16.5 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 12, 2021
spot_img

AkYatırım Strateji:  Görünüm: Haziran’da endeks ağırlığı yüksek hisselere geçiş gözlenebilir
[ad_1]

 Mayıs ayı küresel piyasalarda endişe edilenden iyi geçti. Mayıs ayının ilk yarısında ABD ve küresel hisse senedi piyasaları önceki ayın hızlı yükselişi ardından sınırlı bir geri çekilme gösterdi. Ekonomik veriler zayıf kalsa da dipten dönüldüğü görüşü ve normalleşme adımlarının endişe edilenden hızlı gelmesi ayın ikinci yarısında toparlanmayı sağladı. Covid-19 salgınının küresel ölçekte yayılma hızının yeni rekorlar kırıyor olmasına rağmen merkez üssünün dünya ekonomilerinde ağırlık taşıyan Avrupa ve ABD’den görece ağırlığı daha düşük ülkelere (Brezilya ve Hindistan gibi) kayması da küresel endişeleri azalttı. Diğer taraftan ABD-Çin gerginliği halen risk oluşturmaya devam ediyor ve önümüzdeki aylarda hisse getirilerini sınırlayabilir.

 TL’deki güçlenme borsanın dolar bazlı getirisini önceki aya eşitledi. Mayıs ayında BIST’deki yükseliş %4,4 ile sınırlı kalsa da, TL’deki güçlenme ile birlikte dolar bazında getiri ABD ve MSCI-GOÜ endekslerine paralel gerçekleşti. Ayın ikinci yarısında BIST-havacılık hisseleri küresel toparlanmaya eşlik ederken, bankalar yurtdışı toparlanmadan bir miktar zayıf yönde ayrıştı. Mayıs ayının ardından BIST-100’ün Covid-19 sonrası kaybı dolar bazında %21 oldu. Buna göre BIST’in Covid-19 sonrası kaybı salgın sürecini daha farklı yaşayan Asya ülkeleri hariç tutulursa Polonya, Arjantin ve Rusya ile benzer bir eğilim gösterdi. BIST-100 F/K’sının MSCI-GOÜ ortalamasına olan iskontosu da Mart sonundaki %55’ten %47’ye toparladı.

 Haziran’da endeks ağırlığı yüksek hisseler öne çıkabilir. Ekonomik toparlanmada bir süredir fiyatlanan ivmenin yakalanamaması, ve/veya ABD-Çin gerginliğinin sertleşmesi borsalarda yükselişin önünü kesebilir. Sağlık sistemi başarılı bir sınav veren, özellikle düşük ölüm oranı ile öne çıkan ülkemizin ise özellikle gelişmiş batı ekonomilerinin yeni tedarik kanalları aramaya başlamasıyla avantaj sağlayabileceğini düşünüyoruz. İkinci çeyrek gerek bankalar gerekse banka dışı sektörler için yılın belki de en zor dönemi olacak. Banka kâr beklentileri üzerinde olası aşınmalar, demir çelik ve petrol sektörlerinde zayıf küresel arz-talep koşulları devam ediyor. Bununla birlikte havacılık sektörünün yeniden faaliyete başlaması, turizm de canlanma umutları, ay başında gelecek bankacılık sektörü Nisan ayı kârları ve geride kalmış diğer sektörlerde dipten dönüş beklentisi endeks ağırlığı yüksek hisselere geçişleri hızlandırabilir.

 İşlem hacimlerindeki dinamizm bu beklentiyi destekliyor. Yabancı yatırımcıların sene başından bu yana 4 milyar doları aşan hisse senedi çıkışlarına rağmen yerli bireysel ve kurumsal yatırımcının artan ilgisi dikkat çekiyor. Yabancı yatırımcının önemli ölçüde düşen işlem hacmi payına rağmen, BIST’in ortalama günlük işlem hacmi Ocak-Mayıs arası dönemde önceki yıla göre iki katına çıkarak 17 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde BIST-100 dışında kalan küçük ölçekli hisselerin işlem hacmi ise üç katının üzerinde artarak günlük ortalama 5 milyar TL’ye yaklaştı ve toplam işlem hacminden %29 pay aldı (önceki yıllarda %8 – %15 arası). Bu artışta özellikle küçük ölçekli şirketlerin yüksek getiri sağladığı Nisan’ın ikinci yarısı ile Mayıs’ın ilk yarısı dikkat çekiyor. Mayıs’ın son haftasında ise BIST-30’un işlem hacminde önceki beş altı haftaya göre belirgin artış dikkat çekiyor. Bu durum yukarıda değindiğimiz hisse geçişleri beklentimizi destekleyebilir.

 

Portföy önerisi

 

Mayıs ayında BIST-100 %4,4 getiri ile önceki aya göre düşük getiri sundu. Ancak, TL’deki değerlenme hesaba katıldığında dolar bazlı getirinin hemen hemen önceki ay seviyesinde olduğu görülüyor. Mayıs’ta normalleşme takviminin korkulandan hızlı başlayacağı öngörüsüyle gıda dışı perakende, havayolu ve GYO hisseleri öne çıktı. Gıda hisseleri talep görmeye devam etti. Mayıs sonunda perakende endeksi ve bilişim endeksi küresel salgının başladığı 19 Şubat’a göre %27 ve %10 getiri sağlarken, en kötü performans gösteren bankalar (-%27), dayanıklı tüketim/oto (-%17) ve ulaştırma/havacılık (-%16) oldu.

 Önümüzdeki bir ay boyunca yatırımcıların son iki ay yüksek getiri sağlayan hisselerde kârlarını realize edip geride kalmış, ekonomide toparlanma beklentisi ile uyumlu, iç tüketime dönük ve endeks ağırlığı yüksek hisselere yönelebileceğini düşünüyoruz.

 Portföye Coca Cola İçecek, Vestel Beyaz ve Koç Holding eklenirken Fonet, Koza Altın ve Ülker portföyden çıkıyor. Normalleşme adımları sonrası talepteki toparlanmadan en hızlı faydalanacak şirketleri bünyesinde barındıran Koç Holding’i, Coca Cola İçecek’i ve Vestel Beyaz Eşya’yı model portföyümüze ekliyoruz. Diğer taraftan Model Portföyümüze eklediğimizden beri BIST-100 endeksinin sırasıyla %32, %22 ve %3 üzerinde getiri sağlayan Koza Altın, Fonet ve Ülker’i portföy önerilerinden çıkarıyoruz. Yukarıda özetlediğimiz temaya bağlı kalarak bankacılık sektörü hisselerinin ağırlığını da %22’den %24’e yükseltiyoruz.

 

Ak Yatırım aylık görünüm raporundan alıntıdır

 

 ABD yanarken, Wall Street niye yükseliyor?

Tuncay Turşucu’dan Haziran hisseleri

 

Moody’s:  Bankacılık sisteminin görünümü negatif

 

Atilla Yeşilada – Dr. Artunç Kocabalkan: Ağustos’a kadar dolar krizi yok

 

 [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,188BeğenenlerBeğen
1,091TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler