Ana Sayfa Haberler Emlak Ankara’da kiralık konut kıtlığı

Ankara’da kiralık konut kıtlığı

0

Borçlar kanununda kiracı lehine yapılan düzenleme sonrasında kiracıyı tahliye etmenin oldukça güçleştiğini açıklayan Ankara merkezli Gayrimenkul PR şirketi “hükümet kiracıyı koruyayım derken, kiralık konut kıtlığına neden oldu. Mülk sahipleri kiracı sorunu ile uğraşmamak için evlerini kiraya vermektense boş tutmaya başladı. Bu durum, Ankara’da kiralık konut kıtlığına neden oldu” açıklamasını yaptı.

Ankara’da kiracıyı tahliye etme davalarının geçtiğimiz yıla oranla yüzde 200’lere varan seviyelerde artmasından sonra mülk sahipleri kiracı sorunu ile uğraşmamak için evlerini kiralamak yerine ya boş tutuyor ya da satışa çıkarıyor. Bu yüzden Ankara’da kiralık konut stoku geçtiğimiz yıla göre yüzde 40 oranında azalırken, kiralık konut fiyatlarında ise yüzde 84 oranında artış meydana geldi.

Evini kiraya vermek mülk sahibi açısından riskler oluşturuyor

Türkiye genelinde kiralık konut fiyatlarının fahiş artışından sonra mülk sahiplerinin evlerini daha yüksek fiyata kiralamak adına kiracılarını evden çıkarmasının önüne geçmek için 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nunda kiracı lehine düzenlemeler yapıldığını açıklayan Gayrimenkul Hukuku uzmanı Yüksel Yılmaz, ‘düzenleme sonrası, ev sahipleri haklı gerekçeleri olsa dahi kiracıyı tahliye etmek için dava açmak zorunda kaldı. Kiracıyı tahliye davaları yüzde 200 oranında arttı ve davaların sonuçlanması neredeyse 2 yılı buluyor. Hükümet, kiracıyı koruyayım derken, ev sahiplerinin mağdur olmasına neden oldu. Kiracılar, mevcut yasadaki boşlukları sonuna kadar kullanıp, sözleşme süresinde konutları tahliye etmeyip, davalaşmaya ve süreci uzatmaya gidiyor. Bu durum mülk sahiplerinin tepkilerini çektiği için kendi gayrimenkulleri üzerindeki mülkiyet haklarını kullanamaz hale getiriyor’ açıklamasında bulundu.

Ankara’da kiralık konut kıtlığına doğru gidiyoruz

Mevcut kanunlar çerçevesinde kiracı-ev sahibi ilişkilerinin mülk sahibi açısından dezavantaja sürüklendiğini açıklayan Gayrimenkul PR ise şu önemli bilgileri verdi;

“Ankara ili sınırları içerisinde başka bir gayrimenkulü olmayan ve kendi evine geçmek isteyen mülk sahipleri bile kiracıyı tahliye etmekte zorluk yaşıyor. Ev sahipleri kendi evlerini geçip, yaşam düzeni kuramadıkları için iş ve sosyal hayatları olumsuz etkileniyor. Kiracıyı tahliye etmekte yaşanan güçlükler nedeniyle mülk sahipleri ya evlerini satışa çıkartıyor ya da kiralamaktan vazgeçip evlerini boş tutuyor. Ankara’da kiralık konut arzı, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 40 civarında azaldı. Durum böyle olunca, kiralık konut fiyatlarının astronomik rakamlara ulaşması kaçınılmaz görülüyor.”

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version