9.5 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 21, 2021

ANALİZ:  Fed Gelişen Piyasaları kurtaramaz

 

Fed FOMC toplantı metninden “sabırlı” ifadesinin çıkartılması ve Draghi’nin gerekirse
AMB’nın yeni faiz indirimlerine gideceğini açıklaması Gelişmekte Olan Piyasalar’a (GOP, Ülkeler, GOÜ) soğuk nar şerbeti gibi şifa oldu. MSCI GOP Hisse Endeksi haftalık %3.6 primle  varlık sınıfları arasında başı çekerken, MSCI F/X Endeksi de dolara karşı haftalık %1.2 kazanç elde ederek 2017 ortasından bu yana en güçlü yükselişini sergiledi.

 

 

Sürer mi GOP furyası?

 

ParaAnaliz’in gözden geçirdiği GOÜ haber ve makalelerinde dünyanın içinde  bulunduğu kaotik ortamda GOÜ’ün yüksek getiri sunan güvenli limanlar olduğu görüşü oldukça yaygın.  GOÜ fonlarına yeniden para girmeye başladı.

 

Ama, kuşkucular da yok değil.  Nordea Markets Araştırma Ekibi’ne göre Fed GOP’ı kurtaramaz.  Societe Generale ekibine göre ise “GOP varlıklarında pozisyon almak ateşle oynamak”.

 

Her zaman konsensusa zıt yani kontraryan görüşlerin de bilinmesinde fayda vardır. Bu yüzden bu iki aykırı sesi sizlerle paylaşıyoruz:

 

Nordea:  Yılın ikinci yarısı soru işaretleriyle dolu

 

Nordea analistlerine göre GOP halihazırda global ekonomik/politik belirszlikle gittikçe yumuşayan Fed arasında sıkıştı.

 

“Yıl başından bu yana sarsıntılı bir yolculuk oldu” yazan Nordea ekibine göre türev piyasalar halen önümüzdeki 12 ay   için 4 Fed faiz indirimi iskonto ediyor ki,  bu da GOP’ta pastanın kaymağının şimdiden yenmiş olduğunun bir ifadesi.

 

Çin büyümesinin sürdürülebilirliği hususunda kuşku ifade eden Nordea, Fed faiz indirse dahi 9-12 ay sürecek  dönemde ABD finansal koşullarının sıkılaşacağı ve geçmişte bu durumun GOP aleyhine işlediğini anlattı.

 

Societe General:  Ateşle oynamayın

 

SocGen  stratejisti Jason Daw’a göre, yılın ikinci yarısında yüksek oynaklık fırtınası başlıyor. Bu yeni dünyada GOP’tan risksiz mali varlıklara taşınmak daha akılcı olacak.

 

Özellikle GOÜ kredi veya F/X içeren  carry trade’i ateşle oynamaya benzeten Daw, önümüzdeki 12 ayda GOÜ para birimlerinin değer kaybedeceği tahminini yazıyor. Bu senaryoda, risklerin SGMK piyasalarına da sıçrayacağına dikkat çeken SocGen, GOP’ta pozisyon azaltmayı öneriyor.

 

Fransız yatırım bankasına göre, GOP için zaman global büyümenin sürdürülebilir olduğu görülünce ve ABD-GOP  DİBS getiri farkının biraz daha açılması ile gelecek.

 

Video:  FÖŞ’ün GOP uyarıları

Video:  FÖŞ dünya ekonomisini anlattı

 

 

Tarafsız,  özgün ve bilgiye dayalı ekonomi finans gazeteciliği okumak için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,301BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler