8.5 C
İstanbul
Salı, Haziran 30, 2020

En iyi 18 felsefi film!

Sinematopya'nın derlediği en iyi 18 felsefi filmi sizlere sunmak istedik.   1. Rope (1948, Alfred Hitchcock)2. The Fountainhead (1949, King Vidor)3. The Seventh Seal (1957, Ingmar...

Bunlara bakmalısınız

Felsefe tarihinde ‘erkekliğin’ gölgesinde kalmış 19 kadın filozof

Kadınlar tarih boyunca birçok alanda olduğu gibi felsefe alanında da gölgede bırakılmış ve yaptıkları çalışmalar yok sayılmıştır. Bazı dönemlerde ise bir biçimde bilim ya da...

Edebiyatın karanlık kahini: Aldous Huxley

Bütün zamanlarda raslayabileceğimiz, zamanını aşmış, hatta zaman hakkında öngörüde bulunmuş ve bu öngörüleri gerçekleşmiş insanlar vardır. Bu gün sizler için Aldous Huxley'in hayatından sahneleri...

Dünden bugüne: Nuri Bilge Ceylan

 Dünyanın en prestijli ödüllerinden Altın Palmiye'yi son filmi "Kış Uykusu"yla kazanan Nuri Bilge Ceylan'ı ne kadar tanıyoruz? Güldal Kızıldemir'in bu büyük yönetmenle 1997'de yaptığı...

Biz yaşlandıkça zaman neden daha hızlı akar?

Zaman; kontrolümüz dışında sürekli akıp giden, durdurulamayan, ileri ya da geri sarılamayan soyut bir kavram. Aynı zaman dilimi, kimisine göre uzun, kimisine göre kısa....

Üretim ve Tüketim üzerine bir film

Gıda üretimi ve tüketiminin bugünkü halini gösteren çok etkileyici bir kısa belgesel. Samsara film şirketinin Mark Magidson yapımcılığında gerçekleştirdiği 102 dakikalık filmin 6 dakikalık bir...

Yapay Zeka: Dost Mu, Düşman Mı?

Londra'daki Kraliyet Cemiyeti'nde sıradan bir Haziran'ın bir Cumartesi sabahı. Bilgisayar bilimcileri, halk arasında ünlü isimler ve gazeteciler, onlarca yıldır süregelen bir mücadeleye tanıklık etmek...

Aman dikkat: Merkür Akrep burcunda Retro!

30 Ekim’de Merkür duraklamaya ve 1 Kasım’dan itibaren geri hareketine başlayacak. Yeni bir işe başlamak için uygun zaman mı? İşleriniz iyi yönde gidecek mi? Arabanızı bu dönemde değiştirmeli misiniz? 22 Kasım’a kadar sürecek bu Retronun genel etkilerini Dinçer Güner kaleme aldı…

Yeni bir Merkür Retrosu süreci başlıyor. Bu sefer Merkür, Akrep burcunda geri hareket edecek. 30 Ekim’de duraklamaya başlayacak ve akabinde 1 Kasım’da tam gaz geri hareketine başlayacak. 22 Kasım’a kadar da devam edecek. İşte Merkür Retrosunda dikkat etmeniz gereken konular neler, gelin birlikte göz atalım…

Merkür; her türlü bilgi-iletişim-anlaşma ondan sorulur. Dünya üzerindeki tüm iletişim ağları, konuşma, bilgi ve bu bilginin yayılması onun kontrolündedir. Merkür dört ayda bir, yılda üç defa geri hareket eder. Aslında tam olarak geri hareket değil, sadece hızı düşer ve yavaşlar. Dünya’dan bakıldığında ise geri gidiyormuş izlenimi verir. Geri gittiği dönemde ise şunlara dikkat edilmesi gerek;

– Her türlü iletişimde aksaklılar ve sorunlar yaratır, hayatınıza uzun süre kalıcı olmayacak geçici kişileri, olaylar, konular katar, para hesaplarında yanlışlıklar çıkartır, elektronik aletlerinizi bozar ve sizi sinir eder.
– Merkür geri giderken yaptığınız sözleşmeleri bozar. Sonrasında başlattığınız ilişkilere uzun zaman vermez, anlamadığınız bir anda bitiriverir. Bilgi akışında aksaklıklar yaratır. İş yerlerinde bilgisayarları çökertebilir, evinizde dijital eşyaları anormal bir duruma sokabilir.
– Merkür geri giderken elinizde kalan işlerinizi tamamlayın, geri gittiği süreç aslında toparlama tamamlama, düzene soka sürecidir, ama yeni bir şeylere başlarsanız bir nevi canınıza okur.
– Evlenmek, ev alıp satmak için de uygun bir süreç değildir. Seyahatlerde bilet ve bavulların kaybolmasıdır, bu dönemde bu ikiliye çok dikkat edin. Araçları ile uzun yola çıkacak olanlar ekstra dikkat etmelerinde yarar var. Araçlarınızın bakımını yaptırmayı unutmayın.
– Değerli eşya, evrak gibi şeyleri kargoya verirken dikkatli olun adresi doğru yazdığınıza, kaybolmasınlar. Cep telefonu sorunları, bilgisayar problemleri, elektrikli ev aletlerinde problemler, elektroniklerde sıkıntılar olur.
– Lütfen önemli imza ve anlaşmalarınızı yapmamaya gayret gösterin. 22 Kasım’dan sonra atın imzalarınızı, sabredin biraz.
– Bu gerileme süreci aslında hayatın size “dur ve düşün” deme süreci. Plan yapın, düşünün, neler yaptınız, neler ettiniz sorgulayın. Eskiden biten bir şeyler yeniden başlasa bile uzun sürmez bilginiz olsun. Eski arkadaşlarla karşılaşılır, eski sevgililerden saçma sapan mesajlar gelir, eski konular gündeme gelir sürekli.
– Özellikle internet üzerinden alışveriş yaparken ekstra dikkatli olun arkadaşlar, internet dolandırıcılığı artar. Para hesaplarında yanlışlıklar çıkartır, bu yüzden banka işlemlerinde dikkatli olun, kredi kartlarınızı kontrol edin. Klavyenizin çevresine içeceklerinizi koymayın mesela, klavyenizden olmayın sonra.
– Eğer ki 1-2 hafta öncesinden başlayan işleriniz varsa Retro sizi etkilemez, gözünüz gönlünüz rahat olsun arkadaşlar. Sıfır, yeni başlayan, el değmemiş yeni işlere Retro döneminde başlanmaz, eskiden başlayan süreçlerinizi tamamlayabilirsiniz.
– Kime mail, sms, whatsapptan yazdığınıza dikkat edin, hatlar karışmasın, yanlış insanlara yanlış bilgiler gitmesin. İnternet üzerinden yapacağınız alışverişlerde yanlış ürünler gelebilir. Şirket açmayın, bekleyin 22 Kasım’dan sonra açarsınız şirketinizi. Evlenmek ve ortaklık kurmak için pek de uygun bir süreç değildir, evlilik tarihinizi ve şirket kurma tarihini 22 Kasım’dan sonrasına bırakmakta yarar var.
– Evinizde tadilat, bakım, onarım gibi işlerinizi halledebilirsiniz ama yeni özellikle elektrikli ve elektronik eşya almamanızda fayda var.

