Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Amasya’da Nazım Hikmet’in şiirinden uyarlanan tiyatro oyununa iptal kararı

Kültür Sanat 9 Mayıs, 17:05'de eklendi


Oyun Sandalı ekibi tarafınca sahnelenen, Harun Güzeloğlu’nun yönetmen koltuğunda oturmuş olduğu ve Cansu Ekmek imalatçısı’nın oynadığı, Nazım Hikmet’in ‘Taranta – Babu’ya Mektuplar’ isminde şiirinden tiyatroya aktarılan ‘Taranta Babu’ isminde oyuna verilen salon, ‘politik olduğu’ nedeni öne sürülerek Amasya Belediyesi tarafınca iptal edildi.

İptal haberini Twitter hesabında duyuran Ekmek imalatçısı, BirGün’e yapmış olduğu değerlendirmede, iptalin tekil bir uygulama olmadığı, AKP’li belediyelerin kendilerinden görmedikleri tiyatro grupları hakkında verdiği yaygın bir karar bulunduğunu söylemiş oldu. Daha ilkin RED Kültür tarafınca oyunun Uşak’a getirilmek istendiğini hatırlatan Ekmek imalatçısı, “Uşak Belediyesi de Ramazan ayını gerekçe göstererek, çalışanlarını Ramazan ayında çalıştırmak istemediklerini söylediler. Onlarca tiyatrocu arkadaşımızın başına gelen şey bizim de başımıza geldi” dedi.

Nazım Hikmet’in ne denli büyük bir ozan bulunduğunun altını çizen Ekmek imalatçısı şöyleki devam etti:

“O, öyleki bir meşru değerdir ki, Amasya Belediye Başkanı’nın mensubu olduğu MHP’nin ilk lideri Alparslan Türkeş’in, Devlet Bahçeli’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Nazım Hikmet okumak mecburiyetinde bırakıldı. Nazım, bu insanlığın en meşru şairidir. Komünisttir. Komünist olduğu ve ondan korktukları için ona dair şeyleri de yasaklamaya çalışıyorlar.”

***

Taranta Babu oyunu tiyatro seyircisiyle buluşmaya devam ediyor. Mayıs ayı izlenme tarihleri ve bölgeleri şöyleki:
• 12 Mayıs Pazar 21.00 Van Devlet Tiyatrosu
• 15 Mayıs Çarşamba 21.00 Antalya/ Mall Of Antalya
• 17 Mayıs Cuma 21.00 Kartal Hasan li Yücel K. M
• 25 Mayıs Cumartesi 21.30 Mersin Kurultay Merkezi
• 26 Mayıs Pazar 21.00 Kadıköy Boa Sahne

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.