‘Altın Portakal’ ismi geri döndü

0


Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya’daki film festivalinin isminin eskisi şeklinde Altın Portakal isminde düzenleneceğini deklare etti. Festival, bir süredir Internasyonal Antalya Film Festivali ismiyle düzenleniyordu. 

İsmail AKIN / ANTALYA 

İstanbul’un Kağıthane İlçesi’nde Ekrem İmamoğlu’na destek için çeşitli ziyaretler gerçekleştiren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, AKP’li Başkan Menderes Türel tarafınca kaldırılan “Altın Portakal” isminin geri döndüğü müjdesini verdi. Antalya’da 1950’li yılların ortalarında, Aspendos Antik Tiyatrosu’nda düzenlenen konserler ve tiyatrolarla temeli atılan festival, 60’lı yılların başına kadar şenlik havasında devam etti. Şenlikler Dr. Avni Tolunay’ın 1963 senesinde Belediye Başkanı olmasıyla, sinemayı da bünyesinde alarak Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne dönüştü. Festivalle beraber şehir için o dönem başlamış olan logo arayışında Antalya’nın portakalı, denizi, tarihsel öğeleri Venüs heykeliyle bütünleştirildi ve portakal bir tek ödülde kalmadı, film festivaline de adını verdi.

ÖZÜNE DÖNÜP ESKİ ADIYLA DÜZENLEYECEĞİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Altın Portakal” isminin film festivaline geri döndüğünü de müjdeleyerek, “Festivalimizi 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne dönüştürüyoruz. Geçen dönem Altın Portakal, film festivalimizin isminden çıkarılmıştı. Özüne dönerek, yine eski adıyla düzenleyeceğiz. Ulusal ve Internasyonal yarışmalar ayrı kategorilerde devam edecek” diye konuştu.

ULUSAL YARIŞMA’NIN DA DÖNMESİ BEKLENİYOR

Sinemaseverler ve sinemacılar bundan iki yıl ilkin festivalden kaldırılan Ulusal Yarışma kategorisinin de festivale geri dönmesini bekliyor.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here