2 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

Airbus rüşvet ve yolsuzluk soruşturması kapsamında Britanya, Fransa ve ABD ile prensipte anlaştı

Airbus, rüşvet ve yolsuzluk iddiaları soruşturmasıyla ilgili Fransız, Britanyalı ve ABD’li yetkililerle prensipte anlaştığını açıkladı.

Fotoğraf: Reuters

Fransız ve Britanyalı yetkililer, Airbus’ı 10 yıldan uzun süredir gerçekleştirdiği uçak satışlarındaki yolsuzluk şüphesiyle soruşturuyor. ABD de ihracat kontrollerinin ihlali şüphesiyle Airbus’u soruşturdu.

Ticari havayolu pazarına ABD’li rakibi Boeing ile birlikte hakim olan Airbus, ne kadar ödeme yapması beklendiği de dahil olmak üzere yetkililerle yaptığı görüşmelere ilişkin kesin ayrıntılarla ilgili açıklama yapmayacağını söyledi.

Basında yer alan bazı haberlerde yaklaşık 3 milyar avro (21.5 milyar TL) rakamı öne sürüldü.

Analistler ve işlemciler Airbus’un anlaşmazlığı sonlandırmasını memnuniyetle karşılarken, Airbus hisseleri ilk işlemlerde yüzde 2.3 yükseldi.

Airbus’tan yapılan açıklamada şunlar söylendi: “Airbus prensip olarak Fransız Ulusal Mali Savcılığı (PNF), İngiltere Ağır Dolandırıcılık Ofisi (SFO) ve ABD yetkilileri ile prensip anlaşmasına vardığını teyit ediyor. Bu anlaşmalar, rüşvet ve yolsuzluk iddialarına ilişkin soruşturmaların yanı sıra Uluslararası Silah Trafiği Yönetmeliği (“ITAR”) bağlamında yapılır. Fransız ve İngiltere mahkemeleri ile ABD mahkemesi ve düzenleyicisinin onayına tabidir.”

Bank of America’dan (BofA) bir yatırımcı notunda, anlaşmanın hisse senedi üzerindeki baskıyı kaldırıldığını söyledi.

Britanyalı ve Fransız yetkililer tarafından yürütülen soruşturmalar, Airbus’ın satış acentelerine yapılan ödemeler konusunda Britanya’nın ihracat kredi finansmanı kurumuna yaptığı yanlış beyanların, düzenleyicilerin dikkatini çekmesinin ardından başladı.

SFO soruşturmasını Ağustos 2016’da başlattı, bunu yedi ay sonra PNF izledi.


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,303BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler