Ana SayfaHaberlerDünyadanAvrupalı sol partiler ve...

Avrupalı sol partiler ve sendikalardan öneri: Haftada dört gün çalışma düzeni

[ad_1]

Avrupa’nın dört bir yanından sol görüşlü politikacı ve sendika yetkilileri hükümetlere, ‘corona’dan yıpranan ekonomileri düzeltme adına, haftada dört gün çalışma önerisi içeren bir mektup yolladı.

hakkında Avrupali sol partiler ve sendikalardan oneri Haftada dort gun calisma Avrupalı
Fotoğraf: Reuters

Mektup, işten tasarruf etmek için daha kısa çalışma saatlerini kabul eden çalışanların uzun geçmişini hatırlatmakla beraber, çalışma modellerini yeniden düşünme, enerji kullanımını azaltma ve iklim krizinin üstesinden gelmeye yardımcı olma ‘fırsatını’ vurguladı.

Mektupta şu ifadeler yer alıyor: “Tarih boyunca, kriz ve ekonomik durgunluk zamanlarında, işsizler ve aşırı çalışanlar arasında işleri daha eşit paylaşmanın bir yolu olarak kısa çalışma saatleri kullanılmıştır.

Medeniyetin ve iyi toplumun ilerlemesi için, şimdi fırsatı değerlendirme ve ücret kaybı olmaksızın daha kısa çalışma saatlerine geçme zamanı.”

Öneriyi yapan koalisyonda şu isimler bulunuyor: Alman Die Linke partisinin başkanı Katja Kipping, İspanya’dan Más País partisinden milletvekili Íñigo Errejón, Yeşil Parti milletvekili Caroline Lucas ve İngiliz Unite Sendikası’nın genel sekreteri Len McCluskey.

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Geçmişin Korkutucu ve Garip Tıp Yöntemleri!

Günümüzde bizler ilaçlara alışmışız. Ne derseniz deyin ama tıp yerinde durmayıp...

Tolga Girgin’den hayrete düşüren 30 adet 3D çalışması

Sanatçı Tolga Girgin, yaptığı 3D kaligrafik çalışmalarla görenleri hayrete düşürüyor. Elektrik...

Japon Ressam Tetsuya Ishida’nın akıllara ziyan 24 tablosu

Japon Ressam Tetsuya Ishida, tablolarında kendi yüzünü resmetmesine karşın, bütün bir...

Dünyadaki en yaşanılası kentin sırları!

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın dünyanın en mutlu, en yaşanılır, en iyi planlanmış...

Tartışı-Yorum

Slavoj Zizek: Türkiye’nin bir devlet olması devletin işlediği suçları aklamaz

Dünyaca ünlü filozof Slavoj Zizek, Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın'ın “PKK'nın Marksist-Leninist bir terör örgütü olması, işlediği suçları aklamaz” sözlerine yanıt verdi. Zizek yanıtında "Evet, Türkiye’nin bir devlet olduğu gerçeği de Türk...

Ankara’nın Gayrimenkul Fiyat Artışında 1.İlçesi…

Tolga Yumrukaya / Satış Reçeteleri-1 Emlak sektörü, 2015’te hem değer artışı hem satışlardaki canlılık açısından parlak bir yarıyılı geride bıraktı. Yapı ruhsatı verilerinin gerilemesi de arzın yavaşlayarak eldeki konut stokunun...

Bir seçim klasiğine “Ünlemsel Merhabalar”

Tartışı-Yorum / Nihat Duru Seçimi seçim şarkısı ve bolca benzin israfı sanıp iğrenç şarkılarını baslı hoparlörlerle milletin kulaklarına dayayan iyi gün dostu siyasetçilerimize merhaba! ‘Çalıyor ama çalışıyor da’ diyecek kadar zihniyeti...