Ali İsmail Korkmaz, ölümünün altıncı yılında anılacak

0


Eskişehir’de düzenlenen Gezi Direnişi sırasında esnaf ve sivil polislerin olduğu bir grup tarafından dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, ölümünün altıncı yılında ailesi ve sevenlerinin katıldığı etkinliklerle anılacak.

Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın (ALİKEV) düzenlediği Ali İsmail Korkmaz Anma Gecesi, Korkmaz’ın ölüm yıldönümü olan 10 Temmuz’da Hatay’da düzenlenecek. Saat 18.00’de Ekinci Mezarlığı’ndaki kabir ziyaretinin ardından, saat 20.00’de Moğollar ile ALİKEV Müzik Topluluğu anma gecesi kapsamında Sümerler Amfi Tiyatro’da sahnede olacak.

28 Mayıs 2013’te başlayan Gezi Parkı eylemi, İstanbul Taksim’den çıkarak tüm Türkiye’ye yayılmıştı. 2 Haziran 2013’te Eskişehir’deki Gezi Parkı eylemine destek vermek için sokağa çıkan Ali İsmail Korkmaz, kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradıktan sonra kaldırıldığı Osmangazi Üniversitesi Hastanesi’nde otuz sekiz gün komada kalmış ve hayatını kaybetmişti.

On dokuz yaşında vefat eden Korkmaz, on yedi yaşında “Toplum için Gençlik” isimli hareketi başlattı. “Toplum için Gençlik” kapsamında okul bahçesi temizlemek, huzur evi ziyaretleri gerçekleştirmek, engelliler için mavi kapak toplamak, köy okullarına kitap-kıyafet desteği sağlamak gibi çok sayıda etkinlik düzenlendi. “Düşlerinde Özgür Dünya” olan Korkmaz’ın ölümünden sonra ailesi, onun vasiyeti olarak kabul ettikleri düşlerini gerçekleştirmek için Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nı kurdular.

ALİKEV ajanda, atkı, bardak, battaniye, tişört gibi tasarladıkları ürünleri satışa sunuyor; “Gençler için KOŞ!”, “Umutlu Kitaplar” gibi etkinlikler düzenliyor ve elde edilen gelir ve aldıkları bağışlar ile öğrencilere burs desteği sağlıyor.

ALİKEV’in çalışmalarına şuradan bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here