Ana SayfaKültür SanatMüzikAnkara’da kültür emekçilerinden faaliyetlerinin...

Ankara’da kültür emekçilerinden faaliyetlerinin kısıtlanmasına karşı eylem

[ad_1]

Ankara’da kültür emekçileri pandemi gerekçesiyle sanat faaliyetlerinin kısıtlanmasını her gün saat 22.00’de  protesto edecek.

Koronavirüs önlemleri kapsamında büyük zorluk yaşayan kültür emekçileri açlıkla sınanıyor. Birçok kültür emekçisi devlet desteği almaması nedeniyle başka iş kollarına yöneliyor. Son zamanlarda artan vaka sayılarıyla birlikte yine ilk kısıtlama getirilen alanların başında sinema, tiyatro, müzik yer aldı. Kültür emekçileri ise yayınladıkları açıklamayla her gün Ankara Kızılay’da saat 22.00’de saat kısıtlamalarını protesto edeceklerini duyurdu.

“Kültür işçileri bir belirsizlik girdabı içinde çırpınmaya terk edildi” denilen açıklamada, pandemi önlemlerinin bilinçli ve istikrarlı olarak kültür-sanat yaşamını kısıtlamaya yöneltilmiş olmasının rastlantı olmadığı vurgulandı.

Kültür işçileri, “Sürekli ‘kültürel iktidar olamadık’ yakınması yapan iktidarın hazırladığı önlem paketleri hususi olarak belirli türden bir yaşam tarzını hedef almaktadır” ifadelerini kullanarak kültür emekçilerinin açlığa terk edildiğine dikkat çekti.

Her gün Kızılay’da

Kültür işçileri, getirilen kısıtlamaları her gün saat 22.00’de Kızılay’da bir araya gelerek “Sanatın saati olmaz” diyecekler. Açıklamanın devamında ise şu ifadeler kullanıldı: “Sanat öldürmez, sanat yaşatır! Sanat mekânla, sanat zaman ile kısıtlanamaz. Sanat hayatın ta kendisidir! Kültür-sanat işçileri olarak, etkinlikler ve etkinlik mekânları üzerindeki kısıtlamaların ivedilikle kaldırılmasını talep ediyoruz!”

 

Kaynak: Yeni Yaşam 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Avuç içi kadar mutluluk veren özel resimler!

Rus Sanatçı  Svetlana Kolosova tarafından avuçlara yapılan resimlerden olan çalışmalar büyük...

Tutkunun kadını Frida Kahlo’yu anlatan 5 film

Frida Kahlo; ressamlık, sosyalizm, feminizm, şairlik ve yazarlığın vücut bulmuş halidir. Tutkunun ve...

44 Madde ile Deniz Gezmiş kimdir, neyin nesidir!

Bir dönem, orkestra şefi gibi idare ettiği kitleleri peşinden sürükledi. Henüz...

Selçuk Avcı’dan mahkemelerin ‘iyi halli’ tecavüzcüleri

Tasarımcı Selçuk Avcı, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde iyi halden dolayı indirim alan...

Tartışı-Yorum

Fikirsiz fikir sahipleri

Mehmet Uzun* - Tartışı-Yorum “Ustalık” dönemiyle kendini belli eden otokratik yönetimin neşter vurduğu sahalardan biride hiç şüpehiz akademi olmuştur. Ülkemiz üniversitelerinde öteden beri endişe verici düzeyde olan bilimsel kaygı yerini koltuk kaygısına, siyasi ve ideolojik gruplaşmalara bırakmıştır. Değişen zihniyetle, bilimle arasındaki pamuk ipliğini kopartan bilim insanları, otokratik anabilim...

Levent Ünsaldı “Söz ve eylemin anlaşmalı boşanmasına dair…”

Yetkin ve seçkin akademik kadrosu ve çağın gerektirdiği tüm teknolojik olanaklarla donatılmış Üniversitemiz, bilim ışığının gençlere ulaştırılmasında ve ülkemizin aydınlık nesillerinin yetiştirilmesinde tarihi ve vazgeçilmez bir duraktır…  Öğrenci İşlerinde bir gün…- İyi günler, kolay gelsin, bizim bir öğrencinin notu yanlış girilmiş sisteme, değiştirmek gerekiyor.- onunla biz ilgilenmiyoruz!- Ama...

İleri gitmek için “geriye doğru yoldaşlar”

Araştırma Görevlisi -/Can Irmak Özinanır- Tartışı-Yorum İngiltere’de radikal solcu milletvekili Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi’nin liderliğine seçilmesi ezilenlere umut verdiği kadar, egemen sınıflarda bir korku da yarattı. İngiltere sağı Corbyn’i hedefine alan bir kampanya yürütüyor. Bunun en net yansımalarından birini The Economist dergisinde gördük.İngiltere merkezli ve dünyada burjuvazinin en...