-1 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

Aile hekimlerine Resmi Gazete’de 40 gün önce duyurulan ek ödemeler hala yapılmadı

Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 nedeniyle aile hekimlerine yapılacağını duyurduğu ek ödemeler yapılmadı. Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı Gürsel Özer, “Ödemeler gündemimizde değil. Daha büyük sorunlarımız var” dedi.

COVID-19 pandemisi nedeniyle, aile hekimlerine ve aile sağlığı merkezi çalışanlarına yapılması planlanan ek ödemeler, düzenlemenin üzerinden yaklaşık bir buçuk ay geçmiş olmasına rağmen henüz yatırılmadı. Ek ödemelere ilişkin düzenleme Resmi Gazete’de 5 Eylül’de yayımlandığında, hekimler haklarına vurgu yaparak mevcut sorunlara çözüm olmadığını belirttikleri ödemeyi reddettiklerini söylemişti.

“Ek ödemeler gündemimizde değil”

AHESEN Başkanı Gürsel Özer gerçekleşmeyen ödemelere ilişkin, “Biz zaten üç aylık ek ödemeyi kabul etmediğimizi belirtmiştik. Üç aylık ek ödemeler gündemimizde değil. Aile hekimleri ve çalışanlarının geçici sorunları yok. Daha büyük sorunlarımız var. Bizim yıllar içerisinde yaşadığımız hak kaybımız ve iş güvencesi sorunumuz var. COVID-19’a ilişkin ise pandeminin meslek hastalığı sayılmaması sorunlarımız var” diye konuştu.

Aile hekimleri iş güvencesi istiyor

“Yararlılığı tartışılacak popülist işlemler için para talep etmiyoruz”

AHESEN, ek ödemeler gündem olduğunda “Telefon ödemesini kabul etmiyoruz” tepkisini paylaşmıştı. Yapılan açıklamada, “Yararlılığı tartışılacak popülist işlemler için para talep etmiyoruz, etmeyeceğiz. Ancak COVID-19 hastalığından dolayı rapor alan sağlık çalışanlarında yapılan para kesintisinin iade edilmesini talep ediyoruz. COVID-19 meslek hastalığıdır ve böyle tanımlanmasını bekliyoruz” tepkisini paylaşmıştı.

Ne olmuştu?

“Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 5 Eylül’de Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

Buna göre, Aile Hekimlerine 1 Ağustos 2020’den itibaren geçerli olmak üzere üç ay süreyle belirlenen tutarlarda COVID-19 salgını nedeniyle Sağlık Bakanlığınca ilave ödeme yapılması planlanmıştı. COVID-19 hastası olarak takip edilen kayıtlı kişi sayısı dikkate alınarak, sözleşmeli hekimlere net aylık 3 bin lirayı aile sağlığı çalışanlarına ise net aylık 850 lirayı geçmemek üzere ödeme yapılması geçici madde ile belirlenmişti.

İlgili haber:

Aile hekimlerine ek ödeme yapılacak, çalışmadıkları günün ücreti kesilmeyecek

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/aile-hekimlerine-resmi-gazetede-40-gun-once-duyurulan-ek-odemeler-hala-yapilmadi/


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,303BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler