20.3 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 19, 2021
spot_img

Analiz: ‘Piyasalarda Powell etkisi’
[ad_1]

Fed, beklentilere paralel olarak  değişikliğe gitmedi. Salı günü başlayan para politikası toplantısı bugün sona erdi. Banka tarafından yapılan açıklamaya göre federal fonlama faizlerinde değişikliğe gidilmeyerek yüzde 0 – 0.25 hedef bandında bırakıldı. Bankadan faizlerde herhangi bir değişiklik beklenmiyordu. Banka, gösterge faizi 15 Mart’ta Kovid-19’dan kaynaklanan hasarı yumuşatabilmek için sıfıra yaklaştırmış ve sonrasında bu seviyede tutmuştu.

Fed politika yapıcılarının ekonomik projeksiyonlarına göre 2023 yılına kadar faiz oranlarında değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. 17 yetkilinin 13’ü 2023’e kadar faiz değişikliği beklemiyor. Yetkililerin işsizlik oranlarına ilişkin uzun vadeli medyan tahmini yüzde 4.1 ile değişiklik göstermezken GSİYH artış oranlarına ilişkin uzun vadeli medyan tahmini yüzde 1.8’den yüzde 1.9’a yükseldi.

Fed’in Eylül toplantısının ardından basın toplantısında konuşan Fed Başkanı Powell, enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşana ve bu seviyenin üzerinde ılımlı seyredene kadar faizlerde değişiklik olmayacağını söyledi. Aktivitenin son aylarda arttığını ancak pandemi öncesi seviyelere göre düşük olduğunun altını çizen Powell, hane halkı harcamalarının üç aylık düşüşün ardından toparlandığını ifade etti. Mali teşviklerin gelirlere tam zamanında destek sağladığını vurgulayan Fed Başkanı, toparlanmanın beklenenden hızlı olduğunu söyledi. İşletme yatırımlarında iyileşme işaretleri görüldüğünü ekledi. İşsizlik oranının hala yüksek olduğunu vurgulayan Powell, “Kriz geride kaldığında acil durum araçlarımızı kullanmayı bırakacağız.” dedi ve güçlü politika yönlendirmesinin ekonomiye iyi hizmet edeceğini belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, küresel imalat sektörünün yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu krizin en kötüsünü geride bıraktığını ve sektörün toparlanmaya hazır olduğunu bildirdi. Moody’s’den yapılan açıklamada, 2021’de kısmi de olsa güçlü bir ekonomik toparlanma beklentisinin etkisiyle, küresel imalat sektörüne yönelik görünümünün “negatif”den “durağan”a çevrildiği aktarıldı. Açıklamada, 2020’deki çift haneli düşüşlerin ardından Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karın (FAVÖK) 2021’de yüzde 8 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Doğu Akdeniz’de gerginliğin düşürülmesi hepimizin ortak çıkarınadır. Son günlerde Türkiye’nin arama gemisinin limana dönmesi bu yöndeki olumlu bir adım” dedi. “Türkiye her zaman önemli bir komşu oldu ve olmaya devam edecek ancak haritada yakın olsak da aramızdaki mesafenin giderek büyüdüğü görülüyor” ifadelerini kullanan Von der Leyen, Türkiye’nin zorlu bir coğrafyada bulunduğunu, milyonlarca mülteciye ev sahipliği yaptığını, AB’nin de Türkiye’yi bu konuda desteklediğini söyledi.

Dün ABD’de açıklanan perakende satışlar Ağustos ayında, güçlü istihdam artışlarına karşın, işsizlik desteklerinin sürelerinin dolmasının gelirler ve harcamalar üzerinde olumsuz etkisinin görülmesi ile birlikte beklenenden az arttı. Perakende satışların toplam değeri Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0.6 arttı. Temmuz ayı verisi yüzde 1.2 artıştan yüzde 0.9 artışa revize edildi. Gıda hizmetleri, otomobil bayiileri, inşaat malzemeleri mağazaları ve benzin istasyonlarının satışlarını içermeyen kontrol grubu perakende satışlar yüzde 0.1 düştü ve beklentilerin altında kaldı. Bu endeksin genellikle mevcut tüketici talebini daha iyi yansıttığı düşünülüyor.

XU100 endeksi haftanın üçünü işlem gününü %0.37 düşüşle 1.107,11 seviyesinde tamamladı. 11.4 milyar TL işlem hacminin gerçekleştiği günde bankacılık endeksi %0.37 düşerken, sanayi endeksi ise %0.16 değer kazandı. Haftaya ABD vadelileri ve Asya piyasalarında pozitif görünüm ile yükselişle başlayan BIST 100 endeksi yükselişini dün de sürdürdü ve 1.116 seviyesini test etti. Salı günü kapanışa doğru sert hareketlerin yaşandığını endeks düne ise yatay başlangıç yaptı ve Salı günkü gibi kapanışa doğru satışlarla karşılaştı. Günü düşüşle kapatan endeks için yeni günde Doğu Akdeniz ile ilgili jeopolitik riskler gündemde kalmayı sürdürürken dün yapılan FOMC Eylül toplantısı sonrasında endeksin güne yurt dışı borsalara paralel olarak yükselişle başladığını görülebilir. Powell’in açıklamaları sonrasında haftanın dördüncü işlem gününde piyasalarda oluşan fiyatlamaları ve Doğu Akdeniz ile ilgili haber akışını yakından takip etmeyi sürdüreceğiz.

