1.5 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Askerlere sefer görevi emri!
Askerlik şubede sefer görev emri bulunanlar, askerlik şubelerine çağrılmaya başlandı.

 

IŞİD ve YPG arasında sınırda çatışmalar yoğunlaşırken, Türkiye yeni bir adım attı: Sefer görev emri bulunanlar, askerlik şubelerine çağrılmaya başlandı. Askerlere sefer görev emri çıkartıldı. Sefer görev emri çıkanlara “Emir geldiğinde 48 saat içinde görev yerinizde olacaksınız” denildi.

Erdoğan’ın, ABD’de Başkan Barack Obama ile IŞİD konusunu görüşmesinin ardından, Türk yetkililerden IŞİD’le ilgili sert açıklamalar yapılmaya başlandı. Erdoğan, IŞİD için ilk defa “Eli kanlı terör örgütü” ifadesini kullandı.

 

KARŞILIK VERİLDİ

 

Siyasi yönden bu gelişmeler yaşanırken, savunma konusunda da çok kritik müdahaleler söz konusu. Türkiye’nin yaptığı bu açıklamaların ardından, sınırda IŞİD ile YPG arasında devam eden çatışmalar sırasında birkaç kez havan topu mermisinin Türk topraklarına düşmesi üzerine, Türkiye de angajman kurallarının ihlal edildiği gerekçesiyle karşılık verdi. Bölgede devam eden çatışmalar nedeniyle Şanlıurfa’da sınırdaki bazı okullarda güvenlik gerekçesiyle eğitime ara verildi.

 

Bu arada, Guardian gazetesinin editör yardımcısı ve dış haberler yazarı Simon Tisdall, gazetenin internet sitesinde, “Türkiye, İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı mücadelede daha büyük bir rol üstlenmeye hazırlanıyor” başlıklı bir makale yazdı.

 

TEZKERELER MECLİSE GELİYOR

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, dün düzenlenen 24’üncü dönem 4’üncü yasama yılının değerlendirme toplantısında, Irak ve Suriye tezkerelerinin meclise geleceğini açıkladı. Tezkerelerin kapsamı bölgedeki gelişmeler doğrultusunda yenilendikten sonra, Irak ve Suriye tezkereleri 2 Ekim’de Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek. Irak tezkeresinin süresi 4 Ekim’de, Suriye tezkeresinin süresi ise 17 Ekim 2014’te doluyor. Kuzey Irak ile ilgili tezkere ilk kez 2006 yılında, Suriye tezkeresi ise ilk kez 2012 yılında gündeme gelmişti.

 

KOMUTANLAR BAKANLAR KURULU TOPLANTISINDA

 

Bu arada Bakanlar Kurul toplantısına komutanlar da katıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Başbakanlık Yeni Bina’da düzenlenen toplantı saat 11.40’ta başladı. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Genelkurmay Harekat Daire Başkanı Korgeneral Erdal Öztürk de katıldı.

 

VE SON GELİŞMELER…

 

Peş peşe yaşanan bu gelişmelerin ardından son derece kritik bir gelişme daha yaşandı. Bugün bazı askerlik şubelerinden sefer görev emri bulunan er ve erbaşlar ile kimi emekli subay ve astsubaya çağrı yapıldı. Sefer görev emri çıkanlara “Emir geldiğinde 48 saat içinde görev yerinizde olacaksınız” denildi. Sefer görev emri çıkarılan askerlerin özellikle sınır bölgesindeki il ve ilçelere gönderileceği öğrenildi. Tüm bu gelişmeler, ABD’nin 5 ülkeyle IŞİD’e yönelik başlattığı operasyona müdahil olacağının işareti. Daha net bir ifadeyle “Türkiye de Irak ve Suriye’de devam eden savaşa girecek”. Kritik soru ise şu: Türkiye IŞİD’e mi karşı savaşacak, yoksa Kürtlerin (PKK/YPG/Peşmerge) bölgede güçlenmesini önlemek amacını mı taşıyacak?

Kaynak: Memurhaber


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,294BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler