escort kuşadası

25.4 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 28, 2021

Avrupa Merkez Bankası uyardı: Ekonomi 2022 yılına kadar geçen senenin altında kalabilir
[ad_1]

AMB virüsün ekonomiye etkilerini analiz eden üç senaryo yayınladı.  Bankanın baş iktisatçısı bu yıl ikinci çeyrekte yaşanan çöküşünün ilkinden daha kötü olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’na göre, euro bölgesi ekonomisi bu yıl% 12 oranında küçülebilir ve 2022 yılı sonuna kadar koronavirüs öncesi boyutuna geri dönemez.

AMB, bankalara, şirketlere ve hane halklarına fon sağlamak için daha fazla destek açıkladıktan bir gün sonra Cuma günü yayınlanan çeşitli senaryo analizlerinde temel tahmin krizden çıkışın halen belirsiz oluşu. Çalışmaya göre %12 daralmanın ardından gayri safi yurtiçi hasıla gelecek yıl sadece %4-6 oranında toparlanabilir.

Rapor, yılın ikinci yarısında güçlü bir toparlanma beklentisinin yerini toparlanma konusunda belirsizliğe bıraktığını söyleyen raporlar arasında en yenisi.  Ülkelerin farklı yöntemlerle tecrit politikaları uygulamaları bu belirsizliğin temel kaynağı.

Merkez Bankası, Mayıs Ekonomik Bülteni’nin ön yayınında, “Sonuç olarak, etkili bir tıbbi çözümün yanı sıra – hızlı ve belirleyici sınırlama ve ekonomik politika önlemleri, ekonomik faaliyetlerin güçlü bir şekilde geri kazanılmasını sağlamak için çok önemli olacak” dedi.

AMB Baş Ekonomisti Philip Lane, blog yazısında, 2020 yılının ikinci çeyreğindeki ekonomik çöküşün yılın başlangıcından çok daha belirgin olacağı konusunda uyardı çünkü kilitlenmeler Nisan ayına kadar tam olarak yürürlükte kaldı. Tüketici ve iş dünyası beklenti anketleri “önümüzdeki aylarda uzun süren olumsuz talebe” işaret ediyor.

Merkez bankası analizinde hafif, orta ve şiddetli senaryolar yayınladı. En hafif senaryonun sonucuna göre Euro bölgesi ekonomisi bu yıl %5 küçülürken, 2021’de tüm bunları telafi edebilmekte.

Daha olumsuz senaryolar, “virüsün belirsiz epidemiyolojisi, kontrol altına alma önlemlerinin beklenen çeşitli etkileri ve varsayılan kalıcı ekonomik zararın” büyümeyi aşağı yönlü bastırmaya vermeye devam edeceğini varsaymakta.

Fazladan her kilitlenme ayı, çıktının % 2 ila %2,5’i arasında kaybı olarak hesaplanmakta.

Lane, AMB’nın gerekirse 750 milyar avroluk (815 milyar dolar) acil tahvil alım programını artırmaya veya genişletmeye hazır olduğunu yineledi. Banka başkanı Lagarde’nin hükümet eylemlerinin ekonomilerde virüs etkisinin ne kadar kötü olduğunu belirleme konusunda “çok önemli” olacağını söylediğini hatırlattı.

Şimdiye kadar, çoğu ülkenin aldığı önlemler ulusal düzeyde. Liderler, Avrupa Komisyonundan 6 Mayıs’a kadar daha geniş bir öneri hazırlamasını istedi, ancak politikacılar yardımın hibe veya kredi şeklinde olup olmayacağı konusunda bölünmüş durumdalar. Benzer şekilde, Almanya ve Hollanda da faturanın büyük bir kısmının üstlerine kalacağı korkusu nedeniyle ortak borca muhalefet etmekteler.

Bloomberg

 [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,084TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler