Ana SayfaKültür SanatEdebiyatAnadolu'nun İnce Memed'i için...

Anadolu’nun İnce Memed’i için onur günü!

Yazdığı kitaplarla Anadolu coğrafyasının dertlerini ve iç sesini en iyi dile getiren yazar olarak kabul edilen Yaşar Kemal için çeşitli etkinliklerden oluşan Onur Günü düzenleniyor.

 

Aralarında Prof. Dr. Aydın Uğur, Prof. Dr. Remzi Sanver, Şair Selim Temo, Rohat Alakom ve Jale Parla’nın bulunduğu bir çok aydın yazar ve akademisyen dünyanın en iyi edebiyatçıları arasında yer alan Yazar Yaşar Kemal için yarın (12 Kasım) onur günü düzenliyor. İstanbul Bilgi Üniversitesinde düzenlenecek Sempozyum “Binbir Kültürün Elçisi Yaşar Kemal” başlığıyla üç bölüm halinde sürecek.

Açılış konuşmasını Prof. Dr. Aydın Uğur’un yapacağı sempozyumun birinci bölümünde Selim Temo; “Yaşar Kemal’ın Bir Denemeci Olarak Portresi”, Jale Özata Dirlikyapan; “Yaşar Kemal’in Kaleminde Zuhur Eden Köroğlu”, Rohat Alakom; “Yaşar Kemal’ın Romanlarından Kürdler” ve Jale Parla ise “Yaşar Kemal’in Eksantrikleri” konularında birer sunum yapacak.

Öğleden sonra başlayacak ikinci bölümde, Levent Yılmaz; “Destan İle Tarih, Antropoloji İle Edebiyat Arasında: Yaşar Kemal”, Bülent Bilmez; “Sözlü Tarihçi Olarak Yaşar Kemal: Bu Diyar Baştanbaşanın Eleştirel Analizi”, Mahmut Temizyürek; “Teleskoplu Destancı’nın Binyaylasında Hayal İle Umut, Efsane İle Tarih”, Fazlı Can ise “İnce Memed’lerin Sayılarında Gizlenenler” konularını ele alacak.

Sempozyumun son bölümünde ise Sibel Irzık; “Bir Ada Hikayesinde Bellek ve Ütopya”, Günil Özlem Ayaydın Cebe; “Bir Adanın Hikayesini Anlatmak: Yaşar Kemal’de Tarih ve Doğa”, Ezgi Ceylan; “Çeviri Anlatıların İzinde: Binboğalar Efsanesi ve Yılanı Öldürseler”, Süha Oğuzertem; “Töre Cinayetlerinin Gizemli Ekonomisi: Yılanı Öldürseler” başlıklı sunumlar yapacak.

Program kapsamında ardından ise fahri doktora töreni düzenlenecek ve son olarak da Kemal’in fotoğraf ve kitaplarından oluşan bir sergi düzenlenecek.

Kaynak: BasNew

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

2024’te yükselmesi beklenen 5 kripto para

Akıllı yatırımcıların kripto piyasasındaki bir sonraki büyük kazananı aradığı açık bir sır. Yatırımcıların 2024'te yükselmesini beklediği 5 coini listeledik.

İnsanlık tarihinin gelmiş geçmiş en zengin 20 insanı

İnsanlık tarihine gelmiş geçmiş en zengin insanların kimler olduğunu bilmek istediğinizi...

15 fotoğrafla dünyanın en pofuduk kedileri

Leonardo da Vinci'nin de dediği gibi; ''Kedi bir sanat şaheseridir''. Hele...

Dünya liderlerinin maaşları

CNNMoney sitesi, dünyanın önde gelen liderlerinin maaşlarını açıkladı. Dünya liderlerinin aldıkları...

Tartışı-Yorum

Şiddete Davet

Rıza Yalçın Koçak Tamam, ölümün dondurucu ayazını buz kesme tehlikesine rağmen düşürmeyelim dilimizden. Kan kokusunun karşısına dikiverelim baharın buğusunu. Envai çeşit çiçekten, yağmuru çekiverince içine buram buram eden topraktan ilham...

Şufa Hak(sızlığı) yasal peki adil mi!

Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya Hisseli tarla ve arsa alanlar dikkat! Tarla veya arsa vasıflı hisseli taşınmaz alımlarında satış bedellerini gerçek bedellerden göstermeyen alıcılar mağdur oluyor. Gayrimenkul fiyatlarının yükselmesini fırsat bilen paydaşlar,...

Direnen bir cennet: Küba

Tartışı-Yorum / Kemal Göktaş Küba önce "camii" ve Kristof Kolomb tartışmaları nedeniyle Türkiye'nin gündemine girdi; sonra ABD ile diplomatik ilişkilerin başlayacağının açıklanması ile dünyanın gündemine. Küba, gidenin niyetine göre görülen ülkelerden biri. Sosyalistseniz...