Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Arınç, Roboski için: ”Bu olayın suçlusu hükümet ve asker değil!” dedi

Politika, Tüm Haberler 28 Aralık, 10:11'de eklendi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, üçüncü yıldönümüne saatler kala Roboski katliamında hükümetin de askerin de suçlu olmadığını savundu.

‘Hüda-Par mazlum ve mağdurdur’

Canlı yayında Habertürk TV Ankara Temsilcisi Veyis Ateş’in sorularını yanıtlayan Bülent Arınç, Cizre’de PKK’nın gençlik yapılanması olarak bilinen YDG-H ile Hizbullah’a yakın Hüda-Par üyeleri arasında, üç kişinin yaşamını yitirdiği çatışmaları Roboski katliamının üçüncü yıldönümüne bağladı.

Cizre’de asayişin sağlandığını ifade eden Arınç, “Emniyet güçlerimiz, kolluk güçlerimiz orada hakimdir. Hüda-Par’ı evlerine giderek yakmak istediler, Hüda-Par mazlum ve mağdurdur. Hem 6-7 Ekim olaylarında hem de şimdi” dedi.

‘Tek sorumlusu var o da terör’

Başbakan Yardımcısı, 28 Aralık 2011’de, Şırnak’ın Uludere ilçesi Roboski (Güyazı) köyünde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 yurttaşın yaşamını yitirdiği katliam için şunları söyledi: “Komplo değil, bunun tek sorumlusu var o da terördür. Bu olayın suçlusu hükümet ve asker değil, bu olayın suçlusu terör.”

‘Yeni bir Mısır politikasında fayda var’

Muhammed Mursi liderliğindeki Müslüman Kardeşler hükümetinin devrilmesiyle kopma noktasına gelen Türkiye-Mısır ilişkilerinin sağlıklı bir zemine taşınması geerektiği önerisini yineleyen Arınç, “Darbelere karşıyız ama Türkiye’nin çıkarları için yeni atmamız gerekebilir. Bizim yeni bir Mısır politikasını uygulamamızda fayda vardır diye düşünüyorum” dedi.

‘Yüce Divan oylamasında kalibimi dinleyeceğim’

17 Aralık sonrası istifa eden dört bakan hakkında 2015’e ötelenen Yüce Divan oylaması için, “Bunun hukuki ve siyasi sonuçları olacak, bizim hukuka dikkat etmemiz lazım” yorumunda bulunan Arınç şöyle devam etti: “Karar vermem gerektiğinde ben kalbime sorarım. Dört eski bakan hakkında Genel Kurul’da gizli oylama olacak, ben kalbimi dinleyeceğim.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.