Atanmayan öğretmenler Ankara’ya çıkarma yaptı!

0

Mustafa Ergün / Presshaber.com

Bütün illerden gelip Ankara Kurtuluş Parkı’nda toplanan ataması yapılmayan öğretmenler, Maliye Bakanlığı’ndan Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüyerek 80 bin öğretmen ataması talep ettiler.

 

Türkiye genelinden yola çıkan ve Ankara’da buluşan öğretmen adayları Kurtuluş Parkı’nda toplanarak Güvenpark üzerinden Maliye Bakanlığı’na doğru yürüdü. Maliye Bakanlığı önünde toplanan ve kendilerine “Ataması Yapılmayan Tüm Branş Öğretmenleri” diyen grup adına yapılan açıklamada, ataması yapılmamış 300 bin öğretmenin sesi olarak toplanıldığı belirtildi. Sosyal medya sitesi Facebook’ta açtıkları “2015 ŞUBAT ATAMASI PLATFORMU” grubu üzerinden toplanan atanamayan öğretmenler, Maliye Bakanlığı’ndaki basın açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüdü.

 

Eremenek ve iş kazasında hayatını kaybedenler anıldı

Halkın yoğun ilgisi ve desteğiyle karşılaşan öğretmen adayları Ermenek‘te yaşanan maden faciasını ve son dönemlerde iş kazasında hayatını kaybeden işçiler adına saygı duruşunda bulundular. Şubat atanamayan-ogretmenler-ucretli-kolemi-olacakayında 40 bin atama isteyen branş öğretmenleri, eylemde ücretli öğretmenliğin son bulması ve tüm üniversite mezunu genç işsizlerin taleplerini dile getiren sloganlar attı.

 

En az 80 bin atama

Milli Eğitim Bakanlığı‘ndan branş öğretmenlerinin mağduriyetinin giderilmesi için Şubat’ta en az 40 bin, Haziran‘da en az 40 bin olmak üzere toplam 80 bin branş öğretmeni ataması talep edildi. Açıklamada, 2014 Eylül ayında 40 bin öğretmen atamasının yapıldığı ancak ihtiyaç fazlası olması, branşlarda aşırı birikmelerin bulunması ve 40 bin atamada branşlar bazında kontenjan dağılımı nedeniyle öğretmenlerin mağdur edildiği dile getirildi.

 

“Ücretli öğretmenlik ücretli kölelik”

Konuyla ilgili Presshaber.com‘a konuşan Tarih Bölümü mezunu Savaş Kurtuluş Öngel, Nabi Avcı’nın talepleri dinlemesi ve bir an önce atamaların yapılması gerektiğini söyledi. Şubat döneminde en az 40 bin atamanın çeşitli branş öğretmenliklerine adaletli bir biçimde dağıtılması gerektiğini söyleyen Öngel, “Ücretli öğretmenlik uygulamasının ücretli kölelikten bir farkı yok” dedi. Ücretli kölelik sistemi Milli Eğitim’de uygulanmamalı ve derhal son bulmalı diyen Öngel, “Ücretli öğretmenlik yerine kadrolu öğretmen atamasının yapılması gerekiyor. Okulsuz köy, öğretmensiz okul kalmaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamanın ardından grup Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüdü. Eylem sırasında temsilci bir robot öğretmen yer aldı. Ayrıca, atılan oklar ile temsili olarak öğretmenler vuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here