20.5 C
İstanbul
Cuma, Haziran 18, 2021
spot_img

Anadolu’nun İnce Memed’i için onur günü!
Yazdığı kitaplarla Anadolu coğrafyasının dertlerini ve iç sesini en iyi dile getiren yazar olarak kabul edilen Yaşar Kemal için çeşitli etkinliklerden oluşan Onur Günü düzenleniyor.

 

Aralarında Prof. Dr. Aydın Uğur, Prof. Dr. Remzi Sanver, Şair Selim Temo, Rohat Alakom ve Jale Parla’nın bulunduğu bir çok aydın yazar ve akademisyen dünyanın en iyi edebiyatçıları arasında yer alan Yazar Yaşar Kemal için yarın (12 Kasım) onur günü düzenliyor. İstanbul Bilgi Üniversitesinde düzenlenecek Sempozyum “Binbir Kültürün Elçisi Yaşar Kemal” başlığıyla üç bölüm halinde sürecek.

Açılış konuşmasını Prof. Dr. Aydın Uğur’un yapacağı sempozyumun birinci bölümünde Selim Temo; “Yaşar Kemal’ın Bir Denemeci Olarak Portresi”, Jale Özata Dirlikyapan; “Yaşar Kemal’in Kaleminde Zuhur Eden Köroğlu”, Rohat Alakom; “Yaşar Kemal’ın Romanlarından Kürdler” ve Jale Parla ise “Yaşar Kemal’in Eksantrikleri” konularında birer sunum yapacak.

Öğleden sonra başlayacak ikinci bölümde, Levent Yılmaz; “Destan İle Tarih, Antropoloji İle Edebiyat Arasında: Yaşar Kemal”, Bülent Bilmez; “Sözlü Tarihçi Olarak Yaşar Kemal: Bu Diyar Baştanbaşanın Eleştirel Analizi”, Mahmut Temizyürek; “Teleskoplu Destancı’nın Binyaylasında Hayal İle Umut, Efsane İle Tarih”, Fazlı Can ise “İnce Memed’lerin Sayılarında Gizlenenler” konularını ele alacak.

Sempozyumun son bölümünde ise Sibel Irzık; “Bir Ada Hikayesinde Bellek ve Ütopya”, Günil Özlem Ayaydın Cebe; “Bir Adanın Hikayesini Anlatmak: Yaşar Kemal’de Tarih ve Doğa”, Ezgi Ceylan; “Çeviri Anlatıların İzinde: Binboğalar Efsanesi ve Yılanı Öldürseler”, Süha Oğuzertem; “Töre Cinayetlerinin Gizemli Ekonomisi: Yılanı Öldürseler” başlıklı sunumlar yapacak.

Program kapsamında ardından ise fahri doktora töreni düzenlenecek ve son olarak da Kemal’in fotoğraf ve kitaplarından oluşan bir sergi düzenlenecek.

Kaynak: BasNew


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,088TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler