1.5 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

ANALİZ: Global piyasalarda fiyatlama dinamikleri değişti
Dün Avrupa piyasaları toparlanırken, akşam seansında Wall Street bir kez daha paniğe kapılarak, DJ30 ve S&P500’de %1.92 ve %2.32 kayıplara neden oldu. Teknoloji hisseleri yeniden düşüşe geçerken, Dolar Endeksi 8 haftalık zirvesi olan 94.34’te seyrediyor. Türkiye’nin de dahil olduğu MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ)   Hisse Endeksi %0.55, Latin Amerika hisseleri ise %3.31 değer yitirdi. Bu sabah Asya’da Kore Yarımadası’nda yükselen gerginliğe bağlı satışlar var, GOÜ para birimleri dolara karşı değer kaybetmeye devam ediyor, ve dolar/TL TCMB faiz kararı arifesinde 6.69-70 sınırında kote ediliyor.

 

Artık piyasalardaki rahatsızlığı ve doların riskten kaçışa bağlı değer kazancını genel perspektife oturtma zamanı geldi. Bizce yatırımcıların odaklandığı olay ve süreçler, yani fiyatlama dinamikleri hızla değişiyor.

Ağustos ortalarına kadar, dünya ekonomisinin “V” şeklinde toparlanmasına ve Fed-AMB-BoJ’nin nerdeyse sonsuz miktarda likidite salarak hem kredi piyasaları hem de reel ekonomi destek vermesine şahit olduk.  COVID-19 vakaları yavaşlarken,  hükümetler  yüksek miktarda borçlanarak ekonomiye mali destek sağladılar.

Ama Merkez Bankası likiditesi hariç, dev ralliye yakıt sağlayan tüm “girdilerde” bozulma var. Artık Covid-19’un ikinci dalga yapacağı kesinleşti ve arkası gelmeyen aşı haberleri yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı.

Bir çok yatırım bankası tersini iddia etse de, global ekonominin toparlanmayı 2021’e taşıyıp, çok yüksek F/K oranlarını  haklı çıkaracağı tezi  çöküyor.

ABD’de seçim yarışı artık kaygıyla fiyatlanıyor. Trump dün basın konferansında Biden kazanırsa iktidarı bırakacağına dair taahhüt vermedi. Bu açıklama bize pek önemli gelmeyebilir, ama ABD’de anayasal kriz anlamına geldiği için fevkalade korkutucu.

Piyasalar artık kimin seçileceği değil, seçime giden günlerde çıkacak marazaları ve çok tartışmalı bir seçim sonucunun Brexit’in İngiltere’ye yaptığı gibi kazananların kaybedenleri düşman edebileceği bir felaket senaryosunu fiyatlıyor.

ABD-Çin rekabeti global düzlemde bir hegemonya savaşına evrildi. Çin’in balıkçı filosu dün Ekvador ve Peru karasularına tecavüz ederken, ABD sahil koruma gemisi yollayarak 300 tekneden oluşan filoyu geri çevirmeye uğraşıyor.
Özetle, “V” şeklinde toparlanma ve yıl sonunda hizmete girecek aşı beklentilerinden oluşan çok pembe bir gelecekteydik.  Şimdi, salgında ikinci dalganın olumsuz ekonomik etkilerinin yoğunlaştığı ve jeo-politik risklerin gözle görülür biçimde ekonomik ve finansal faaliyeti sabote ettiği bir geleceğe bakıyoruz artık.

Riskli varlıkların likidite sarhoşluğundan ayılıp, temel veri ve siyasi süreçlerini fiyatlamaları finansal kriz tehdidinin engellenmesi açısından olumlu bir gelişme, fakat piyasalarda sık tekrarlanan kısa panik ataklarının hem işdünyası güveni, hem de negatif servet  etkisi yoluyla tüketici harcamalarını olumsuz etkilemesi hazırlıklı olmamız gereken riskler.

Türkiye ve diğer düşük kredi notlu GOÜ özelinde, para girişleri terse dönebilir. Zaten son bir yılda $15 milyara yakın sıcak para kaçışına şahit olan Türkiye için “farketmez” diyemeyiz. Türkiye’ye kredi verenlerin bunları yenilemeden önce çok ince eleyip sık dokudukları bir geleceğe hazır olmak zorundayız.

TCMB bugün beklentileri aşan bir faiz artırımı ile yukarda andığımız negatif trendlerin önüne geçmeli. Aksi halde  zaten iktidarın iddia ettiği ölçüde sağlığına kavuşmayan ekonomiyi kış resesyonu bekliyor.

 

FÖŞ

 

Websitemde yenileme var:  http://atillayesilada.com/2020/09/23/turkeys-economy-is-in-danger-from-ideology-economist-yesilada/

 

 

FÖŞ: OECD’nin Yeni Tahminleri Ne Anlama Geliyor?

 

Gelişmekte Olan Piyasalar:  Artık kelepir bulmak zor, borçlanmak da öyle

 

Kıbrıs İktisat Bankası: Çeyrek dönem sonuna kadar “dolar”, Sonra parti yeniden “başlar”

 

 

 

 

 

 

 
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,294BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler