20.5 C
İstanbul
Cuma, Haziran 18, 2021
spot_img

ASO Başkanı Özdebir: “Gerçek gündeminiz girişimcilik ve yenilikçilik olmalıdır”
[ad_1]

Ankara Endüstri Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, “Gerçek gündeminiz girişimcilik ve yenilikçilik olmalıdır” dedi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ufuk Üniversitesinin 5. Kariyer Zirvesi’nde öğrencilere girişimcilikle ilgili öğütler verdi. Türkiye’nin hareketli gündeminde öğrencilere tamamıyla güncele takılıp kalmamaları tavsiyesinde bulunan Özdebir, “Türkiye benzer biçimde hareketli bir ülkede bütünüyle güncele takılıp kalmak gerçek gündemi kaçırmanıza niçin olabilir. Türkiye’nin gerçek gündemi olan yenilikçilik, girişimcilik konularının ilk muhatabı sizlersiniz. Bu kavramlar Türkiye’nin geleceğini belirleyecek, yön verecek stratejik kavramlardır. Türkiye’de bu kavramların konuşulmadığı, tartışılmadığı sürece sürdürülebilir anlamda refah seviyemizi artırmamız mümkün görünmemektedir. Teknolojiyi takip eden, gelişmelere hakim genç dimağlar olarak ekonomik yaşamda yerinizi aldıkça yalnızca firmalarımız rekabetçi olmakla kalmayacak hem de ekonomimizin genelindeki rekabetçilik düzeyi de terfi edecektir” dedi.

Türk gençliğinin girişimci bir ruha haiz olduğuna dikkat çeken Özdebir, “Internasyonal araştırmalar da bunu bizlere anlatmaktadır. 24 ülkeyi kapsayan Amway Küresel Girişimcilik Araştırması’na bakılırsa Türkiye’de her 5 katılımcıdan 3’ünün kendi işine haiz olmaya yönelik tavrı olumludur. Türkiye, bu oranla araştırmaya katılan 24 ülke içinde 5’inci sırada yer verilmiştir. Ek olarak üniversite mezunu iştirakçilerin olmayanlara bakılırsa girişimciliğe karşı daha pozitif yaklaştıkları görülmektedir. Bilhassa 30 yaşın altındaki genç iştirakçilerin yüzde 53 ve öğrencilerin yüzde 56’sı ciddi bir girişimcilik ruhu sergilemektedir. Ek olarak Global Entrepreneurship Monitor (GEM) araştırmasına bakılırsa Türkiye’de potansiyel girişimcilerin oranı ortalama yüzde 32’dir. Kısaca her 100 kişiden 32 tanesi önümüzdeki üç yıl içinde girişimcilik faaliyetinde bulunma niyetinde bulunduğunu ifade etmektedir. Gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 14” diye konuştu.

Girişimcilik ruhunun tek başına kafi olmadığına da dikkat çeken Özdebir, “Girişimcilik ekosistemi ya da yenilikçilik kültürü noktasında ülke olarak atmamız ihtiyaç duyulan pek oldukça adım var. Sizlere uygun koşullar sağlanmadığı, doğru bir ekosistem kurulmadığı sürece bu girişimci ruh ne yazık ki harekete geçemiyor. Küresel Girişimcilik ve Gelişim Enstitüsünün ülkelerdeki girişimcilik ortamının görünümünü ortaya koyduğu GEDI Endeksi’ne bakılırsa ilk sırada 82,5 puan ile ABD yer alırken, Kanada ikinci, Avustralya ise üçüncü sırada yer verilmiştir. Türkiye ise 44,7 puan ile 121 ülke içinde 40. sırada bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Cornell Üniversitesinin Global İnovasyon Endeksi’nde Türkiye 142 ülke içinde 68’inci sırada yer alırken, Toronto Üniversitesinin Global Geliştiricilik Endeksi’nde ise 82 ülke içinde 68’inci sırada yer verilmiştir” dedi.

İHA

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,088TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler