AKPM tüm dünyayı IŞİD’e karşı durmaya çağırdı!

0

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) bünyesinde çalışan Siyasi Sorunlar ve Demokrasi Komitesi tarafından düzenlenen raporda, Hıristiyanlara ve diğer dini ya da etnik kesimlere karşı şiddet uygulayan IŞİD’in insanlığa karşı tehdit oluşturduğu belirtildi ve tüm dünya kamuoyunu bu konuda görevlerini yerine getirme çağrısı yaptı. 12 sayfalık raporda, IŞİD’in Êzidilere ve Kobanê’de Kürtlere karşı saldırıları ayrı başlık altında değerlendirildi.

 

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) bünyesinde kurulmuş olan Siyasi Sorunlar ve Demokrasi Komitesi genel olarak Ortadoğu’da özelde de Irak ve Suriye’de IŞİD tehdidine yönelik bir rapor yayınladı. IŞİD’in öne çıkış sürecinin ve katliamlarının da değerlendirildiği 12 sayfalık raporda, Irak’ta Êzidilere, ve Kobanê’ye yönelik IŞİD saldırılarına dikkat çekildi ve tüm dünya kamuoyunun buralardaki vahşeti durdurmak için harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

‘Ankara IŞİD’den rahatsız değil’

Öte yandan İngiliz düşünce kuruluşundan RUSİ adına konuşan Aaron Stein’in görüşlerinin yer aldığı raporda Stein’in; Türkiye’den bin kişinin IŞİD’e katıldığı, katılımlar için Türkiye’de başka yerlerin yanında Ankara’nın merkez olarak kullanıldığının açık olduğu ortada olmasına karşın Türkiye’nin Esad’a muhalif olmasından dolayı bundan çok da rahatsız olmadığını belirttiği yer aldı.

‘Şok’ olan dünya bir an önce insani yardımları örgütlemeli

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun onursal başkanlığını yaptığı AKPM raporu, raportör Theodora Bakoyannıs tarafından kaleme alındı. Raporda, Hıristiyanlara ve diğer dini ya da etnik kesimlere karşı şiddet uygulayan IŞİD’in insanlığa karşı tehdit oluşturduğu belirtilirken, bu tehdit karşısında tüm dünyanın “şok” olduğu ifade edildi. Raporda örgütün, Ortadoğu’da toplumun dini ve etnik kesimlerine uyguladığı ölümcül saldırılarla hızla ve acımasızca ciddi bir probleme dönüştüğü belirtildi. “Ortadoğu’daki ülkeler, Avrupa ve genel olarak uluslararası kamuoyu, katliamları durdurmak ve bölgeye barış getirmek için şiddetin tüm aktörlerini kararlı bir şekilde kınamak ve işbirliği yapmak zorundadır” vurgusu yapılan raporda, ilk yapılacak şeyin ise hayati önemde olması nedeni ile insani yardım çabalarının hızlandırılması olduğu belirtildi.

Êzidiler ve Kürtler için özel vurgu’

Meclis’in 4 Eylül’de PYD Başkanı Salih Müslim ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu Temsilcisi Gert Westerveen katılımı ile yaptığı toplantıda, Komiteye bilgi güncellemesi yapıldığı ve Salih Müslim’in Kobanê başta olmak üzere Kuzey Suriye’deki koşulları Komiteye aktardığı belirtildi ve Êzidilerin Kötü Durumu ve Kürtlerin Rolü başlığı ile ayrı bir bölümde ele alındı. Irak’ın kuzeyinde çoğunluğu Kürt olan yaklaşık 600 bin Êzidi bulunduğu belirtilen bölümde, Êzidilerin dışa kapalı bir toplum olması nedeni ile haklarında birçok yanlış inanışın bulunduğuna dikkat çekilerek, bu nedenle bölgede kendilerini koruyacak ya da ortaklaşacak ittifaklarının olmadığı, dolayısı ile saldırılara daha açık oldukları ifade edildi. 3 Ağustos’tan bu yana IŞİD’in saldırılarda 500 Êzidi’yi öldürmesinin ardından, Şengal’de yaşayan yaklaşık 130 bin Êzidi’nin Kürdistan tarafına geçtiği belirtildi.

Irak’ta yerinden edilen gruplar arasında en büyük grubu oluşturan Sunni Arapların ardından gelen ikinci büyük grubun Êzidiler olduğu vurgulanan raporda, dünya kamuoyunun bu konuda yaptıklarına değinildi ve nihayet Ağustos ayında tüm bu gerçeklerden yola çıkan ABD ve batı ülkelerinin Kürtlere yardım gönderilmesi kararı aldığı da ifade edildi. Genel olarak IŞİD ile bağlantılı süreçte yaşananların özetlendiği bölümün ardından varılan hüküm ve sonuçların yer aldığı bölümde ise vurgu daha çok ülkelerin işbirliği ve Avrupa’nın kendi ülkelerinde gidişlere engel olmak ya da ülkede IŞİD bağlantılarını tespit etmek için daha ayrıntılı ve kontrollü yöntemler geliştirilmesi gerektiği söylendi.
Sonuç: Tüm ülkeler IŞİD’e karşı işbirliği yapmalı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here