Ana SayfaHaberlerDünyadanAlmanya'da mültecilere işkence soruşturması!

Almanya’da mültecilere işkence soruşturması!

Almanya’da bir mülteci yurdunun güvenlik görevlilerinin mültecilere işkence yaptığı iddialarıyla ilgili 11 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

 

İşkence fotoğrafları Alman basınının gündemine oturdu.  [Fotoğraf: Gettyimages]

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletindeki Burbach kentinde bulunan bir yurtta kalan mültecilere işkence yapıldığı ile ilgili görüntülerin ortaya çıkmasının ardından 11 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

 

Düsseldorf’ta gazetecilerin sorularını yanıtlayan eyaletin İçişleri Bakanı Ralf Jaeger, bazı mültecilerin, güvenlik görevlilerinin saldırılarına maruz kaldığını belirterek yaşananlardan dolayı şaşkın olduğunu söyledi. Jaeger, “Bu olayda mağdur olanlardan özür diliyorum” dedi.

Güvenlik görevlilerini “suçlu” olarak niteleyen Jaeger, yaşananların insanlık dışı olduğunu ifade edtte. “Bu durum hepimizi kızdırıyor ve utandırıyor” dedi. “Olaylara ilişkin 11 kişi hakkında soruşturma başlatıldı” diyen Jaeger, olayların ırkçı arka planın olup olmadığının araştırıldığını vurguladı.

 

Bakan Jaeger, bundan sonra mültecilerin kaldığı yurtlarda çalışacak güvenlik görevlilerinin polis ve iç istihbarat servisi Anayasa Koruma Teşkilatı’nca güvenlik soruşturmasından geçirileceğini söyledi.

 

Böyle bir uygulamanın Almanya’da ilk kez başlatılacağını dile getiren Jaeger, artık mültecilerin kaldığı yurtların güvenlik işlerinin taşeron şirketlere verilmeyeceğini kaydetti.

 

‘Doğruysa hesap verecekler’

 

Pazartesi günü bir açıklama yapan Başbakanlık Sözcüsü Steffen Seibert, ortaya çıkan görüntülerin tiksindirici ve şoke edici olduğunu söyledi.

 

Seibert, Almanya’nın böyle bir duruma tölerans göstermeyeceğini söyleyerek “Eğer bu fotoğraflar doğruysa, mülteciler aşağılanıyorsa bu son derece iğrenç bir hareket olacaktır. Almanya insan haklarına oldukça önem veren bir ülkedir. Yaşanan olay doğruysa sorumlular hesap verecektir” diye konuştu.

 

Almanya hükümetinin açıkladığı bir rapora göre, 2014 yılının ilk altı ayında ülkeye sığınan mültecilerin sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 60 oranında artarak 99 bin 592 oldu. Bu kişilerin yüzde 20’sini Suriyeliler oluşturuyor.

Suriye’den sonra en çok göç Sırbistan, Eritre ve Afganistan’dan geliyor.

İşkence birden çok yurtta

Alman basınında, hafta sonunda mültecilerin yönelik işkencenin fotoğraf ve görüntülerini yayınlamış,  NRW eyaletinde iki yurtta daha mültecilere işkence yapıldığı belirtilmişti.

 

Söz konusu fotoğraf ve görüntülerde, güvenlik görevlilerinin mültecilere tokat attıkları, yere yatırıp üzerlerine bastıkları ve bu anların fotoğraf ve görüntüsünü çektikleri görülüyor. Fotoğraflardan birinde Burbach eyaletindeki yurtta çalışan bir güvenlik görevlisi 20 yaşındaki Cezayirli bir göçmeni elleri arkada bağlı şekilde yere yatırıyor.

Olayın basına yansımasının ardından harekete geçen savcılık, konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Siegerland Garnizonu’na bağlı özel güvenlik elemanları hakkında daha önceden uyuşturucu kullanma, ruhsatsız silah taşıma, adam yaralama ve dolandırıcılık suçlarından açılmış soruşturmaların olduğu kaydedildi.

Kaynak:  Reuters, Anadolu Ajansı

Listeler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Düzenli cinsel hayatın 10 faydası

Batı ülkelerinde 16 yaşlarına kadar inen cinsellikle tanışma yaşı Türkiye’de de...

Tüketim çılgınlığını durdurmanız için 7 sebep

Alışveriş, moda, tüketim, daha doğrusu ihtiyaçtan fazlasını tüketmek alışılagelmiş bir şey...

Tok tutan 4 besin

Yemek sonrası fazla zaman geçmeden acıkıyor musunuz? Ne kadar yemek yerseniz...

25 Of The Best Award-Winning Wedding Photos Taken In 2014

1st Place in All About Light, Winter 2013, Taipei, Taiwan1st Place...

Tartışı-Yorum

Yitik bir Ortadoğu manifestosu!

Kadir Yıldırım  Asırlardan 21,Bir sabah uyanıyorsun, ruhunun kara deliklerine çekiliyor insanlık.Bir akşam uyuyorsun, rüyalarında yıldız kırığı, yaralanmış, hüzünlü, yalnız… Halkın baharı, gökyüzü mavi, güneş sarı, toprak kan, bedel cehennem. İnanın insanlıktan...

Lale Devri ne zaman bitecek?

Ghislaine de Busbecq Kanuni Sultan Süleyman’ın armağanı olan ilk lale soğanlarını Avrupa’ya tanıttığında belli ki tarihin ilk büyük spekülasyon balonuna neden olacağını tahmin edememişti. Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya 1600’de LALE 2015’te...

Üşüyor bir coğrafyanın yüreği

'Eylül Mayıs'a dönüşecek...'Geo Milev Üşüyor bir şehrin yüreği,  geceler buzdan karanlık. Yan yana dizilmiş çadırlar kanıyor. Üşüyor yeryüzü ve şehrin sokaklarında geziyor soğuk. Bir çocuk gözlerinde acının izlerini taşıyor. Bir...