Ali Atay’ın rol aldığı ‘Nuh Tepesi’ne Tribeca Film Festivali’nden iki ödül

0


“Pencereler Altında”, “Nahoş Bir Mevzu”, Kimse Elimi Tutmasın” adlı filmleri internasyonal festivalleri dolaşan kısa film yönetmeni Cenk Ertürk’ün ilk uzun metrajlı emek vermesi olan ve başrollerini Ali Atay ile Haluk Bilginer’in paylaşmış olduğu “Noah Land” (Nuh Tepesi), ilk gösterimini gerçekleştirdiği 18. Tribeca Film Festivali’nin Internasyonal Yarışma bölümünden iki ödülle ayrıldı.

Yönetmen Ertürk’ün 2016 senesinde Cannes Film Festivali’nin Cinefondation Residance programına kabul edilen filmi “Nuh Tepesi”, 18. Tribeca Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülüne kıymet görüldü. Film, başrolündeki Ali Atay’a da en iyi adam oyuncu ödülünü kazandırdı. Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu’ndan meydana getirilen açıklamada, “Tribeca Film Festivalinde, ‘Nuh Tepesi’ filmi çok önemli bir başarı elde etti. Tebrikler, ülkemizi en güzel şekilde temsil ettiğiniz için yürekten teşekkürler.” denildi.

“Nuh Tepesi” adlı filmin kurgusunu, Yorgos Lanthimos imzalı “The Lobster”, The Killing of a Sared Deer”, “Kynodontas” şeklinde filmlerin kurgusunu üstüne alan Yorgos Mavropsaridis yapmış oldu. Lanthimos’un “The Favourite” adlı son filminin kurgusunu da icra eden Mavropsaridis, buradaki başarısıyla Oscar’a aday gösterilmişti.

Filmin görüntü yönetmenliğini ise Geremy Jasper imzalı 2017 yapımı “Patti Cake$” ve Cathy Yan imzalı 2018 yapımı “Dead Pigs” adlı filmlerle övgü toplayan bağımsız film görüntü yönetmeni Federica Cesca üstlendi.

“Nuh Tepesi”, ölen babasının son arzusunu gerçekleştirmek isteyen Ömer’in hikâyesinin konu alıyor. Babasının seneler evvel diktiği Nuh ağacının altına gömülmek istemesiyle harekete geçen Ömer, karşısında ağacı Nuh peygamberin diktiğine inanan köylüleri buluyor.

18. Tribeca Film Festivali ödülleri

Tribeca Film Festivali’nde uzun metrajlı filmi gösterilen en genç yönetmen olan 19 yaşındaki Afro-Amerikalı Phillip Youmas’ın imzasını taşıyan “Burning Cane”, ABD Yarışma bölümünde en iyi film dahil üç ödüle kıymet görüldü.

Tribeca’da en iyi film ödülünü kazanan ilk Afro-Amerikalı olan Youmas, en iyi görüntü yönetmeni ödülünü de aldı. Film, başrol oyuncusu Wendell Pierce’e de en iyi adam oyuncu ödülünü getirdi.

Cenup Koreli yönetmen Bora Kim’in ilk uzun metrajlı filmi “House of Hummingbird” (Sinekkuşu), Internasyonal Yarışma bölümünde en iyi film ödülü dahil üç ödüle kıymet görüldü. “Sinekkuşu”, 38. İstanbul Film Festivali’nde de Internasyonal Altın Lale ödülünü kazanmıştı.

18. Tribeca Film Festivali ödülleri şu şekilde:

ABD Yarışma

En iyi film: “Burning Cane”

En iyi hanım oyuncu: Haley Bennett – “Swallow”

En iyi adam oyuncu: Wendell Pierce – “Burning Cane”

En iyi görüntü yönetimi: Phillip Youmans – “Burning Cane”

En iyi senaryo: Bridget Savage Cole & Danielle Krudy – “Blow the Man Down”

En iyi yeni yönetmen: Edgar Nito – “The Gasoline Thieves”

Internasyonal Yarışma

En iyi film: “House of Hummingbird” (Cenup Kore, ABD)

En iyi hanım oyuncu: Ji-hu Park – “House of Hummingbird”

En iyi adam oyuncu: Ali Atay – “Nuh Tepesi”

En iyi görüntü yönetimi: Kang Gook-hyun – “House of Hummingbird”

En iyi senaryo: Cenk Ertürk – “Nuh Tepesi”

Belgesel Filmler Yarışma

En iyi film: “Scheme Birds”

En iyi görüntü yönetimi: Yang Sun & Shuang Liang – “Our Time Machine”

En iyi kurgu: Jennifer Tiexiera – “17 Blocks”

En iyi yeni yönetmen: Ellen Fiske & Ellinor Hallin – “Scheme Birds”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here