11.1 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 25, 2021

Ardında Onlarca Soru İşareti Bırakan ve Günlerdir Kayıp Olan Gülistan Doku
Gülistan Doku, son görüldüğü 5 Ocak tarihinden bu yana kayıp. Yakınları ve sevenlerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının da yakından takip ettiği arama çalışmalarında izine rastlanmayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü 2. sınıf öğrencisi Doku’nun ailesi perişan durumda.

İntihar ettiği şüphesinin gündeme gelmesinin yanında dillendirilen bir başka kuşku da 21 yaşındaki üniversite öğrencisinin erkek arkadaş şiddetine maruz kaldığı.

Son görüldüğü Uzunçayır Baraj Gölü Dinar Köprüsü civarında yoğunlaşan arama çalışmalarına rağmen kendisinden henüz haber alınamadı.

Gülistan Doku 54 gündür kayıp

İddiaya göre kaybolduğu 5 Ocak tarihinden bu yana 54 gündür kayıp olan Gülistan Doku, erkek arkadaşıyla kavga etti. Kaldığı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna dönmeyen Gülistan’ı merak eden arkadaşları durumu genç kızın Diyarbakır’daki ailesine bildirdi. Endişelenen aile, 6 Ocak tarihinde soluğu Tunceli’de aldı ve polise kayıp başvurusunda bulundu. Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kayıp başvurusunun yapılmasıyla birlikte Gülistan’ın bulunması için harekete geçti.

Erkek arkadaşının yurt dışına kaçtığı öne sürülüyor

Gülistan DokuHemen her gün kadına şiddet haberleriyle çalkalanan Türkiye’de, Gülistan Doku’nun da erkek şiddetinin kurbanı olduğundan endişe ediliyor. Bu endişenin kaynağı ise genç kızın son telefon görüşmesini erkek arkadaşı 23 yaşındaki Zaynal Abarok ile gerçekleştirmiş olması. İddiaya göre Rus kökenli Abarok, olayla ilgili soruşturma açılmasının ardından yurt dışına kaçtı.

Korkunç iddianın detaylarında dikkat çeken bir başka nokta ise Abarok’un üvey babasının Tunceli Asayiş Şube Müdürlüğünde görevli polis olduğu bilgisi.

Öne sürülen bu iddia ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Yüreği yanan annenin feryadı

Gülistan Doku
Haftalardır kızından gelecek iyi bir haber bekleyen anne Bedriye Doku, kızının bulunması için yetkililerden yardım istedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan’a da yardım çağrısında bulunan anne; “Bana yardımcı olun. Ben bir anayım, kızım Türkiye’nin kızıdır. Burada perişan oldum, her gün ölüyorum. Niye o çocuğu tutuklamadınız, niye bıraktınız? Benim kızımı kandırdı. Bir çocuk akşam eve gelmese o ana ne yapar? Bana yardım edin. Kızım ölü ise ölüsünü, diri ise dirisini istiyorum. Kızım benim gözümün nurudur.” sözleriyle yürekleri dağladı.

Gülistan Doku intihar etti mi?

Gülistan’a ait olduğu iddia edilen bir notun polise teslim edilmesi sonrasında basında yer alan “intihar” söylentilerine Doku ailesi karşı çıktı.

Arama çalışmaları sırasında ortaya çıkan nota ilişkin açıklamada bulunan ve kayıp kızın kuzeni olduğu belirtilen Osman Filiz; ”Kağıtta ‘Arkadaşlar ben çıkıyorum, odamı temiz tutun. Ölürsem odamı kirli görmesinler.’ yazıyordu. Böyle yazmış ve imzasını atmış. Üzerinde tarih yoktu. Bu notu bulunca arkadaşlarını çağırdık. Bu sırada Gülistan’ın ablası da ‘İntihar etmiş’ diye ağlamaya başladı.”

Açıklamasının devamında söz konusu notun çok daha öncesinde şaka amaçlı yazıldığını öğrendiğini ifade eden Filiz;” …Ama Gülistan’ın arkadaşları gelince bu nota güldüler. ‘Bu bir sene önce yazılmış bir not’ dediler. Şaka amaçlı yazılmış bu not. Yazılar da zor okunuyordu zaten. Kağıt buruş buruştu. Yurda polisler geldiğinde bu notu zabıtla polise teslim ettik” dedi.

Abla Doku: “Başka ailelerin yüreği yanmasın”

Gülistan Doku’nun ablası da konuyla ilgili olarak; “Ailesi olarak öncelikli isteğimiz, Gülistan’ın sağ bulunmasıdır. Başına bir şey gelmişse de akıbetinin en kısa zamanda ortaya çıkmasını istiyoruz. Şimdiye kadar Dinar Köprüsü’nde ona ait olduğu iddia edilen makas ve saat 16.26’da Gülistan ile arkadaşı Zaynal Abarok ile yapılan 4 saniyelik arama dışında elimizde bizi sonuca götürecek delil bulunmamaktadır. Gülistan’ın yüreği yanmış ailesi olarak başka Gülistanların kaybolmaması ve başka ailelerin yüreğinin yanmaması için bütün insanları daha da duyarlı olmaya çağırıyoruz. Kamuoyu, basın ve bütün kurumların kesin, somut, kafa karışıklığı oluşturmayacak bilgi ve belgeleri ailemizle paylaşmasını istiyoruz. Çabası olan gerçek ve tüzel tüm kişilere çabalarından dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye’nin gözü kulağı Tunceli’de

Gülistan’ın izine rastlamak umuduyla süren yoğun arama çalışmalarına AFAD, Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü Su Altı Grup Amirliği dalgıç polisleri, Adana Jandarma Komutanlığı Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri, Van Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki su altı arama kurtarma timleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve İzmir Büyüklehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı ekipler de destek veriyor.
Gülistan Doku için sosyal medyada hesap açıldı

Sosyal medyada da yankı bulan Gülistan Doku’nun bulunması için “Gülistan Doku Nerede (@DokuNerde) isimli bir hesap açıldı. Konuyla ilgili paylaşımların yapıldığı sosyal medyadaki tepkilerden bazıları ise dikkat çekti:
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,300BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler