Arnavutköy’de kaç dönüm arazi rant uğruna imara açıldı?

0

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Başbakan Davutoğlu’nun “Adam bir yerden imar geçeceğini öğreniyor. Gidip oradan arsa alıyor ve zenginleşiyor. Bu haram kazançtır. Siyasetçinin görevini kötüye kullanmasıdır, ahlaksızlıktır” ifadelerinin ardından Arnavutköy’ün ranta açılması ile ilgili soru önergesi verdi.

 

Başbakan Davutoğlu’nun katıldığı bir programda “Adam bir yerden imar geçeceğini öğreniyor. Gidip oradan arsa alıyor ve zenginleşiyor. Bu haram kazançtır. Siyasetçinin görevini kötüye kullanmasıdır, ahlaksızlıktır” demesinin üzerine CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi meclise soru önergesi verdi. Özellikle üçüncü havaalanı ve Kanal İstanbul gibi projeler nedeniyle Arnavutköy’de pek çok yerin imara açılmasıyla bölgenin rant alanına çevrilmesini soran Çelebi şu ifadeleri kullandı:

Son yıllarda ülkemiz genelinde ama özellikle İstanbul’da yeni arazilerin imara açılması ile yeni rant alanları ortaya çıkmış durumdadır. Bu durum bir yandan doğa ve çevre tahribatını arttırırken bir yandan da kentlerimizi tahrip edip şehrin tarihsel dokusunu da yıkıyor. Aynı zamanda bu rant alanlarıyla beraber gelen kentsel dönüşüm projeleri sonucu bir çok yurttaş mağdur olmaya devam ediyor.

Son zamanlarda imara açılan alanlarla birlikte İstanbul’un tarihsel dokusu ve doğası daha çok tahrip edilecektir. Rant uğruna imara açılan alanlar plansız ve dikey yapılaşma ile birlikte kentlerimizi mahvetmektedir..

25 yıl öncesine kadar bin 500 nüfuslu bir köy olan Arnavutköy, son yıllardaki hızlı büyümesiyle İstanbul’un dördüncü büyük ilçesi oldu. İstanbul’a yapılacak üç yeni projenin Arnavutköy’de gerçekleşmesi ile Arnavutköy İstanbul’un en büyük rant alanlarından biri haline geldi. Üçüncü havalimanının Durusu Gölü’ne de yakın olan ve eski kömür ocaklarının bulunduğu Yeniköy’e inşa edilme ihtimali ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Kanal İstanbul” projesinin de bu hat üzerine inşa edilme ihtimalinin yüksek olması ile Arnavutköy’de imara açılan alanlar her geçen gün artmıştır.

Arnavutköy’e bağlı belde ve köylerde çok sayıda imarlı arsa var. Bunun yanında imara açılmasını beklemeyi göze alanlar, tarla yatırımı da yapıyor. Arsa fiyatları birkaç yıldır sürekli artıyor. İlçe merkezinde imarlı arsalar, iki yıl öncesine göre bugün değerini üçe katladı.

Çelebi bu ifadelerin ardından Başbakan Davutoğlu’nun yanıtlaması ile istemi ile şu soruları sordu:

Siyasi bağlantıları kullanarak arsa almayı ranta çevirenler hakkında araştırma yapmayı ve önümüzde ki dönem rant faaliyetlerini engelleyecek yasal düzenlemeleri yapmayı düşünüyor musunuz?

İstanbul’un ve diğer kentlerimizin tarihsel, sosyal ve kültürel dokusunun rant uğruna bozulmasına karşı hangi önlemleri almayı düşünüyorsunuz?

Arnavutköy ilçe merkezinde 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları mevcut olduğu, ilçeye bağlı Hadımköy ve çevresinin ise sanayi ağırlıklı 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planlarının hazırlandığına ilişkin bilgiler doğru mudur?

2011- 2014 yılları arasında Arnavutköy’de imara açılan arazi kaç dönümdür?

Arnavutköy’de 2011 – 2014 yılları arasında kaç dönüm arazi el değiştirmiştir?

2011-2014 yılları arasında arsa fiyatlarındaki değişim oranı nedir?

Arnavutköy’ de büyük dönüm arsa alan firmalar var mıdır? Varsa bu firmalar toplam kaç dönüm arsa almışlardır?

Siyasi bağlantıları olan, belediye meclis üyeliği yapan, Siyasi partilerin yönetimlerinde yer alan, Milletvekilliği yapan ya da yapmış kaç kişi 2011-2014 yılları arasında Arnavutköy’de arsa almıştır?

Köprü yerinin belirlenmesiyle ve çevreyolu bağlantılarının kurulmasıyla Arnavutköy’de arsa fiyatlarının son iki yılda katlanarak arttığı ve her geçen gün kamulaştırma bedelinin de yükseldiği aşikarken bu bölgelerde arsadan rant sağlayan çevrelere ilişkin bir önlem almayı düşünüyor musunuz?

Kaynak: Sendika.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here