15.7 C
İstanbul
Pazar, Kasım 28, 2021

Aile hekimleri yönetmelik değişikliğine itiraz etti: “Bu onur kırıcı yaklaşımı kabul etmedik, etmeyeceğiz”

AHEF, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan “Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği”nde yapılan değişiklikle aile hekimlerinin taleplerinin karşılanmadığını, haklarının gözetilmediğini anlatan bir açıklama yayımladı.

“Geçmiş aylardaki emeklerimiz bir kalemde yok sayıldı”

AHEF’ten yapılan yazılı açıklamada, “emek ve çabalarımızın görmezden gelinmesi bizi son derece üzmüştür” denildi. Aile hekimliği çalışanlarına yapılacak ek ödemelerin Ağustos ayından itibaren hayata geçmesine tepki gösterilen açıklamada, salgının Türkiye’de Mart ayında başladığı hatırlatılarak, “Son 6 ayda tüm poliklinikler kapılarını kapatıp ülkenin sağlık sistemi üzerimize yüklenirken, aşılarımızı, gebelerimizi hiç aksatmadan takip ederken, üvey evlat muamelesi görerek canla başla çalıştığımız Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz aylarının bir kalemde yok sayılmasını kabul edemeyiz” ifadeleri kullanıldı.

Yönetmelik değişikliğinde yapılacak ek ödemenin pandeminin yayılımı ile ilgili şarta bağlanmasına itiraz eden AHEF, “İzin vekâlet şartı, negatif performans şartı, cari sınıflama şartına bir de pandemi şartı ile zirveye çıkan şartlarınız ile meslek onurumuzu hiçe sayıp, gururumuzu kırıp, güvensizliğimizi bir kez daha pekiştirdiniz” değerlendirmesi yaptı.

“Bu onur kırıcı yaklaşımı kabul etmedik, etmeyeceğiz”

Beş bin aile hekimi ve aile sağlığı çalışanının salgınla mücadele ettiği hatırlatılarak, “COVID-19 olduğu için maaşı kesilen hekimlerden bir özür bile dilenmezken, iş güvenliği sağlığı hiçbir şekilde sağlanmazken, memleketin tüm kanallarından koro halinde ’aile hekimine bu parayı verdik!’ haberleri; ettiğimiz yemini, meslek onurumuzu, güvenimizi zedelemektedir! Hekimler yüzyıllardır olduğu gibi mesleğimizin gereğini icraya devam ederken bu onur kırıcı yaklaşımı kabul etmedik, etmeyeceğiz” denildi.

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/aile-hekimleri-yonetmelik-degisikligine-itiraz-etti-bu-onur-kirici-yaklasimi-kabul-etmedik-etmeyecegiz/

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,076TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler