11 C
İstanbul
Salı, Ocak 26, 2021

Anne sütü herkesin hakkı
Süt, ihtiva ettiği varlıklı protein, vitamin ve mineraller yardımıyla kemik gelişimini ve zihinsel gelişimi pozitif yönde yönde etkiliyor.

Süt tüketimini arttırmak ve sütün yararları hakkında insanları bilgilendirmek için dün ‘Dünya Süt Günü’ olarak kutlandı. Süt içmeyi teşvik etmek ve önemini vurgulamak amacıyla her yıl 21 Mayıs Dünya Süt Günü’nde çeşitli etkinlikler düzenleniyor, bilhassa de anne sütü mevzusundaki farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

İnsan sağlığı bakımından ehemmiyet içeren süt ve süt ürünleriyle, hayvansal protein ihtiyacının kayda kıymet bir kısmı karşılanabiliyor. Ürünlerin kafi miktarlarda tüketimi bilhassa gelişme ve gelişmenin süratli olduğu okul çağı evlatları başta olmak suretiyle her yaş grubu için büyük ehemmiyet taşıyor.

Sadece Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklamış olduğu ‘Süt ve Süt Ürünleri Üretimi Mart 2019’ verilerine gore inek sütü miktarı Mart ayında bundan önceki senenin aynı ayına gore yüzde 8,6 azaldı.
Senelik tüketim 25 litre

Ülkelerin süt tüketimine bakıldığında Estonya, İrlanda, Finlandiya, İngiltere ve İzlanda’da şahıs başına süt içme senelik 100 litrenin üstünde. Küba’da ise devlet 7 yaşından ufak tüm küçüklere her gün 1 litre parasız süt veriyor.

Türkiye’de limondan sonrasında market fiyatı en fazla artan sütün şahıs başı senelik tüketimi 25 litre düzeyinde. Cemiyet olarak günlük averaj yalnızca 69 gr süt içiyoruz. Doğrusu ayda yalnızca 5 bardak süt içiliyor.

Bebekler daha sıhhatli

Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Gamze Varol, Dünya Süt Günü’nde anne sütünün önemine dikkat çekti.

Doç. Dr. Varol, dünyaya gelen her bebeğin yaşamının ilk saatinde anne sütü ile beslenmeye başlanmasının en temel hakkı bulunduğunu söylemiş oldu.

“Her canlının annesinin sütünü içmeye hakkı var” diyen Doç. Dr.Varol, “Bebek doğduktan sonrasında emme refleksi devasa yükseklikte oluyor. Eğer doğduğunda annenin kucağına verilirse anne de süt salgılamaya adım atar” dedi.


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,299BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler