12.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 25, 2021

Asya Borsaları, ticaret anlaşması belirsizliğiyle karışık seyir izledi
Asya borsalarında endeksler, ABD ile Çin arasında bir türlü imzalanamayan ama sürekli olarak piyasaların gündeminde tutulan Faz1 sınırlı ticaret anlaşmasına dair belirsizliklerin etkisiyle karışık seyir izledi.

Tokyo Nikkei endeksi yüzde 0.41 kayıpla 23,322.52 puan, Şanghay bileşik endeksi yüzde 0.46 atışla 2,922.44 puan, Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 0.98 artışla 26,933.48 puan oldu.

Piyasa uzmanları, halen iyimserliğin korunmaya çalışıldığını ama zamanın ilerlediğini ve bir imzanın atılıp atılmayacağına ilişkin endişelerin arttığını belirtiyor.

ABD’de beklentilerden yüksek gelen şirket kârları, beklentilerden iyi gelen ekonomik veriler ve Fed’in faiz indirimleriyle piyasalarda bir miktar rahatlama sağlandığına işaret eden uzmanlar, piyasaların önünde ticaret anlaşması belirsizliğinin en büyük engerl olarak durduğunu ve gecikmenin daha uzun süreye yayılmasının tedirginliği giderek artırdığını vurguluyorlar.

Tedirginlikte önemli etkenlerden biri olan Huaweri ile ilgili olarak ABD yönetimi, ulusal güvenlik gerekçeleriyle kara listeye alınan Çinli teknoloji firması Huawei ile iş yapan ABD’li iletişim sağlayıcılarının, Huawei ekipmanı kullanmalarına ve Huawei’nin bu ekipmanlar için parça ve lisans tedarik etmesine izin veren lisansın süresini 90 gün daha uzattı .
Öte yandan, ard arda üç defa faiz indirimine giden ABD Merkjez Bankası Fed’in gelecek toplantısında beklmeyi tercih ederek faizleri değiştirmemesi olasılığı, yapılan anketlerde yüzde 90’ın üzerinde çıkıyor. Bazı anketlerde oranın yüzde 97’ye kadar çıktığı belirtiliyor.

Hong Kong’da devam eden gerginliğin ise piyasaların ileriye dönük endişelerinin artmasına yol açan bir diğer etken olarak gösteriliyor.

Çin’in anlaşma konusunda karamsar olduğu, Trump’ın ise henüz anlaşmayı imzalama konusunda hazır olmadığı açıklamaları, ABD’de tarifelerin kaldırılmasına karşı muhalefet piyasada, olası ticaret anlaşmasına yönelik karışık sinyaller olarak algılanıyor.
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,299BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler