5.3 C
İstanbul
Pazar, Mart 7, 2021

AVM yönetim danışmanı: Yatırım dönüşü 50 yıla çıktı, yabancılar imkan bulsa çıkar
[ad_1]

Ticari gayrimenkul yatırımı ve yönetimi alanında etkinlik gösteren Jones Lang LaSalle’ın (JLL) Türkiye Başkanı Avi Alkaş, avm (AVM) yatırımlarında 10-15 yıl olması ihtiyaç duyulan yatırım dönüş sürelerinin TL bazında kiralama uygulamasının da etkisiyle 40-50 yıla kadar çıkmaya başladığını söylemiş oldu.

Diken’in haberine nazaran, geri dönüş sürelerinin uzamasının yeni yatırım iştahını kırdığını belirten Alkaş, oluşan belirsizlik ve riskin mevcut yabancı yatırımcılar içinde AVM’leri elden çıkarma duygusunu da körüklediğini söylemiş oldu.

‘Geri dönüş süresi 6-8 yıla kadar düşen projeler vardı’

AVM’lerdeki boşluk oranlarının ise hemen hemen problem yaratacak boyutta olmadığını belirten Alkaş, buna rağmen AVM’lerde normalde beş ila 10 yıl süreyle meydana getirilen kira kontratları yerine üç ila altı ay şeklinde kısa süreli kontratlarla ‘pop-up’ (geçici mağaza) uygulamalarının gündeme gelmeye başladığını kaydetti.

Reuters ile yapmış olduğu söyleşide Alkaş, “Geçtiğimiz dönemlerde AVM’lerde geri dönüş süresi altı ila sekiz yıla kadar düşen projeler vardı” dedi.

Ocak ayı verilerine nazaran Türkiye’de halihazırda 412 AVM bulunuyor. Yıl sonuna kadar rakamın 450’ye erişmesi planlanıyor.

‘Konkordato dalgası büyük bir çekince’

Sektörün bugünkü haliyle yatırıma uygun olmadığını dile getiren Alkaş, şu şekilde devam etti: “AVM’lerde boşluk oranları artmaya başladı, konkordato dalgası büyük bir çekince. Bundan dolayı konkordatoya giden eski borcunu ödemiyor, yeni borcunu yapılandırmaya çalışıyor dolayısıyla getiriler azalıyor. Getirilerin azalması ise geri dönüşün hızlanmasını engelliyor.”
‘Yabancılar olanak bulsa çıkar’

Yabancı yatırımcılar içinde gayrimenkulünü satmak isteyenler bulunduğunu belirten Alkaş, “Yabancılar bugün olanak bulsalar satarlar ve çıkarlar. Bundan dolayı yabancı yatırımcı için Türkiye pazarı daha zor oldu… Kiraların TL’ye dönmesinin yarattığı belirsizlik ve risk elden çıkarma duygusunu körüklüyor. Şu anda gayrimenkul fonlarının Türkiye iştahı fazlaca azca. Maalesef Türkiye’nin algısı gerçeğinden daha fena. İç pazar o denli hareketsiz, donuk olmamakla birlikte dışarıdan yaratılan negatif idrak Türkiye’ye yatırım cezbetmemizi engelliyor” diye konuştu.

Kiraların TL’ye dönmesi negatif etkiledi

Öteki taraftan Alkaş, kiraların TL’ye dönmesinin gayrimenkul fiyatlamalarını negatif etkilediğini, bundan dolayı şu anki fiyatların satmaya yönelik seviyeler olmadığını belirtti.

Alkaş, “Yurt dışından gelecek olan yatırımcının getireceği fon döviz. AVM’lere bu kadar fazlaca yatırım gelmesinin en büyük sebeplerinden biri buydu. Dövizle borçlanabildikleri, dövizle kira öğrenim edebildikleri bir yatırım ortamı vardı. Şimdi içerideki perakendeciyi gözeterek yada içerideki hareketliliğin aşırı fiyat artışı olarak yansımaması için TL’ye dönme arzusu buradaki yatırım iştahını kesiyor” dedi.

Alkaş şu şekilde devam etti: “Krediler dövizle olunca, döviz karşılıklarını güvence altına alamazsanız, sizin varlığınız dövize döndüğünde aniden yarı yarıya düşüyor. Talebin azlığı da fiyatın düşmesine yol açıyor. Bu yüzden de ticari gayrimenkul bilhassa de AVM ayağında fazlaca fazla işlem göremiyoruz.”[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,252BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler