Arınç: “Cevap vermem mümkün değil”

0

Bakanlar Kurulu toplantısından gündeme ve son gelişmelere yönelik açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’a,  PKK’nın yöneticisi Cemil Bayık’ın “3. bir güç, yani ABD Çözüm sürecinde gözlemci olsun.” açıklaması soruldu.
Başbakan Yardımcı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, bu soruya yönelik olarak “Şimdi size Cemil Bayık kim diye sorsam biraz gülünç kaçacak. Ama bununla ilgili habere baktığım zaman şöyle yazıyordu: ‘PKK Yöneticisi böyle böyle dedi’ diye şimdi siz Başbakan Yardımcısının buna cevap vermesini istiyorsunuz. Bu mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye Cumhuriyeti’ne yazık olur”

Bülent Arınç, “Terör örgütü yöneticisi bir insan ne söylerse söylesin. Benim muhatabım değil. Ben bu konuda bir şey söylemek zorunda değilim. Eğer ben bu durumda bir şey söylemek zorunda kalırsam Türkiye Cumhuriyetine yazık olur.” şeklinde konuştu. PKK’nın kurucuları arasında yer alan ve halen örgütün Kandil’deki liderlerinden olan Cemil Bayık dün Sabah, çözüm sürecinin geldiği noktada, “üçüncü bir gücün” çözüm sürecine gözlemci olmasını istediklerini söyledi. Uluslararası bir heyet de olabilir diyen PKK liderlerinden Bayık, “Aracılara, gözlemcilere ihtiyaç var. Bizler Amerikalıları da (gözlemci olarak) kabul edebiliriz ve gördüğümüz kadarıyla o yöne doğru bir gidiş var” dedi.

“Madenlerdeki riskleri masaya yatırdık”

Ermenek’teki maden faciası ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, konuyla ilgili “Gelinen noktayı hepimiz biliyoruz. Çalışmalar devam ediyor. Bakanlarımız zaman zaman açıklama yapıyor. Madenlerdeki iş güvenliği konusu kapsamlı bir şekilde ele alındı. Madenlerdeki tüm riskleri ortadan kaldıracak bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu masaya yatırdık.” dedi.

“Sabır gösteriyoruz”

Çözüm süreci ile ilgili son gelişmeler hakkında da açıklamalarda bulunan Arınç, “proje olacak diye öldürme, yakıp yıkma düşünülemez” dedi.  Bizim çok önem verdiğimiz bir hayati konudur diyen Arınç, “Bu süreç olacak diye kamu düzeni bozulamaz. HDP’li bazı vekiller hakaret hakkını kendinde görüyor, ayarları yok. Eleştiri sizin için az bile, buna tahammül edeceksiniz. Nerede nasıl konuşacakları ile ilgili bir düzenleri yok. Canlar mallar zarar görecekse süreçten bahsetmek garip. Sürecin devam etmesi için sabır gösteriyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here