escort kuşadası

26.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 3, 2021

Arjantin krizi bulaşıcı çıkmadı
[ad_1]

Hong Kong’da gösterilere Çin’in  müdahale edeceği kaygısı ve Arjantin’de IMF’ci Başkan Macri’nin ilk tur seçimde popülist Fernandez-Kirchner ikilisine yenilmesi ile tetiklenen panik atağı Cuma günü duruldu. Reuters’in incelemesine göre Arjantin diğer Gelişmekte Olan Piyasalar’a (GOP, Ülkeler = GOÜ) yayılan bir finansal çalkantı da yaratmadı.  Ama beklemekte fayda var.  Piyasaları ayakta tutan Fed ve AMB’ndan QE beklentisi olabilir.

 

Cuma günü Çin ve Almanya’nın ek bütçe harcaması yoluyla ekonomilerine destek vereceği duyumları kadar AB’den gelen güçlü perakende satışlar verisi de GOP’ta paniği sonlandırdı.   MSCI GOP Hisse Endeksi günlük %0.7 değer kazandı, dolar cinsinden tahviller de son bir ayın kaybını geri aldılar. Fakat para birimleri hala tedirgin ve karışık seyrediyor. Merval kapandıktan sonra Fitch’in Arjantin’in kredi notunu  B’den CCC’ye indirerek temerrüt olasılığını vurgulaması Pazartesi yeni bir karmaşa yaratabilir.  Arjantin krizi bitti diye sevinmemek lazım.  Önce anketler takip edilecek, sonra da seçimi kazanması muhtemel görünen Alberto Fernandez’in izleyeceği politikalar.

 

Reuters’in incelemesi IIF verileri Latin Amerika dışında 3.4 milyar doların GOP’tan kaçtığını vurgulayarak başlıyor. Fakat bu kaçışın tek sebebi Arjantin olmayabilir.

Lombard Odier Yatırım Bankası baş stratejisti  Stéphanie de Torquat’a göre, Arjantin’in GOP indekslerinde payı çok düşük ve ekonomisi dışa kapalı, yani ticaret akımları yoluyla diğerlerini etkilemiyor. Brezilya bunun tek istisnası olabilir.  Arjantin’in dolar-SGMK indekslerinde payı sadece %2.5.

 

Bazı uzmanlara göre GOP’tan çıkışların bir nedeni Arjantin’de satamayan fonların itfaları karşılamak için Türkiye, Güney Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerin mali varlıklarını satmaları.

 

Ek olarak, geçen Ağustos’ta GOP’tan 18 milyar dolar kaçıran bulaşıcı panik atağında Türkiye de Rahip Brunson krizinin ortasındaydı ve bankalar sendikasyon  kredisi bulmakta zorlanıyordu.  Hong Kong’ın mali varlıklarının Çin güvencesinde olması şokun boyutunu azaltıyor olabilir.

Fakat, uzmanların değindiği en önemli neden, halen değeri 16 trilyon doları bulan, büyük çoğunluğu Gelişmiş Ülke devletlerinin ihraç ettiği tahvil stoğu. Bir başka deyişle, yatırımcı getiri bulamayınca, riskleri yüksek görse de, GOP’da kalıyor.

 

Bu olguya bir başka açıdan da bakabiliriz. 16 trilyon tahvilin getirisi ekside, çünkü AMB ve Fed’in Eylül’den başlayarak bir kez daha dünya piyasalarını paraya boğacağı beklentisi çok kesif. AMB’nın uzun vadeli repo (LTRO) operasyonlarına başlaması nerdeyse kesin. Fed’in niyetleri Jackson Hole toplantısında şekillenmeye başlar, ama opsiyon piyasaları 2020 sonuna kadar 4 faiz indirimi bekliyor. Bu denli kesif parasal genişleme dolar ve Euro’nun değerini düşürerek, GOP para birimlerine destek verir.  Bu yüzden yatırımcılar sakin, şimdilik.

 

 

Gelişen Ülkelerden para kaçışı başladı

 

 

ABD ekonomisi resesyona direniyor

 

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

 

 

 

 

 [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,082TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler