Agnès Varda, Ankara Uluslararası Film Festivali’nde anılacak

0


Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafınca bu yıl 30’uncusu düzenlenecek olan Ankara Internasyonal Film Festivali’nin Dünya Seçkisi başlıklı kısmı açıklandı. Dünya Seçkisi’nde yer edinen “Dünya Festivallerinden” başlıklı bölümde Agnès Varda anısına bir filmine yer verilecek.

Festival bu senesinde belgesel, kısa film ve dünya sinemasından seçilen yapımları ağırlayacak. 10 gün sürecek olan festival 14 bölümde 120’ye yakın film, yönetmen ve oyuncuya ev sahipliği meydana getirecek.

Festivalin Dünya Sineması seçkisi bu yıl; “Berlin Ekspres”, “Daha Ötesi Yok”, “Dünya Festivallerinden”, “Duvar Yıkılırken”, “Retrospektif: Werner Herzog” ve “V4: Orta Avrupa Dörtlüsü” başlıklı bölümlerden oluşacak.

‘Agnès, Varda’yı Konu alıyor’

“Dünya Festivallerinden” başlıklı bölüm, bundan önceki senenin öne çıkan filmlerini seyirciyle buluşturmaya devam ediyor.

“Dünya Festivallerinden” kısmı kapsamında bu yıl, Mart ayında yaşamını yitiren Fransız Yeni Dalga akımının öncü isimlerinden üretken sinemacı ve fotoğraf sanatçısı Agnès Varda’nın anısına, yönetmenin “Agnès, Varda’yı Konu alıyor” adlı otobiyografik belgeseli gösterilecek.

Berlinale’de gösterilen filmler ‘Berlin Ekspres’te

Festivalin “Berlin Ekspres” adlı kısmı, 7 – 17 Şubat tarihlerinde 69’uncusu düzenlenen Berlin Film Festivali’nde ilkgösterimlerini yapmış olan filmleri ağırlıyor.

Bölüm kapsamında gösterilecek filmlerden bazıları şu şekilde: İlk uzun metrajlı filmi ile Berlin’de Alfred Bauer Ödülü’ne kıymet görülen Nora Fingscheidt’in filmi “Oyunbozan”, Berlin’de en iyi yönetmen ödülünü alan Angela Schanelec’in imzasını taşıyan “Evdeydim, Fakat”, Berlin’de en iyi ilk film seçilen Mehmet Akif Büyükatalay’ın filmi “Oray”, Edward Berger’in yönetmenliğini üstlendiği “Üç Kardeş”

‘Daha Ötesi Yok’

Festival, “Daha Ötesi Yok” başlıklı bölümünde ise Uzakdoğu Sineması’nın yakın dönem örneklerini seyircilerle buluşturacak.

Bölüm kapsamında gösterilecek filmlerden bazıları şu şekilde: Bo Hu’nun ilk uzun metraj filmi “Öylece Oturan Bir Fil”, Çin Sineması’ndan Zhang Yimou’nun imzasını taşıyan “Gölge”,  Vietnam Sineması’ndan Ash Mayfair’in filmi  “Üçüncü Eş”, Sundance’te en iyi senaryo ödülünü kazanan ilk Singapur filmi “Pop Aye”, Berlin’den ödülle ayrılan film “Görünen ve Görünmeyen”, Malene Choi filmi “Dönüş”

‘Duvarlar Yıkılırken’

Festival kapsamında Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. yılı anısına hususi olarak oluşturulan “Duvar Yıkılırken” başlıklı bölümde Andreas Dresen’in “Gundermann” adlı filmi ile Andrea Goldstein imzalı “Adam ve Evelyn” adlı filmi seyirciyle buluşturacak.

‘V4 Orta Avrupa Dörtlüsü’

Festival bu yıl, Vişegrad Dörtlüsü olarak malum Macaristan, Polonya, Çekya ve Slovekya’dan da birer filme yer veriyor.

Bölüm kapsamında gösterilecek filmler: Çekya’dan Adam Seldak’ın imzasını taşıyan “Domestik”, Polonya’nın önde gelen yönetmenlerinden Agnieszka Holland’ın çekmiş olduğu “Mr. Jones”, Slovakya’dan yönetmen Iveta Grofova’nın imzasını taşıyan “Liman” ve Macaristan’ı temsilen katılan Zoltán Fábri’nin yorumuyla “Pal Sokağı Evlatları”

Festivalin öne çıkan yapımları

Festival kapsamında gösterilecek dikkat çeken yapımlar içinde  Radu Jude’un, “Tarihe Barbarlar Olarak Geçsek Ne Olur Sanki”, Berlin’de en iyi ilk film ödülüne kıymet görülen Julie Bertuccelli’nin filmi “Bir Ağaç”, Rotterdam ve Sundance ödüllü Sascha Polak’ın filmi “Kirli Tanrı” veVenedik Film Festivali’nin favori filmlerinden “Capri Devrimi” yer ediniyor.

18 – 28 Nisan tarihleri içinde gerçekleşecek olan festival hakkında daha detaylı informasyon edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here