Asgari Ücret Yaşam Raporu ’75 kuruşa bir öğün’

0

DİSK-AR tarafından açıklanan Asgari Ücret Yaşam Raporu’nda, asgari ücretliden, kişi başına bir öğün başına 75 kuruşla karnını doyurması, 1 buzdolabı için 27 ay çalışması, 311 TL’ye barınması ve ısınması beklendiği ifade edildi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Asgari Ücret Yaşam Raporu’nu açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstatistikleri üzerinden hazırlanan rapora göre, işsiz ve iki çocuklu bir asgari ücretlinin elde ettiği geliri ile gıdaya ancak 9 TL ayırabildiği ve üç öğün için kişi başına ayırabildiği tutarın 2. 25 TL olduğu belirtildi. Raporda, en yoksul yüzde 20’lik kesimin yaşamını sürdürebilmek için gelirinin ancak yüzde 29’unu gıda harcamalarına ayırabildiği belirtilirken, TÜİK Madde Fiyatları istatistiklerine göre ortalama kira bedeli 618 TL’yi bulan Türkiye’de, asgari ücretlinin kira ve diğer konut harcamaları için ayırabildiği tutarın 311 TL olduğu ifade edildi.

‘Asgari ücretli en sağlıksız çevrede, deprem riskli konutlarda yaşıyor’

Raporda, ortaya çıkan rakamlarla asgari ücretli en sağlıksız çevrede, kentsel donatı hizmetlerinin en az olduğu ve deprem riski altındaki konutlarda yaşamak zorunda bırakıldığı bilgilerine yer verilirken, ulaşım için ise “ayırabildiği günlük payın ise 2.8 TL olduğu belirtildi. Raporda, asgari ücretlinin kültür ve eğlence için ayırabildiği payın toplamda aylık sadece 14.4 TL, tiyatro için 27, spor müsabakası 20 TL olduğu belirtildi. Raporda, asgari ücretlinin çocuğunu okutması için ise, aylık çocuk başına 2.9 TL’lik ayrılan pay ile “neredeyse” mucize denildi.

‘Sefalette ısrar’

Raporda, asgari ücretliden, kişi başına bir öğün başına 75 kuruşla karnını doyurması, 1 buzdolabı için 27 ay çalışması, 311 TL’ye barınması ve ısınması, çocuk başına ise 2.9 TL’lik eğitim harcaması ile çocuklarını yetiştirmesi beklendiği ifade edilerek, şunlar belirtildi: “Sonuç olarak asgari ücretin bu düzeyde belirlenmesi, sefalette ısrar anlamına geliyor. İşçilerin talebi asgari ücretin, bir işçinin ailesi ile birlikte asgari olarak temel ihtiyaçlarını karşılayacak, işçiyi kimseye muhtaç etmeyecek bir düzeyde belirlenmesi ve sefaletin son bulmasıdır.”

Kaynak: DİHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here