Ali Ekber Yıldırım: Reform paketindeki tarımsal önlemlerle enflasyonun düşmesi zor!

0


Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamış olduğu düzeltim paketinde tarımda öngörülen yapısal tedbirlerle besin enflasyonunun düşürülmesi oldukça zor.

Bakan Albayrak’ın “Enflasyonla Savaşım” başlığı altında açıklamış olduğu tedbirlere gore:

  • Tarımda Ulusal Birlik Projesi açıklanacak,
  • Sera A.Ş. kurularak 2 bin hektar teknolojik sera kurulacak.
  • Hal Yasası ile yaş sebze ve meyvede rekabetçi bir yapı oluşturulacak.
  • Küçükbaş hayvancılık desteklenerek kırmızı et üretiminin artırılması ve fiyatın düşürülmesi öngörülüyor.

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak enflasyonla savaşım kapsamında tarımda yapılacak reformlar hakkında şu detayları verdi: “Yapısal adımlarımızın bir öteki ana alanını da enflasyon olarak belirledik. Hepinizin malumudur ki, enflasyonda en mühim problemi besin alanında yaşadığımız için, yapısal reformlarımızı da besin alanında hazırladık. Bu alandaki adımları Ziraat Bakanlığımız ile Besin Komitesi koordinasyonunda takip edeceğiz. Besin enflasyonu ile savaşım için en mühim yapısal reformumuz “Tarımda Ulusal Birlik Projesi” olacak.”

Tarımda Ulusal Birlik Projesi

Ziraat Orman Bakanlığı tarafınca çalışılan tarımda Ulusal Birlik Projesi’nin mayıs ayında kamuoyuna açıklanacağını özetleyen Albayrak: ”Sıhhatli beslenme temel bir insan hakkıdır felsefesinden hareket edeceğiz. Buna bağlı olarak da bölge ve ürün bazında bir makro arz, talep ve ticari planlama sürecinin kurumsal alt yapıları tesis edilecek. Tohumdan sofraya hakkaniyetli bir kıymet zinciri dizayn edilecek. Sahada operasyonel yetkinliğimizi birleşke yapısının merkezde olduğu kuvvetli kurumsal alt yapılarla sağlayacağız. Bu kurumsal altyapı ürün ve bölge bazında sözleşmeli tarımın yaygınlaştırılmasını sağlayacak” dedi

Teknolojik seralar kurulacak

Bir öteki adımın Sera A.Ş. bulunduğunu hatırlatan Albayrak sözlerini şöyleki sürdürdü:” Bilhassa mevsimsel dalgalanmalarla enflasyonla mücadelede mühim yer tutan taze meyve sebze pazarında dengeleyici unsur olması amacıyla Ziraat Kredi Kooperatifi ortaklığıyla Sera A.Ş kurulacak. Sera A.Ş bünyesinde 2019 senesinde ilk etapta 2 bin hektar teknolojik sera inşa edilecek. Orta vadede 5 bin hektar üretim alanına ulaşılırken uzun solukta örtü altı sebze üretiminin yüzde 25’inin karşılanması hedeflenecek.”

Küçükbaş hayvancılık desteklenecek

Türkiye’nin küçükbaş hayvancılıkta potansiyelini değerlendiremediğinin altını çizen Albayrak:” Gene bir öteki mühim adımı küçükbaş hayvancılık alanında atacağız. Ülkemiz coğrafi gerçeklerine uygun şekilde kırmızı et fiyat istikrarını küçükbaş hayvancılık hamlesi ile destekleyeceğiz. İhracat kapasitesi, yerli yem ve coğrafi şartlara uygunluk benzer biçimde özellikleri dikkate aldığımızda, küçükbaş hayvancılıkta potansiyelimizin gerisindeyiz. Bu kasamda verilecek desteklerle 47 milyon olan küçükbaş hayvan varlığımız 4 yıl içinde 100 milyona yükseltilecektir.” bilgisini verdi.

Hal Yasası ile rekabetçi yapı oluşturulacak

Hal Yasası kapsamında üretici kooperatiflerinin haller içindeki payının artırılması hedeflenerek toptan, perakende ve lojistik alanlarında daha rekabetçi bir yapının oluşturulmasını sağlayacaklarını özetleyen Berat Albayrak, bu kapsamda tarladan sofraya daha kısa, daha etkin, daha rekabetçi ve daha denetlenebilir bir kıymet zinciri oluşturacaklarını, ek olarak, üretimde rekabeti, toptan, perakende ve lojistikte denetim ve nezarete sağlayacak bir regülasyon çerçevesinin de devreye alınacağını sözlerine ekledi.

Bu önlemlerle enflasyon düşer mi?

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamış olduğu tarımla ilgili önlemler, şu anda yaşanmış olan sorunlara çözüm üretecek ve enflasyonu düşürecek önlemler değil. Tarımda yaşanmış olan en temel problem yüksek girdi tutarları sebebiyle üretimin azalması. Çiftçinin para kazanamaması. Desteklerin yetersiz kalması. Bu mevzularda hiçbir tedbir yok. Ziraatçi mazot,gübre,tohum,ilaç, yem benzer biçimde temel girdilerde bir düzenleme, destek bekliyor. Üretimi destekleyici bir tedbir yok.

Tarımda “Ulusal Birlik Projesi” yeni değil

Faruk Çelik’in Ziraat Bakanlığı döneminde “Ulusal Ziraat Projesi” hazırlandı. Binali Yıldırım Başbakan olarak 14 Ekim 2016′ da bu projeyi ilk kez İzmir Ödemiş’te deklare etti. Proje ile her ilçe bir havza olmak suretiyle 941 havza belirlendi. Hangi havzada hangi ürünlerin destekleneceği belirlendi. Ek olarak Ulusal Hayvancılık Projesi ile hayvancılıkta üretimi planyalayacak emekler yapılmış oldu. Fakat, Faruk Çelik’ten sonrasında göreve gelen Ahmet Eşref Fakıbaba bu projeyi büyük oranda rafa kaldırdı. Şimdi Ulusal Ziraat Projesi, Tarımda Ulusal Birlik Projesi olarak tekrardan gündeme getiriliyor. Olası kabine değişikliğinde Bekir Pakdemirli görevden alınırsa bu proje de rafa kaldırılabilir.

Seracılık hedefini tutturmak zor

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın seracılıkla ilgili açıklamış olduğu verilere bakıldığında hem sera alanı mevzusunda hemde üretim oranı mevzusunda kendisine yanlış data verilmiş olabilir. Ziraat ve Orman Bakanlığı verilerine gore, Türkiye’de 752 bin dekar sera alanı var. Bunun 86 bin dekarı cam sera, 355 bin dekarı plastik sera, 120 bin dekarı yüksek tünel,191 bin dekarı alçak tünel. Daha çarpıcı olan ise bir tek 13 bin dekarı kısaca ortalama yüzde 2’lik alanda çağdaş seracılık yapılıyor.

Bakan Albayrak 2019 senesinde 2 bin hektarlık teknolojik sera kurulacağını beyan etti. Şu anda bir tek 13 bin dekar olan çağdaş sera alanının 9 ayda 2 bin hektara çıkarılması pek mümkün görülmüyor.

Bir oldukça üründe yüzde 25’ten fazlası seralarda üretiliyor

Albayrak, örtüaltı sebze üretiminin yüzde 25’inin seralardan karşılanacağını belirtti. Şu anda seralarda domates, hıyar, karpuz, biber, patlıcan, kavun, kabak, marul, taze fasulye, taze soğan, ıspanak, semizotu, roka, maydanoz, tere, lahana, börülce, pırasa, pepino, dereotu, kırmızı turp, bezelye, nane, taze sarımsak, enginar, brokoli ve bamyanın yanı sıra muz, çilek, üzüm, kayısı, şeftali (nektarin) yetiştiriliyor. Muz ve salatalıkta sera üretimi, açıkta üretilenden daha çok. Muzda toplam üretimin yüzde 75’i, salatalıkta yüzde 60’ı, sivri biberde yüzde 42’si, çilekte ortalama yüzde 50’si, sofralık domateste yüzde 45’i, kabakta yüzde 40’ı, patlıcanda yüzde 32’si serada üretiliyor.

Küçükbaş hayvancılık desteği pozitif yönde

Bakan Albayrak’ın açıklamış olduğu pakette, küçükbaş hayvancılığın desteklenerek 47 milyon baştan 100 milyon başa çıkarılması hedefleniyor. Kırmızı et üretiminin artırılması ve fiyatın dengelenmesi açısından mühim bir adım. Bakan’ın söyledikleri doğru politikalarla desteklenirse bu hedefe ulaşılabilir. Fakat, Ahmet Eşref Fakıbaba döneminde başlatılan ve başarısız olan “300 koyun projesi” bu mevzuda ciddi kuşkulara niçin oluyor.

Özetle Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamış olduğu düzeltim paketinde tarımla ilgili projeler olması ihtiyaç duyulan, uygulanması ihtiyaç duyulan projeler. Sadece, tarımın yapısal sorunlarını çözecek, enflasyonu düşürecek projeler değil. Tarımda girdi maliyetlerini düşürecek, çiftçiye para kazandıracak ve üretimi artırarak sürürecek bir ortamın sağlanması gerekir.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here