Albayrak dışişleri bakanlığına mı?

0


Ahval’den İlhan Tanır’ın yazısına gore, mahalli seçimler sonrası büyük şehirleri kaybeden AKP içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca kabine değişikliğine gidilecek.  Sorunlu Türkiye ekonomisinin hem hazinesi hem de maliyesini yöneten Berat Albayrak’ın konumunun nasıl biteceği da doğal olarak mühim bir mevzu.

Tanır’a gore, hem  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı, hem de bakanlık konumu ile Türkiye Cumhuriyeti devletinde ikinci en kuvvetli yetkili olan Berat Albayrak’ın Oval Ofis’de ABD Başkanı Trump ile fotoğraf çektirmesi mühim mesajlar içeriyor.  “Erdoğan’ın varisiyim” bunlardan en mühimleri.

Tanır’ın yazısında vurguladığı, fotoğrafla birlikte, Washington’a adım attığından beri World Bank, IMF ve JP Morgan benzer biçimde finans çevrelerinde performansı sebebiyle almış olduğu oldukca ağır eleştirilerle fena günler yaşayan Albayrak’ın, Trump’tan büyük bir moral kazanılmış olduğu.  Duyumlara gore, ekonominin yönetiminde istenen başarıyı sağlayamayan ve internasyonal yatırımcılarla konuşmalarında özelikle açıklanan “düzeltim” programı sonrası piyasaların tepkisi ile karşılaşan Albayrak’ın Dışişleri Bakanlığı’na kaydırılması olasılığı artıyor. Bu dedikodular gerçekleşirse bir taraftan durumu giderek kötüleşen ekonominin IMF kapısına olan yolculuğunda Albayrak görünmeyecek ve acı reçeteleri halka bir teknokrat anlatacak.

Öteki taraftan Dışişleri Bakanlığı’ndan alınması kabul edilen Mevlüt Çavuşoğlu’nun, kendi şehri Antalya’yı seçimlerde yitirmiş olmasının bu gelişmeyi hızlandıracağı söyleniyor.

IMF ve kabine revizyonu derken, ABD ile ilişkilerinde iyileşmeye gerekseme duyan Erdoğan’ın “veliahtı” olarak konumladığı Albayrak üstünden bu temasları gerçekleştirmesi kayda kıymet bir olasılık.

Eğer Erdoğan yeniden Washington’a dönme sonucu almışsa ve önümüzdeki dönemde Sabah’taki Okan Müderrrisoğlu’nun söylediği benzer biçimde “S-400’leri Azerbaycan yada Katar’a konuşlandırması” kısa vadede en mühim gelişme haline dönüşecek.

Öteki taraftan Tanır’a gore ABD-Türkiye ilişkilerdeki ikinci en büyük mesele olan Suriye’nin kuzeydoğusundaki güvenli bölge tartışmalarında da Arap çoğunluklu bölgelere Türk askeri yerleştirme formülü, Washington ile ilişkileri düzeltebilir.

Bu iki mesele mevzusunda AKP’nin dümeni iyi mi kıracağını gözlemek gerekecek. Erdoğan iktidarının dış politikada ne benzer biçimde hamleler yapacağını, S-400 benzer biçimde mevzularda hakikaten büyük bir U dönüşü yapmış olup yapmadığını göreceğiz.

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here