Artık Türkiye’nin de ‘Elektrikli Sürüş Haftası’ var

0


ERSOY YAŞAR

Elektrikli ve hibrit araçlar hakkında farkındalığın artırılmasının amaçlandığı açık hava etkinliğinde, Tesla, Toyota, Jaguar, BMW, Renault, Lexus markalarının elektrikli ve hibrit modelleri yer aldı.

Etkinlikte, elektrikli ve hibrit otomobillerin kullanımına ilişkin detayların yanı sıra karbon emisyonu, çevre ve ekoloji mevzularında konuşmalar yapılmış oldu. Etkinlikte söz alan marka temsilcileri, elektrikli ve hibrid araçların yaygınlaştırılması için atılan adımın önemine değinerek, bu adımın başta çevresel faktörler mevzusundaki farkındalık ve sektör açısından yaratacağı olanaklar açısından anlamlı bulduklarını belirttiler.

Elektrikli ve hibrid vasıta satışı artacak

Etkinliğin açılışında konuşan Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği Başkanı Berkan Bayram, Türkiye’de 2011’de süregelen elektrikli otomobil macerasının, her yıl katlanarak artan bir oranda büyümeye devam ettiğini belirtti. Bayram “4 yıl ilkin Türkiye’de bir tek 3 modelle temsil edilen elektrikli ve hibrid araçlar pazarı, 2019’a 31 modelle giriş yapmış oldu. Yıl sonunda da gerçekleşecek lansmanlarla bu pazarın 40 değişik modele yükselmesi umut ediliyor. Avrupa’da elektrikli otomobil satışları bir milyon civarında olurken devletimizde bu sayı senelik 150 tane civarında gerçekleşiyor. Hibrit motor seçeneğine haiz modellerin satış adeti ise 2018’de 3 bin 876 olarak gerçekleşti. Pazar payımız Avrupa’ya nazaran ufak olsa da ülkemizdeki marka yatırımları kullanıcıları cezbediyor.

2020’de ise elektrikli ve hibrit otomobil satışının ikiye katlanması umut ediliyor. Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği olarak ikimiz de artıları fazla olan, daha çevreci, verimli ve ekonomik olan bu araçların devletimizde yaygınlaşmasına katkı sağlamak için 20 Nisan’da başlattığımız bu etkinlikle nisan ayının üçüncü haftasını ‘Elektrikli ve Hibrid Sürüş Haftası’ olarak duyuru ettik.

Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizi gelecek yıllarda da daha etkili bir halde sürdürmeyi planlıyoruz. Bu adımın farkındalık anlamında mühim bir boşluğu dolduracağına inanıyorum” açıklamasını yapmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here