Akbank Araştırma: Konut sektöründe umutlar yeşeriyor

0


Makro: Konut satışlarında artış sürüyor: Kasım’da yıllık artış %54

Konut satışları Kasım ayında ivmelenerek, yıllık bazda %54 artış gösterdi. Konut kredi faiz oranlarındaki gerilemenin ve bir önceki yılın düşük bazının da etkisiyle ipotekli konut satışları Ağustos’tan bu yana yıllık bazda yüksek artış gösterirken, ipotekli konut satışları dışındaki diğer konut satışları Kasım’da pozitife döndü. Konut piyasasındaki olumlu görünümün önümüzdeki aylarda da devam edeceğini öngörüyoruz.

Konut piyasası verilerinin detayına bakıldığında;

İpotekli konut satışları son dört aydır artış eğiliminde. Kasım’da yıllık bazda 39 bin adet artarak 44 bin adede yükseldi. Ocak-Kasım döneminde ise satışlar yıllık %4,7 artışla 282 bin adete ulaştı ve toplam konut satışları içindeki payı da %24,6’ya yükseldi. 2018 yılı aynı döneminde pay %21,8 idi.

Nisan ayından bu yana yıllık bazda daralma gösteren ipotekli konut satışları dışındaki diğer konut satışları Kasım’da yıllık %12 artış gösterdi. Ocak-Kasım döneminde ise yıllık %10,8 azalış gösteren satışlar, 864 bin adete geriledi.

Konut kredisi faiz oranlarında düşüş sürüyor: 4 haftalık ortalamalara göre sene başında %28’ler seviyesinde olan konut kredisi faiz oranları 6 Aralık itibariyle %12,9 seviyesinde. Buna paralel olarak konut kredilerinde de artış sürüyor; 6 Aralık itibariyle yıllık bazda %2,7 arttı. Haftalık bazda bakıldığında da konut kredileri Ağustos ortasından bu yana artış gösteriyor.

Konut fiyatlarında yıllık bazda kademeli artış görülüyor: Mayıs ayında yıllık artış %1,5 iken, Ekim’de %6,7 oldu. Ancak enflasyondan arındırılarak bakıldığında ise %1,7 azalış görülüyor.

Konut satış durumlarına göre dağılıma bakıldığında ise;

İkinci el konut satışları yıllık bazda Ağustos ayından bu yana artış gösteriyor. Ocak-Kasım döneminde ise yıllık %8,2 artışla 710 bin adete ulaştı.

Sene başından bu yana azalış gösteren birinci el konut satışları ise Kasım’da pozitife döndü ve yıllık bazda %19,8 arttı. Ocak-Kasım döneminde ise %25 azalışla 436 bin adete geriledi.

İnşaat sektörü verilerine bakıldığında;

İnşaat maliyet endeksinde gerileme sürüyor: Eylül 2018’de inşaat maliyet endeksinde yıllık artış %39,66’a yükselmesinin ardından kademeli gerileme gösterdi. Eylül itibariyle yıllık artış %4,02.

İnşaat sektörü güven endeksinde (m.a.) Kasım’da sınırlı gerileme görüldü. Mayıs’ta endeks 49,8 ile, endeksin başladığı 2011 yılından bu yana düşük seviyesine gerilemesinin ardından kademeli
yükseliş göstermişidi. Ekim’de 65,1 seviyesine yükselen endeks Kasım’da 63,9’a geriledi.

İnşaat sektörü istihdamı (m.a.) Eylül’de aylık 2 bin kişi artış gösterdi. Kasım itibariyle toplam istihdam sayısı 1,49 milyon kişi. Sektörde toplam istihdam edilen kişi sayısı Şubat 2018’den bu yana azalış gösteriyordu. Ocak 2018’de sektörde toplam istihdam sayısı 2,2 milyon kişi idi.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ak YatırımCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here