Güne yükselişle başlayan ve gün içerisinde dalgalı bir seyir izleyen endeks günü ekside noktaladı. Endekste satış baskısının devam etmesi halinde 1.102 ve 1.095 destek seviyeleri test edilebilir. 21 günlük ortalaması 1.100 seviyesine denk gelen endeksin bu seviye üzerinde kalarak yönünü yukarı çevirmesi durumunda ise 1.112 ve 1.118 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

Destekler: 1.102 / 1.095 / 1.087
Dirençler: 1.112 / 1.118 / 1.125

 VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

Ekim ayı vadeli endeks 30 kontratı haftanın üçüncü işlem gününü %0.26 düşüşle 1.242.50 seviyesinde tamamladı. Eylül ayı başında başladığı yükseliş kanalını sürdüren kontrat, haftanın ikinci işlem gününde ciddi geri çekilme yaşasa da kanal içerisinde kalmaya devam ediyor. Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile süren gerilim oluşturduğu jeopolitik risk ile kontratta satış baskısına neden olabiliyor. Öte yandan dün faiz kararını açıklayan ve piyasa beklentisine uyumlu şekilde faizlerde değişikliğe gitmeyen Fed’in faiz kararı sonrasında açıklamalarda bulunan Fed başkanı Powell, enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşana ve bu seviyenin üzerinde ılımlı seyredene kadar faizlerde değişiklik olmayacağını söyledi. Powell’in açıklamaları sonrasında haftanın dördüncü işlem gününde piyasalarda oluşan fiyatlamaları ve Doğu Akdeniz ile ilgili haber akışını yakından takip etmeyi sürdüreceğiz.

Güne yükselişle başlayan ve gün içerisinde dalgalı bir seyir izleyen kontrat günü ekside noktaladı. Kontratta yurtdışı borsalara paralel olarak yükselişin sürmesi halinde 1.247 ve 1.255 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Dün ki yükseliş sonrasında olası geri çekilmeler yaşanması durumunda ise kontratta 1.240 ve 1.235 destek seviyeleri söz konusu olabilir.

Destekler: 1.240 / 1.235 / 1.228
Dirençler: 1.247 / 1.255 / 1.262

 VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

Eylül ayı vadeli USDTRY kontratı haftanın üçüncü işlem gününü %0.28 yükselişle 7.5246 seviyesinde tamamladı. Hafta başından beri doların küresel bazda geri çekilmesine rağmen Doğu Akdeniz ekseninde Yunanistan ile devam eden gerilim ve artan jeopolitik riskimizin TL’yi zayıflattığını izledik. Dün FOMC toplantısı öncesinde yatay bir işlem günü geçiren kontrat günü artıyla kapatmıştı. Dün faiz kararını açıklayan ve faizleri piyasa beklentisine paralel şekilde sabit bırakan Fed’in Eylül toplantısının ardından basın toplantısında konuşan Fed Başkanı Powell, enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşana ve bu seviyenin üzerinde ılımlı seyredene kadar faizlerde değişiklik olmayacağını söyledi. Powell’in açıklaması sonrasında küresel bazda değer kazanan dolar endeksine paralel olarak haftanın dördüncü işlem gününde  kontratta oluşacak fiyatlamaları yakından takip etmeyi sürdüreceğiz.

Güne yükselişle başlayan kontrat gün içerisinde genel olarak pozitif seyretti ve günü artıda noktaladı. Kontratta yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 7.5350 ve 7.55 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası geri çekilmeler yaşanması durumunda ise 7.5050 ve 7.4920 destek seviyeleri söz konusu olabilir.

Destekler: 7.5050 / 7.4920 / 7.4850
Dirençler: 7.5350 / 7.5500 / 7.5720

 VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

Ekim ayı vadeli Altın kontratı, haftanın üçüncü işlem gününü %0.67 yükselişle 1970 seviyesinde tamamladı. Geçtiğimiz gün Dolar’da gözlenen geri çekilme doğrultusunda güne 1960 Dolar seviyesi üzerinde hafif bir yükseliş ile başlayan kontrattın, açıklanan ekonomik veriler sonucu Dolar’ın değer kazanması ile yönünü aşağıya çevirdiği takip edilmişti. Dün ise genel olarak yatay hareket eden kontratta Fed’in faiz kararı ve başkan Powell’in açıklamaları sonrasında bugün oynaklığın artığını görebiliriz. Fed dün açıkladığı faiz kararında faizleri piyasa beklentisine paralel şekilde sabit bırakırken karar sonrasında basın toplantısında konuşan Fed Başkanı Powell, enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşana ve bu seviyenin üzerinde ılımlı seyredene kadar faizlerde değişiklik olmayacağını söyledi. Powell’in açıklaması sonrasında geri çekildiğini gördüğümüz Ons Altın’da ve kontratta haftanın dördüncü işlem gününde oluşan fiyatlamaları yakından takip etmeyi sürdüreceğiz.

Güne yükselişle başlayan ve gün içerisinde dalgalı bir seyir izleyen kontrat günü artıda noktaladı. Kontratta önceki gün yaşanan geri çekilme sonrasında tepki alımlarının sürmesi durumunda 1975 ve 1982 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası aşağı yönlü hareketler görmemiz durumunda ise 1965 ve 1958 destek seviyeleri test edilebilir.

Destekler: 1965 / 1958 / 1950
Dirençler: 1975 / 1982 / 1988

 

M.Barış ÜRKÜN

investing[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,088TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler