‘Amerikan demokrasisinin beşiği’nde, Trump’a ‘Nefreti sınırdışı et’ protestosu

0


ABD Başkanı Donald Trump, ‘Amerikan Demokrasinin Beşiği’ sayılan Virginia eyaletinin Jamestown kentindeki ‘İlk Temsilciler Meclisi’nin dörtyüzüncü kuruluş yıldönümünde konuşma yaparken, sözü bir protestocu tarafından kesilerek, kürsüsünün önünde ‘Nefreti sınırdışı et’ pankartı açıldı ve ‘Virginia bizim evimiz, geri gönderemezsin’ sloganı atıldı.

Fotoğraf: Reuters

CBS News’un haberine göre Trump konuşma yaptığı sırada bir protestocu konuşma yaptığı kürsünün önüne kadar gelerek slogan atmaya başladı ve ‘Nefreti sınırdışı et’ pankartı açtı. Üç parçadan oluşan birleşik pankartın en altında ise ‘Ailemi yeniden birleştir’ yazısı okundu. Pankartın en üstünde ise ‘Yozlaşmış evine geri dön’ yazıyordu.


ABC News, protestocunun Trump’a “Sayın Başkan, bizi geri gönderemezsin, Virginia bizim evimiz” diye bağırdığını bildirdi.

Kimliği henüz belirlenemeyen protestocu, polis tarafından kürsü ve salondan uzaklaştırıldı.

Bu arada Trump’ı protesto etmek amacıyla Richmond Belediye Başkanı Levar Stoney da, Jamestown kutlama komitesinden istifa etti.

Trump’a karşı son zamanlarda siyah ve Latin Amerikalı dört kadın senatöre karşı söylemleri ve siyah Cumhuriyetçi senatör Elijah Cummings’e Baltimore kenti hakkında söyledikleriyle ‘ırkçılık’ suçlamaları yöneltiliyor. Trump ise ‘ırkçı olmadığını’ söylüyor. Trump’ın Meksika sınırındaki göçmenlere karşı tutumu ve duvar örme girişimi de tepki çekiyor.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here