escort kuşadası

23.5 C
İstanbul
Cuma, Temmuz 30, 2021

Amazonlarda rekor sayıda yangın: Devlet başkanı ‘STK’lar yakıyor’ dedi
[ad_1]

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (IPNE) uydu verilerine göre bu yıl Amazon ormanlarında çıkan yangınların rekor düzeye ulaştığını ve 2018’in aynı dönemine göre yüzde 84 arttığını söyledi. Devlet başkanı ise “Bütçesini kıstığım STK’lar yakıyor” dedi.

Fotoğraflar: Reuters

Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ormansızlaşma verilerini açıklamasının ardından enstitünün başkanını görevden aldı ve “Her şey sivil toplum kuruluşlarının Amazonlara giderek yangın çıkarttığına işaret ediyor” dedi.

Herhangi bir delil olmadan bu ifadeleri kullanan Bolsonaro’ya bu iddiasını destekleyen delil olup olmadığı sorulduğunda ise ‘Yazılı bir planı olmadığını ve bu işin böyle yapılmadığını’ söyledi.

Brezilya’nın uzay araştırmaları merkezi IPNE yıl başından bu yana 72 bin 843 orman yangını tespit etti. Dünyanın en büyük yağmur ormanları Amazonlar, küresel ısınmanın hızını azaltan en önemli karbon kaynaklarından biri. Üç milyon bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan Amazon ormanlarında bir milyon yerli insan yaşamını sürdürüyor.

Bolsonaro bu yangınların çiftçilerin toprağı temizlemek için bilinçli yaptığı ‘anız’ yangınları olduğunu iddia etmiş ve eleştirileri “Önce Kaptan Testere dediler, şimdi de Nero’yum, Amazon’u yakıyorum. Ama şu anda anız dönemi” diyerek reddetmişti.

Facebook’tan canlı yayın yapan Bolsonaro, hükümetin STK bütçelerini kıstığını, bu nedenle de STK’ların hükümeti utandırmak için ormanları yaktıklarını iddia etti ve “Suç var. Bu insanlar parayı özlüyor” ifadelerini kullandı.

Bolsonaro konuşmasının devamında da Paris İklim Anlaşması’nı eleştirerek “O kadar iyi birşey olsaydı, ABD de anlaşmanın içinde kalırdı” dedi. Ancak Bolsonaro, Brezilya’nın şimdilik anlaşmada kalacağını söyledi.

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler