Ana SayfaHaberlerEkonomiAnkara’da Ramazan Pidesine yüzde...

Ankara’da Ramazan Pidesine yüzde 14 zam!

[ad_1]

Türkiye Fırıncılar Federasyonu, Ramazan Ayı’nın yaklaşması münasebetiyle iller bazında uygulanması kabul edilen pide fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu. Ramazan ayı süresince Ankara’da Ramazan pidesi 2 buçuk liradan satılacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası ise Ramazan Pidesine zam yapmayarak 1 TL’den satışa sunacağını duyurdu.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ramazan pidesinin fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu. Ankara’da Ramazan ayı süresince pide fiyatının 2 buçuk lira olacağını ifade eden Balcı, 2018 senesinde Ramazan pidesinin 275 gram ve 2 lira bulunduğunu, bu yıl ise pidenin gramajı artırılarak 300 grama çıkarıldığını, fiyatının ise 2 buçuk lira olarak belirlendiğini açıkladı. Balcı böylelikle Ankara’da Ramazan pidesine yüzde 14 zam yapıldığını belirtti.

ÜLKE GENELİNDE YÜZDE 12 İLA YÜZDE 16 ARASINDA FİYAT ARTTI

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, 2018 senesinde ülke genelinde pidenin azami kilogram fiyatının 7 Lira 30 Kuruş olduğuna değinerek, “Bu yıl esnafımızın yapmış olduğu hazırlıklar ve illerde meydana getirilen maliyet hazırlıkları neticesinde ülke genelinde kilogram fiyatı azami 8 buçuk lirayı geçmeyecek şekilde belirlendi. Geçen seneyi baz alacak olursak değişen fiyatlarda yüzde 12 ila yüzde 16 içinde bir fiyat artışı söz mevzusu oldu” dedi.

Belirlenen fiyatların Ramazan ayına mahsus bir fiyat olmadığına vurgu meydana getiren Balcı, “1 yıl içindeki artan maliyetlere paralel olarak ekmek fiyatlarında bir artış bir söz mevzusu. Dolayısıyla ülke genelinde yüzde 12 ila yüzde 16 içinde bir fiyat artışı yapılmış oldu” diye konuştu.

hakkında Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı 4 Ankarada

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı

ANKARA’DA PİDEYE YÜZDE 14 ZAM YAPILDI

Balcı, Ankara’da 2018 senesinde 275 gram pide 2 lira iken bu yıl pidenin gramı artırılarak 300 gram olarak 2 buçuk liradan satılacağını belirterek, Ankara’da geçen seneye gore yüzde 14’lük bir fiyat artışı söz mevzusu olduğuna değindi.

İstanbul ve İzmir’in pide fiyatlarına ilişkin de konuşan Balcı yeni fiyatlara dair şunları söylemiş oldu:

“İstanbul’da 275 gram pide 2018 senesinde 2 liradan satılıyorken, bu yıl ise 350 gram pide 3 liradan satılacak. Böylelikle İstanbul’da ise yüzde 16’lık bir fiyat artışı söz mevzusu olacak.

İzmir’de ise geçen yıl 250 gram pide 2 Liradan satılıyorken, bu yıl 300 gram pide 3 Liradan satılacak. Örnek verdiğimiz illerde görüldüğü suretiyle yüzde 12 ila yüzde 16’lık bir fiyat artışı söz mevzusu.”

“ANKARA’DA EKMEK ZAMMI GEÇ UYGULANAN ZAM”

Ankara’da geçtiğimiz hafta ekmek fiyatının 1 lira 25 kuruş olmasına ilişkin konuşan Balcı şunları söylemiş oldu:

“Öteki vilayetlerde 3 ay ilkin ekmek tutarları değişmişti, Ankara’da ise geçen hafta ekmek fiyatlarında değişiklik yaşandı. Dolayısıyla yaşanmış olan fiyat değişikliği yeni bir fiyat değişikliği değil. Ankara ilinde 2016’nın Ocak ayında ekmeğin kilogram fiyatı 5 lira olarak belirlenip, 250 gram ekmek 1 TL’den satılıyorken bugün ise 200 gram ekmek 1 Lira 25 Kuruş olarak satılmaya başladı. Öteki vilayetlerde ise bu fiyat birkaç aydır uygulanan bir fiyat. Dolayısıyla yeni bir fiyat artışı söz mevzusu değil. Bunu geç uygulanan bir fiyat olarak yorumlayabiliriz. Şuan için İstanbul da dahil olmak suretiyle ülke genelinde ekmek fiyatlarında bir değişim söz mevzusu olmayacaktır.

ESNAF FIRSATÇILIK YAPMIYOR

Her Ramazan ayında fiyat değişikliği gündeme vardığında bunun fırsatçılık olarak ifade edilmiş olduğu açıklamalar yapıldığını söyleyen Balcı, “Ramazan pidesi devamlı satılan bir ürün değil. Dolayısıyla 1 yıl ilkin satılan fiyata Ramazan pidesinin satılması mümkün değil. Fiyat değişikliğini kesinlikle fırsatçılık olarak değerlendirmemek gerekiyor. 2018 senesinde satılan Ramazan pidesinin 1 yıl sonrasında da aynı fiyata satılması mümkün olmayacağı için bir fiyat değişikliği mecburi olarak yapılıyor. Devamlı sattığımız ürünlerde Ramazan ayı vardığında tadı bir fiyat değişikliğine gidiliyorsa bunu fırsatçılık olarak adlandırmak mümkün. Fakat bu Ramazan pidesi için kesinlikle geçerli değil.”

hakkında Ankara’da Ramazan Pidesine yuzde 14 zam Ankarada

HALK EKMEK RAMAZAN PİDESİ 1 TL

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası ise bu yıl Halk Ekmeğe zam yapmama sonucu aldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Halk Ekmeğe zam yapılmaması yönünde talimatı sonrası 250 gramlık Halk Ekmek, 70 kuruştan satılmaya devam edecek.

Halk Ekmek Ramazan Pidesi ise bu yıl 1 TL’den satışa sunulacak. 250 gramlık Ramazan Pidesi, Ramazan ayı süresince Halk Ekmek Satış Mağazaları ve büfelerdeki yerini alacak.

Başkentlilerin ucuz ve sıhhatli ekmek tüketebilmesi için Halk Ekmeğe zam yapılmayacağını söyleyen Başkan Yavaş, “Yurttaşlarımızın ekonomisine katkıda bulanabilecek tüm imkanları kullanmaya kararlıyız” dedi. Hijyenik ve el değmeden üretilen, Başkentlilerin uzun senelerdir sofralarının vazgeçilmezi haline dönüşen Halk Ekmeğe zam yapılmazken, mevcut tarife geçerli olacak.

BALCI: “BELEDİYELER KAR AMACI GÜTMEDEN SATIŞ YAPABİLİYOR”

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ise Halk Ekmek noktalarında Ramazan pidesinin 1 TL’de satılacak olmasına ilişkin, “Bu Belediyenin almış olduğu bir karar. Belediyeler kar amacı gütmeden satış yapabilmekte fakat bu esnafımız için mümkün olmamaktadır. Tutarları belirlerken en makul seviyede olması için ekmek imalatçısı esnafımız ve yöneticilerimiz lüzumlu özveriyi gösterdiler. Bu güne kadar bizim hammaddemiz olan un ve öteki artışlardan dolayı Gümrük ve Tecim Bakanlığımızın ciddi yaptırımları söz mevzusu oldu. Aynı şekilde Besin, Ziraat ve Orman Bakanlığının emekleri ile ekmeği bu seviyelerde tutabildik. Yoksa bu tutarları açıklamak bile mümkün değildi” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

KAPASİTE ARTIRILACAK

Halk Ekmek Fabrikası, piyasada ekmek fiyatlarına meydana getirilen artıştan sonrasında kapasite artırma sonucu da aldı.

Zamlardan ilkin günlük 750 bin tane ekmek ve ekmek çeşidi üreten Halk Ekmek, talebin artması üstüne kapasitesini 815 bine çıkardı. Başkentlilerin yoğun talepte bulunmuş olduğu Halk Ekmek ve çeşitlerine yönelik kapasite artırımının kısa bir süre içinde 910 bine çıkarılması planlanıyor.

(Türkan ÇATAL YILDIZ)[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Kahve telvesinin 9 şaşırtıcı marifeti

Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı, o kahvenin telvesinin de türlü...

Vietnam ve fotoğraf

Vietnam'ı merak edenler için Vietnam merkez kıyısında bulunan Hoi An antik...

10 yaşına basan Twitter’da tarihi 10 paylaşım

21 Mart’ta 10 yaşına basan sosyal paylaşım sitesi Twitter, bugün en çok...

Kadın cinsel organı hakkında bilmediğiniz 10 şey

İnsan vücudu hakkında bilmediğimiz ve bilim dünyasının da henüz keşfetmediği birçok...

Tartışı-Yorum

Yitik bir Ortadoğu manifestosu!

Kadir Yıldırım  Asırlardan 21,Bir sabah uyanıyorsun, ruhunun kara deliklerine çekiliyor insanlık.Bir akşam uyuyorsun, rüyalarında yıldız kırığı, yaralanmış, hüzünlü, yalnız… Halkın baharı, gökyüzü mavi, güneş sarı, toprak kan, bedel cehennem. İnanın insanlıktan...

Rütbelerin Er’leri

Rıza Yalçın Koçak ‘Türk halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkumdur.’ (TAK-Haziran 2016)Erleri çekin rütbeliler gelsin! Erleri çekmeyecek rütbeliler ordusu. Ere göre tanımlı omuzlardaki apoletler. Kaç erin başı olduğunu bildiriyor...

Hani biz de imza atmıştık ya, şu müstemleke aydınları!

Tanımlar, Sınırlar, Ötekiler Dün telefon açtım ona, yengeyle çocuklar güvende mi diye sordum, malum, lojmanlar yakın… İyiler dedi. N’olur dikkat edin kendinize dedim. Kendisi Sur’da, malum mesele, hani biz de...