Ana SayfaHaberlerBilimSavaş teknolojisinde yeni dönem,...

Savaş teknolojisinde yeni dönem, roketli uçak motoru SABRE

Savaş uçaklarında yeni döneme geçiliyor. Savaş uçağı jetler için üretilen yeni sinerjik hava soluyan roket motorlu Amerika Hava Kuvvetleri’nin testini geçti.

Bir İngiliz şirketi Reaction Engines Limited tarafından geliştirilen ve devrim yaratacak bir motor konsepti Amerikan Hava kuvvetleri araştırma laboratuarının uygunluk testini geçti. Motor SABRE adıyla biliniyor. İnce uzun kılıç anlamına da gelen bu isim aslında Synergetic Air Breathing Rocket Engine (Sinerjik Hava soluyan roket motoru) kelimelerinin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Bu motor uçağın havaalanından kalkış yapıp uzaydaki yörüngeye çıkmasını sağlıyor.

Motor atmosferik hava soluyan modundayken 5.5 Mach süratine yani saatte 8000 km sürate ulaşmaya göre dizayn edilmiş (bu sürat jet motorundan iki kat daha fazla) ve roket moduna geçtiğinde ise yörüngesel hız olarak 25 Mach süratine ulaşacak.

uçak motoru amerika hava kuvvetleri

Motorun anahtar bileşeni ısı değiştiren teknoloji, ki bu teknoloji sayesinde emdiği havayı 1000 derece sıcaklıktan eksi 150 derece sıcaklığa dondurmadan saniyenin yüzde biri kadar bir sürede soğutabiliyor. Reaction Engines’deki ekibin lideri şef mühendis Alan Bond bu teknolojiyi geliştirmek için 20 yıldan biraz daha fazla bir zaman harcamış. Motor hava soluduğu için ağır yakıtla yüklenmeye ihtiyacı yok. Ağırlıktan yapılan tasarruf aracın fırlatma yeteneğini geliştirmiş ve bu motorlar aracı, uçak pistinden kalkıp çok daha ucuza fırlatılabilecek bir yeniden kullanılabilir uzay aracına dönüştürmüş.

Reaction Engines şirketi Ocak 2014’de Amerikan hava kuvvetlerinin uzay sistemleri müdürlüğü (AFRL) ile birleşik araştırma ve geliştirme anlaşması yapmış. Ve SABRE itiş sistemlerini kullanan bir araç geliştirmek üzerinde çalışmaya başlamışlar.

Örnek olarak motor yatay kalkan tek aşamalı yada iki aşamada yörüngeye ulaşan bir uzaygemisine güç sağlayabilir. Aynı şekilde ses hızından 5 kat hızlı bir şekilde hipersonik süratlerde seyahat ederek Dünya’nın bir ucundan öbür ucuna 4 saatten kısa bir sürede ulaşabilecek bir yolcu uçağı yapımında kullanılabilir. Reaction Engines bununla beraber herhangi bir uzay gemisi yada yolcu uçağı geliştirmeyi düşünmüyor, ancak motoru geliştirip bu teknolojiyi kullanacak olan uçak şirketlerine temin etmeyi tercih ediyor.

uçak motoru

 

Amerikan hava kuvvetlerinden önce İngiliz hükümetinin isteği ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA) SABRE teknolojisini test etmiş. Bununla beraber motorun bitirilebilmesi için 4 ila 5 yıl zamana ihtiyaç var. Bunun için öncelikle gerekli testler bitmeli. Test sonucunda yakıt tüketimi, ve itişin ağırlığına oranı ortaya çıkacak. Eğer testler başarılı olursa ikinci aşama motorun bir araca monte edilip denenmesi olacak. Eğer bu başarılırsa 2030 yılında Uzay bizim için bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi olacak. Bildiğiniz gündelik araçlar yörüngeye çıkıp daha sonra geri inebilecekler ve yararlı birçok malzemeyi taşıyıp, birçok önemli işi gerçekleştirebilecekler.

Reaction Engines şirketi özel bir şirket olmasına rağmen Avrupa Uzay Ajansı ve İngiliz hükümeti tarafından fonlanıyor. Yakın zamanda firmanın duyurusuna göre Rolls Royce şirketinde teknoloji ve gelecek programında şef mühendis olan Mark Thomas bu şirkete yönetici direktör olarak katılıyor.

[vimeo id=”45371849″ align=”center” maxwidth=”800″]

Kaynak: Superileri.com

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Leonardo DiCaprio’nun rol aldığı en iyi 5 film

90’lı senelerde yıldızı parlayan ve otuz yılı aşkın kariyeri boyunca başarı...

Japon Ressam Tetsuya Ishida’nın akıllara ziyan 24 tablosu

Japon Ressam Tetsuya Ishida, tablolarında kendi yüzünü resmetmesine karşın, bütün bir...

Dünyanın en güzel 15 sokağı!

Molyvos, Midilli, YunanistanBonn, AlmanyaStockholm, İsveçWashington Dc, AmerikaValencia, İspanyaCullinan, Güney AfrikaTayvanNafplio, Mora,...

Öldükten sonra ağaç olarak dirilmek için Capsula Mundi

Anna ve Raoul adında iki İtalyan sanatçı, reenkarnasyon olarak bilinen ve...

Tartışı-Yorum

Türkiye’de katliamlar hangi kültürden besleniyor?

Bugün Kürt illerinde yaşanan katliamlar hangi kültürel gelenekten besleniyor ve yaşananlara sessiz kalan vicdansızlık referanslarını nereden alıyor? Sendika.org yazarı Önder Özdemir, tarihten verdiği birkaç örnekle yaşadığımız güne kadarki katliamlar...

Sınırlar ve rahatça uyunamayan ülkeye dair: Ordu, yeniden…

Levent Ünsaldı Devlet ve milletin yüksek çıkarlarını ait olduğu kurumun çıkarlarıyla eş gören, dolayısıyla bunları yorumlama tekelini de kendisine veren Türk subayı, kışladaki eriyle kurduğu paternalist ilişkisini (“oğlum” ifadesiyle çağrılan...

İsmail Beşikçi: Ahmet Ümit’in yeni kitabı Elveda Güzel Vatanım’da İttihatçılar…

15 Haziran 1926’da, Mustafa Kemal’e karşı gerçekleşen İzmir suikast teşebbüsü, eski İttihatçılara yönelik bir politikanın yaşama geçmesini gündeme getirir. Eski ittihatçılar, izlenmekte, tutuklanmakta, kaçırılmakta, yok edilmektedir. İstanbul’da bu politika...