Ana SayfaHaberlerDünyadanAmazon yerlileri ‘corona’yla mücadele...

Amazon yerlileri ‘corona’yla mücadele için ‘bağış’ çağrısı yaptı

Amazon bölgesinde bulunan dokuz ülkeden yerli halklar, yağmur ormanlarında yaşayan 3 milyon kişinin corona virüsü salgınına karşı korunması için bağış çağrısında bulundu.

hakkında Amazon yerlileri ‘corona’yla mucadele icin ‘bagis’ cagrisi yapti amazon
Fotoğraf: Reuters

Açıklamada yerel yönetimlerin yerli toplulukların ihtiyaçlarını karşılayamadığı ve yiyecek, ilaç ve temel korunma ekipmanının sağlanabilmesi için kaynak arayışına girildiği kaydedildi.

Amazon Acil Durum Fonu, önümüzdeki iki hafta 3 milyon dolar, önümüzdeki iki ay içinde ise 5 milyon dolar toplamayı hedeflediğini açıkladı.

Amazon Bölgesi Toplulukları (COICA) Genel Koordinatörü Gregorio Diaz Mirabal, “Hükümetlerimizin bir şey yapması için artık daha fazla bekleyemeyiz… Neslimizin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıyayız” dedi.

Mirabal, bölgedeki 600 yerli kabileden 180’inde virüsün görüldüğünü, 33 kişinin de hayatını kaybettiğini belirtti.

Fon, Orta ve Güney Amerika’daki ormanları korumak için çalışan Yağmur Ormanları Vakfı kolu tarafından yönetilecek.

Vakfın icra direktörü Suzanne Pelletier, yerli toplulukların yağmur ormanlarının bekçileri olduklarını ve gezegende hayatın devamı açısından hayati öneme sahip olduklarını söyledi.

“Salgın yalnızca insanlar için değil, çevre için de acil çözüm gerektiren bir sorun” diyen Pelletier, “Amazon bölgesinde yaşayan yerli halklar, ormanların yok edilmesi karşısındaki son savunma hattı ve iklim değişikliğini azaltmak için de elimizdeki en büyük şans” ifadelerini kullandı.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Google’in 2014 trendleri, ilk 10’lar

Google, 2014 yılının trendlerini açıkladı. Arama devi Google 2014'ün trend olan konularını...

Türkiye sinemasından en iyi 10 yerli sanat filmi

Sanat filmleri bir çok insan için sürükleyicilikten uzak, sıkıcı ve zaman...

Her sosyal bilimcinin mutlaka okuması gereken 10 akademik kitap

Akademik dünyaya yeni giren ve sağlam adımlarla ilerlemek isteyen her öğrencinin...

Tartışı-Yorum

Şiddete Davet

Rıza Yalçın Koçak Tamam, ölümün dondurucu ayazını buz kesme tehlikesine rağmen düşürmeyelim dilimizden. Kan kokusunun karşısına dikiverelim baharın buğusunu. Envai çeşit çiçekten, yağmuru çekiverince içine buram buram eden topraktan ilham...

Direnen bir cennet: Küba

Tartışı-Yorum / Kemal Göktaş Küba önce "camii" ve Kristof Kolomb tartışmaları nedeniyle Türkiye'nin gündemine girdi; sonra ABD ile diplomatik ilişkilerin başlayacağının açıklanması ile dünyanın gündemine. Küba, gidenin niyetine göre görülen ülkelerden biri. Sosyalistseniz...

Ümit Kıvanç, ‘Burası sizin vatanınız değil’ denirken Türkler nerede?

Ümit Kıvanç Radikal'de yer alan bugünkü yazısında 'Devletin doğuda yaptığı, kamu düzeni sağlamak değil. Bir sindirme harekâtı, teslim alma operasyonu. 7 Haziran öncesinden beri nereden nereye gelindiğini idrak edebilmeliyiz'...