escort kuşadası

23.9 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 4, 2021

Alaattin Aktaş: Konut Satışları Gerçeği ve İnşaat Sektörü
[ad_1]

Herhangi bir kurum, iki konudaki satışla ilgili istatistikleri birbirinden çok farklı kavramlarla tutabilir, açıklamayı da buna göre yapabilir mi? Yapıyor!

Kurum, aynı kurum… Türkiye İstatistik Kurumu. İstatistiklerin biri konut satışı, diğeri taşıt satışı. Ama bu istatistiklerin tutulma ve açıklanma yönteminde çok önemli farklar var.

Peşin peşin söyleyelim; hangi istatistik mi doğru, taşıt satışlarını gösteren istatistik. Yani konut satış istatistikleri, hadi hatalı demeyelim de, gerçek durumu tam olarak yansıtmıyor.

Konut satışında durum

TÜİK dün ağustos ayının konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre ağustos ayındaki toplam konut satışı 170 bin düzeyinde ve geçen yıla göre yüzde 54 artış var.

İlk sekiz aydaki toplam satış ise 1 milyon 25 bine ulaştı, geçen yıla göre yüzde 43 artış oldu.

Ağustostaki 170 bin satışın 52 bini ilk el, sekiz aydaki 1 milyon 25 bin satışın da 318 bini. Yani ağustosta da, ilk sekiz ayda da toplam satışın yaklaşık yüzde 30’u ilk el, yüzde 70’i ikinci el satış.

Bu yüzde 70’lik paya sahip ikinci el satış, ekonomiye ne katıyor? Yeni konut alanların tamirat-tadilat işine girişip harcama yapmasıyla alım-satıma aracılık edenlerin komisyon alması ve devletin vergi tahsilatı dışında nasıl bir katkı var? Yok ki!

Önemli olan ilk satış. Geçenlerde bir örnek vermiştik; 2000 yılında tamamlanan ve o yıl ilk satışı yapılan konut, her beş yılda bir el değiştirse 2020 de dahil dört kez el değiştirmiş demektir. Bir de ilk satış var, yani bu konut beş kez satılmış demektir.

Ortada bir konut var, beş de satış!

Konut satış istatistiklerinin toplam satış üstünden açıklanması gerçek durumu görmeyi engelliyor. Bu yüzden bakılması ve önemsenmesi gereken ilk el satışlar.

Örneğin ben beş yıl önce aldığım konutu başkasına sattım, gittim daha yeni ama yine ikinci el bir konut aldım, bana konut satanın iki konutu vardı, bana sattığının parasını bankaya yatırdı. Sonuçta iki konut satıldı, peki bu satış inşaat sektörüne bir katkı sağladı mı, konut stoku azaldı mı?

Taşıt istatistikleri farklı tutuluyor

Dedik ya, kurum aynı, ama birbiriyle benzerlik göstermesi gereken iki istatistik çok farklı tutuluyor.

Konut satış istatistiklerini, detayları da vermekle birlikte, toplam sayı üstünden açıklayan TÜİK, konu taşıt istatistikleri oldu mu bu kez çok farklı bir sınıflama yapıyor.

Taşıtta ilk el satışlar “trafiğe kaydı yapılan taşıt” olarak geçiyor.

Taşıtta ikinci el satış kavramı ise hiç kullanılmıyor. Aslında ikinci el satışı gösteren bu satışlar, istatistiklere “taşıt devri” olarak giriyor.

Ve daha da önemlisi, ilk satışı gösteren trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı ile ikinci el satışı gösteren taşıt devri hiçbir zaman toplanmıyor. Dolayısıyla “toplam şu kadar taşıt satıldı” gibi bir ifade kullanılmıyor.

Alaattin Aktaş’ın Dünya Gazetesi’nde yayınlanan yazısından alıntıdır…

Yazının Devamına Buradan Ulaşabilirsiniz[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,082TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler