9.5 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 21, 2021

Alternatif  piyasalar:  BDDK işlem yasağı satış getirdi

BDDK’nın 3 yabancı bankaya işlem yasağı koyması Euro-tahviller, CDS ve DİBS’de   satış getirirken, TL opsiyon oynaklığı da artış gösterdi.

 

BDDK açıklamasında yurtdışındaki üç bankanın “Ülkemiz bankalarına karşı olan Türk Lirası yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmediği tespit edildiğinden, tasarruf sahiplerinin haklarını ve bankaların düzenli ve emin bir şekilde çalışmasını tehlikeye sokabilecek işlem ve uygulamaları önlenmesini ve kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını teminen, söz konusu bankalar dahil Türk Lirası yükümlülüğünü yerine getirme konusunda gecikmeye düşen yabancı bankalar ve söz konusu bankaların yurt dışında kurulu grup bankaları ile bir bacağı Türk Lirası olan yeni bir döviz işleminin yapılmamasına ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemlerin yenilenmemesine” karar verilmiştir denildi.

 

Opsiyon oynaklığı ve DİBS getirileri yükseldi

 

Haber sonrasında piyasada sözkonusu yurtdışı bankaların döviz pozisyonlarını kapatmak zorunda kalacağı beklentisiyle dolar/TL 7.25 civarından 7.08’e kadar geriledi. Dolar/TL Perşembe gününü %1.0 düşerek 7.12 civarında tamamladı. Diğer yandan, bu düşüşe rağmen dün dolar/TL kuru opsiyon oynaklığı yükselmeye devam etti. 3-aylık oynaklık 68 baz puan yükselerek %24.3’e çıktı. TL’deki oynaklık hisse senedi ve tahvil piyasasına olumsuz yansırken BİST 100 endeksi günü %0.2 düşerek 98 bin 399 puanda bitirdi. Diğer yandan, 10-yıllık tahvil faizi %13’e, 2 yıllık DİBS getirisi ise %9.06’ya yükseldi.

 

Şirketlerin döviz mevduatı niye düşüyor?

 

TCMB verilerine göre yabancı yatırımcıların tahvil ve hisse senedi pozisyonu geçen hafta azalmaya devam etti. Tahvil piyasasından (repo işlemlerinden arındırılmış olarak) 9, hisse senedi piyasasından ise 246 milyon dolar çıkış görüldü. Böylece yılbaşından beri hisseden 2.95, tahvilden ise 5.46 milyar dolar çıkış görülmüş oldu. Diğer yandan, yurtiçi bireylerin döviz mevduatı geçen hafta Euro/dolar paritesinden arındırılmış olarak 681, şirketlerin döviz mevduatı ise 1.011 milyar dolar geriledi. Bireylerin altın mevduatı geçen hafta 505 milyon dolar artarken bireylerin döviz mevduatlarında düşüşün bir kısmı dövizden altın mevduatına geçişten kaynaklanmış olabilir. Diğer yandan, şirketlerin döviz mevduatlarında düşüşün bir kısmı ithalat ödemeleri ve dış borç ödemelerinden kaynaklanmış olabilir.

İş Yatırım Euro-tahvil pazarını inceledi

 

Son dönemde endekslerde pozitif seyrin desteklediği Türk hazine eurotahvilleri bu hafta ortası itibariyle yönünü terse çevirdi. Kurda yaşanan yükseliş hazine kıymetleri üzerinde satış baskısı yaratırken, şirket kıymetlerinde bir süredir yaşanan güçlü seyir bir miktar kar realizasyonuna etki etse de, lokal alıcıların talebi satışların önemli kısmını karşıladı. Yurt dışında ABD Hazinesi’nin yaptığı ve yapacağı yüklü borçlanmalar ile Alman mahkemelerinin QE programı için belirttiği görüş faizler üzerinde etkili oldu. ABD hazine tahvil getirileri, yapılan yüklü ihraçlar sonrası orta uzun vadede genişleme gösterirken, Fed’in daha önce defalarca olumsuz görüş belirtiği “Negatif Faiz”e dair piyasada artan beklenti kısa tarafta getirileri tarihin en düşük seviyelerine çekti.

Türk hazine kıymetleri son iki haftayı alımlarla geçirirken, bu hafta ortasına kadar süren pozitif seyir paritede yükseliş sonrası terse döndü. Hafta başında 7,80% bölgesinde olan on yıl vadeli kıymet getirisi 15 baz puan daralmadan sonra yönün terse dönmesi ile 8,10% bölgesine genişledi. Uzun tarafta hafta başına göre 15-20 baz puanlık genişleme olurken lokal fonlar daha çok kısa tarafta aktif kalmayı sürdürerek bu tarafa destek sağladı. Ülke beş yıl vadeli risk primi geçtiğimiz hafta 600 bandının altında işlem görürken, hafta ortasından sonra yaşanan olumsuz performans sonrası 650 seviyesinin üzerine yükseldi. Şirket kıymetlerinde genele yayılan güçlü performans bu hafta biraz daha iki yönlü oldu.

 

Kar realizasyonlarının yanı sıra, hazine kıymetlerinin zayıf performansı şirket kıymetlerinde de satışa etki ederken, oldukça azalan likidite biraz daha iyileşmiş oldu. Kısa tarafta İş Bankası 2022 vade Senior kıymet 6,70% getiri ile işlem görürken 2024 vade Eximbank kıymeti 7,60% bölgeinde işlem gördü. Uzun vade sermaye benzeri kıymetlerde hafta başında olan alımlar satışa dönerken 2030 vade İş Bankası kıymeti yaklaşık 50 baz puan genişledi, 2026 vade Yapı Kredi tahvili de 60 baz puanlık genişleme gösterdi.

 

Geldiğimiz nokta: Ya faiz artırımı, ya sermaye kontrolleri

 

Bloomberg Gelişen Piyasalar Anketi:  Türkiye yine en diplerde

 

Hisse senedi stratejisi:  Mayıs’ta dalgalı seyir olası görünüyor

 

Berat Albayrak yatırımcıları ikna edebildi mi?
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,301BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler