AİHM kararı: Srebrenitsa mağduru kadının bahçesine yapılan kilise taşınacak

0


Srebrenitsa katliamında 22 akrabasını kaybeden ve evinin bahçesine Ortodoks kilisesi inşa edilen Boşnak kadının 20 yıllık hukuk mücadelesi sonuç verdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kilisenin taşınması, kadına ve hayattaki akrabalarına tazminat ödenmesine hükmetti.

Fotoğraf: Sarajevo Times

AİHM, Fata Orlovic’in evinin kapısından 30 metre uzaklıktaki kilisenin taşınmasına, ayrıca 5 bin avro tazminat ödenmesine karar verdi. Orlovic’in hala hayattaki 13 akrabasına da 2 biner avro tazminat ödenecek.

Orlovic sürgünde olduğu sırada Sırp otoriteler kadının arazisine el koyarak Ortodoks Sırpların ibadet edebileceği bir kilise inşa etti. AİHM otoritelerin 1999 ve 2001 yıllarındaki yeniden sahiplendirme kararlarını yerine getirmediğine ve Orlovic’in mülkiyet hakkının ihlal edildiğine karar verdi. AİHM kararına göre kilisenin üç ay içinde Orlovic’in arazisinden taşınması gerekiyor.

1993 yılında Sırb güçleri tüm Müslüman Boşnakları Konjeviç Polje’den Birleşmiş Milletler’in güvenli bölgesi Srebrenitsa’ya sürmüş, iki yıl sonra ise bu bölgeye girerek 8 bin Müslüman Boşnak’ı katletmişti. İki uluslararası mahkeme katliamı, soykırım olarak kabul etti.

Daha önce yerel mahkeme Orlovic’in ‘kilise inşa edildikten üç yıl içinde itiraz etmesi gerektiğini’ söylemiş ve yerel polisle çıkan tartışmada Orlovic hafif yaralanmıştı.

Srebrenitsa kararı: Hollanda’nın 350 ölümdeki sorumluluğu yüzde 10

‘Bosna kasabı’ Karadzic’in cezası müebbet hapse çevrildi

‘Bosna kasabı’ Karadzic soykırımdan da suçlu bulundu

Bir ilk: Mahkeme, Hollanda’yı Srebrenitsa katliamında kısmen sorumlu buldu

Türkiye, parlamentosu ‘Ermeni soykırımı’nı tanıyan Hollanda’ya Srebrenitsa’yı hatırlattı

Soykırım suçlusu ‘Bosna Kasabı’ Mladiç cezaevinden telefonla canlı yayına katıldı

Hollanda’dan Erdoğan’a Srebrenitsa yanıtı: İğrenç yalan

ABD, Britanya ve Fransa, Srebrenitsa katliamına göz yummuş!

Srebrenitsa katliamının sorumlularından Tolimir ömür boyu hapis yatacak

Srebrenitsa katliamının üzerinden 20 yıl geçti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here