Merkür bu sefer önce Akrep burcunda geri gidecek. Bakalım özellikle Akrep burcunda geri hareket ettiği dönem nelere dikkat etmemiz gerekir. Akrep burcu sırlar, gizlilik içinde hareket etmek, finansal konular, vergiler, borçlar, cinsellik, gerçeği öğrenmek, saplantılı düşünceler ile ilgilidir. Özellikle bu Retro döneminde banka üzerinden yaptığınız işlemler konusunda daha dikkatli olmanızda fayda var. Hesap hataları, yanlış ödemeler söz konusu olabilir. Eskiden, geçmişten kalan bir fatura, ödeme, vergi borcu gibi konular gündeme gelebilir. Gizlilik içinde yürüttüğünüz işler kontrolünüz dışında ortaya çıkabilir. Çok gerçek gibi ortaya çıkan bilgiler aslında gerçek olmayabilir. Bir şeyleri araştırırken yanlış yollara, yanlış kaynaklara sapabilirsiniz. Çok yanlış konulara saplanıp kalabiliriz, boşa zaman kaybedebiliriz. Sırlar ortaya çıkabilir. Biraz Merkür Retro döneminde sıkça sorulan sorulan sorulara cevap verelim;
– Diyelim ki iş görüşmeleriniz başladı bir hafta öncesinden, Retrodan etkilenir miyim? Hayır önceden başladı çünkü!
– Retro başladı iş teklifi geldi, etkilenir miyim? Evet etkilenirsin, zira tüm süreç Retro zamanı başlamış oluyor
– Diyelim ki bir önceki Merkür Retrosunda başlayan ama tamamlanmayan konularınız var, bu Retroda yeniden önünüze geldi, etkilenir ne yazık ki.
– Diyelim ki ev alacaksınız, eğer kaporayı bu hafta hallettiyseniz evi bulup ev sahibi ile konuştuysanız. Sıkıntı yok alın! Merkür Retro etkilemez sizleri! Gölgeli günler dahil başladığı zamanda daha yeni ev bulduysanız, almaya niyetlendiyseniz Retrodan etkilenirsiniz.
– İş konularına değinelim biraz da. Eğer Retro öncesi başvuru yaptığınız iş yeri çağırdı ve işe başlayın dedi? Başlayın bir şey olmaz. Merkür Retrosu içindeyken yeni iş başvurularınız için görüşmeye çağırıp başlayın derlerse evet o Retrodan etkilenirsiniz arkadaşlar.
– Merkür Retrosu sürecinde estetik yaptırabilir miyim ? Merkür güzellik ve Estetikle ilgilenmez, her türlü estetik müdahaleyi yapabilirsiniz bunda sakınca yok, içiniz rahat olsun arkadaşlar. Gökyüzünde Venüs güzel etkiler altında ise.
– Merkür Retrosunda sevgilimle ayrıldık, barışır mıyız? Merkür Retrosu’nda alınan ayrılık kararları gerçekçi değildir, koşullar değişir ve koşullar değiştikçe kararlarımızda değişir.
– Merkür retrosunda yeni bir eğitime başlayabilir miyim? Zorunlu olarak bir eğitime başlamanız gerekiyor ise başlayacaksınız yapacak bir şey yok ama hayatınızın akışını bu eğitime göre doğru bir şekilde planlamanızda fayda var. Ya da başladığınız eğitimi farklı sebeplerden dolayı bir süreliğine dondurmanız gerekebilir.
– Merkür Retrosunda sınava gireceğim, nelere dikkat etmem gerekir? Bu dönem gireceğiniz sınavlar, sınav esnasında kafanız çok çabuk karışabilir, öncelikle sakin olmalısınız. Akabinde cevap kağıdınızda kaydırma yapmamaya özen gösterin.

