büyük aşk öyküsünü torunlarının oturmuş olduğu evlerinin duvarına yapıştırıyorlar. Arkema fabrikasında tüm işçilerin grup fotoğrafını çekip duvara koyup “Her yüz bir hikâye anlatır” diyor Agnès ile JR. Hayalet kent Pirou-Plage’a yaşam ve enerji getiriyorlar.

Boynuzsuz ve boynuzlu keçilerin yaşamış olduğu kasabaya gidiyorlar. Boynuzsuz keçilerin sahipleri onları ürün olarak gördükleri, kavga ederken yaralanmamaları için doğumdan derhal sonrasında keçilerin boynuzlarını yakıyorlar. Geleneksel şekilleri kullanmayı sürdüren, keçilerinin boynuzlarına dokunmayan ziraatçi hanımla söyleşi etmeyi yeğliyorlar. Duvarların, evlerin, ahırın, silonun, su deposunun, katarın hatta bir sığınağın üstüne fotoğraflar yapıştırıyorlar. Sainte Marguerite’te Agnès, falezden plaja düşen sığınağın üstüne kendisine modellik icra eden meşhur fotoğrafçı Guy Bourdin’in fotoğrafını yerleştiriyor.

Fotoğrafçılar Henri Cartier-Bresson ile Martine Franck’ın mezarlarını ziyaret ediyorlar. Le Havre’da liman işçileriyle çalışırken birlik ve dayanışma ruhunun en sağlam örneğini görüyorlar. Agnès ile JR’ın yüzleri başka köylerin, kasabaların halklarını birleştiriyor. Belgeselin finalinde “Sık sık ölümü düşünüyorum fakat ölümden korkmuyorum. O son an ulaştığında korkabilirim. Sabırsızlıkla temenni ediyorum” diyor Agnès Varda.

Agnès Varda ile JR’ın yönettiği, Jeanine Carpentier, Clemens Van Dungern, Marie Dolvet, Jean-Paul Beaujon, Nathalie Schleehauf, Vincent Gils, Pony, Patricia Mercier, Mamie JR, Nathalie-Christophe Maurouard, Sophie-Denis Riou, Morgane-David Riou’nun oynadığı “Villages, Visages” (Mekânlar ve Yüzler / 2017) 10 Nisan’da tekrardan gösterime girdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

44 Madde ile Deniz Gezmiş kimdir, neyin nesidir!

Bir dönem, orkestra şefi gibi idare ettiği kitleleri peşinden sürükledi. Henüz...

Türkiye’de Balayına Gidilecek En İyi 10 Yer

Unutulmaz bir balayı geçirmek her yeni evli çiftin hayalidir. Genellikle...

Nikita Nomerz’den 18 çalışmayla şehrin ruhunu duvarlara yansıtan estetik

Nikita Nomerz, şehrin ruhunu sprey boyalarıyla eski yapılara yansıtmaya çalışan Rusyalı...

30 çalışmasıyla fotoğraf çekmek için evsiz gibi yaşayan Lee Jeffries

Amatör fotoğrafçı Lee Jeffries, ABD'deki evsizlerin hayatlarını gözler önüne sermek için ilginç...

Tartışı-Yorum

7 Haziran yapbozundaki Kılıçdaroğlu

Ben Türkiye'de ana muhalefet partisinin genel başkanı olsaydım, şu an söylenenleri söylerdim. Kılıçdaroğlu'nu Kılıçdaroğlu yapan bir fark göremiyorum ne kadar arasamda bulamıyorum.  7 Haziran seçimlerine yaklaşırken her geçen gün durum...

En çok mor

Sıcak beterdi. Bıyıkları terlememiş bir delikanlılık çağında boncuk boncuk ter atıyordu. Çimento torbaları eşek ölüleri kadar ağırdı. Tuğlalar, yamalı şalvarında kahverengi tozlar bırakıyordu. Yamasını çepeçevre saran alelacele dikişleri hep...

Bir Halkın Futbol Tarihi: Filistin

Ulvi Koçu / Tartışı-Yorum  "Ahlaka dair bildiğim ne varsa futboldan öğrendim. Çünkü top hiçbir zaman beklediğim köşeden gelmedi." der Nobel ödüllü edebiyatçı Albert Camus. Günümüz futbol algısının dışında olan bu...