– Önemli bir ameliyatım Merkür Retrosuna denk geliyor ne yapmalıyım ? Ciddi bir ameliyat tarihi bu zamanlara denk geliyor ise endişe etmeyin, doktorunuza güvenin, en kötü ihtimalle iyileşme süreciniz belki biraz uzayabilir. Hem hayatı sorgulamak için de bol bol vaktiniz olur 😉
– Araba almayı düşünüyorum ne zaman almalıyım? Araba almak için de aynı şekilde 22 Kasım’dan sonrayı beklemenizde fayda var.
– Benim doğum haritamda Merkür Retro, bu Merkür Retrosu beni etkilemez değil mi? Doğum haritanızda Merkür’ün Retro olması, bu Retronun sizi etkilemeyeceği anlamına gelmez. Ama bu Retroya özel sadece, doğum haritanızda Merkür’ünüz Akrep burcunda Retro ise ve siz bu enerjiye çok alışık olduğunuz için, sizi diğerlerini etkilediği gibi etkilemez.
– Merkür Retro döneminde diyete başlayabilir miyim? Diyete başlayabilirsiniz zira diyet konusunda Ay ve Venüs etkilidir Merkür değil. Ama kararınızdan vazgeçmemeniz gerekir 🙂
– Kedimi ve Köpeğimi kısırlaştırabilir miyim? Hayvanlarınızı kısırlaştırmak için Retronun bitimini beklemenizde fayda var. Zira ev hayvanlarınızı Merkür sembolize eder.
-Kardeşimle önemli bir takım konuları konuşmam gerek, uygun bir zaman mı bu Retro dönemi? Kardeşler arasındaki anlaşmazlıklar içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Zira Merkür’un sembolize ettiği konulardan biri de kardeşlerdir. Fikir ayrılıkları, birbirinizi yanlış anlama gibi durumlar oluşabilir.
– Merkür Retrosunda dava açabilir miyim ? Eğer dava açmayı düşünüyorsanız, resmi bir işlem olduğundan dolayı yine 22 Kasım’dan sonra işlemlerinizi başlatmanızda fayda var. Davanız gereksiz yere uzayabilir veya dava konusu ile ilgili fikriniz değişebilir. Ama yasal bir süre ile ilgili bir kısıtlamanız var ise o zaman açmalısınız ve avukatınıza güvenmelisiniz.

İLGİLİ HABERYepyeni bir sayfa açıyoruzYepyeni bir sayfa açıyoruz
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Marquez’in 2001’de Marcos’la yaptığı röportaj

Kendisini Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (EZLN) sözcüsü olarak tanımlayan ve herkesin bir kere olsun ağzında piposuyla, yüzü gizli halde çekilmiş bir fotoğrafını görmüş, muhterem...

Üretim ve Tüketim üzerine bir film

Gıda üretimi ve tüketiminin bugünkü halini gösteren çok etkileyici bir kısa belgesel. Samsara film şirketinin Mark Magidson yapımcılığında gerçekleştirdiği 102 dakikalık filmin 6 dakikalık bir...

Patti Smith’ten Frida Kahlo ve Diego Rivera’ya bir aşk mektubu

Frida Kahlo da her kadın gibi kurbanıydı toplumun, öteki idi. Ama köşesine çekilip acılarının öylece geçmesini beklemedi. Kendisi ile yüzleşirken aslında kadınlığı ile de...

Ataerkil bir toplumda 4 maddeyle kadınların giyimine göre takılan isimler

Ataerkil bir zihniyetin hakim olduğu dünyada tahakküm altındaki cins olan kadına da erkeklerin rol biçtiğini söylemek yanlış olmaz. Ne var ki hayatın her alanında...

Son haberler

Türkiye’nin tarım alacaklarına dayalı tek VDMK ihracının yenisi gerçekleşti

Türkiye kararı, tur operatörü Corendon ile Hollanda hükümetini karşı karşıya getirdi. Türkiye turizm pazarının lideri tur operatörlerinden biri olan Corendon, seyahat kasıtlamaları kalksa...

Bob Dylan son albümüyle İngiltere’de müzik listeleri tarihine geçti

Bob Dylan son albümü “Rough and Rowdy Ways” ile İngiltere’de müzik listeleri tarihine geçti. Bob Dylan’ın 19 Haziran’da çıkan 39’uncu stüdyo albümü “Rough and...

Bir şirket ile bir girişimin iş birliği: Gap İnşaat ve Workindo

Sizlere Nisan ayı içerisinde 1 milyon dolar yatırım aldığını paylaştığımız yerli girişim Workindo, Gap İnşaat’ın projelerine insan kaynağı sağlamak üzere iş birliği gerçekleştirdi....

‘Kıdem tazminatı işçinin kırmızı çizgisidir!’

Kıdem Tazminatının Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne (TES) bağlanarak fona devredilmesi ile ilgili yasa tasarısı Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ve Türkiye Devrimci...

Gelişmekte olan piyasalarda hesaplaşma günü yaklaşıyor

Nadiren böyle zorlu ekonomik koşullarla karşı karşıya kalırken piyasa varlıkları neredeyse son on yılda en iyi çeyreğini yaşamakta olan gelişmekte olan pazarlarda ekonomi...